Piotr Babicki12.03.2007 (15:31)brak komentarzy

"Solidarni z Białorusią" po raz drugi

W niedzielę, 25 marca, o godz. 19.00, na Placu Zamkowym w Warszawie rozpocznie się koncert „Solidarni z Białorusią“. Główna część koncertu będzie transmitowana na żywo, od 21.10, przez TVP1, TV Polonia i Europejskie Radio dla Białorusi. Pomysłodawcą koncertu jest Inicjatywa Wolna Białoruś. Już po raz drugi organizuje go wspólnie z m. st. Warszawa oraz TVP.
- Paradoksalnie - niestety, musimy organizować ten koncert po raz drugi. W Białorusi bowiem nie dzieje się lepiej, a zasady demokratyczne, prawa i wolności człowieka są tam nagminnie łamane. Chcemy wesprzeć Białorusinów. Mamy sygnały, że tego typu akcje pozwalają im się nie bać i pomagają działać - mówi Jan Kęcik z Inicjatywy Wolna Białoruś.
Na koncercie wystąpią m.in. takie gwiazdy polskiej muzyki jak: Maleo Reggae Rockers, Kayah, Kasia Nosowska, Muniek Staszczyk, Lech Janerka, Adam Nowak, Sidney Polak.Towarzyszyć im będą białoruscy muzycy. Wspólnie zaśpiewają muzyczne hymny wolności: utwory Boba Marleya. Organizatorzy na razie nie ujawniają nazwisk białoruskich wykonawców w obawie przed władzami białoruskimi. Mogą one utrudnić przyjazd muzyków do Polski.

- Koncert będzie utrzymany w konwencji reggae. Jest to muzyka wolności i jedności. Cieszę się, że swój udział w wydarzeniu zapowiedzieli muzycy którzy kojarzą się nie tylko z popkulturą, ale i niesieniem treści - mówi kierownik muzyczny koncertu Darek Malejonek.

Oprócz muzyków na scenie pojawią się znani polscy aktorzy, tacy jak: Agata Buzek, Maja Komorowska, Maciek Stuhr, bracia Marcin i Rafał Mroczek, Zbigniew Zamachowski.

Koncert ma charakter charytatywny. Nieprzypadkowo odbędzie się 25 marca. Na ten dzień przypada białoruskie święto narodowe – Dzień Woli. Kilka lat temu został zakazany przez reżim Aleksandra Łukaszenki. Od tego czasu białoruskie władze co roku starają się uniemożliwić opozycji jakiekolwiek manifestacje tego dnia, wcześniej aresztując działaczy organizacji pozarządowych i opozycyjnych ruchów politycznych.

W tym roku koncert będzie transmitowany na żywo przez TVP1, TV Polonia, Europejskie Radio dla Białorusi. Relację przeprowadzi również telewizja interaktywna iTVP. Podczas transmisji organizatorzy planują połączenie się z uczestnikami podobnego koncertu, odbywającego się w Mińsku.

Poniżej prezentujemy zdjęcia z zeszłorocznego koncertu "Solidarni z Białorusią".
Inf. własna, foto: T. Kaczor