Łukasz Szewczyk19.06.2008 (9:27)brak komentarzy

Polska w czołówce spamerów

Aż 3 proc. światowego ruchu spamu w maju pochodziło z Polski - wynika z opublikowanego raportu "The State of Spam" firmy Symantec. Stawia to nasz kraj na szóstym miejscu wśród światowej czołówki - wyżej niż Niemcy, Włochy, Tajlandię, czy Wielką Brytanię.
Pierwszą pozycję zajęły Stany Zjednoczone (28 proc. wszystkich niechcianych wiadomości), daleko prześcigając pod tym względem inne państwa - m.in. Rosję (7 proc.), Turcję (6 proc.), Chiny (4 proc.), Brazylię (4 proc.).
- Obecność Polski w tym zestawieniu wskazuje, że choć nie jesteśmy najlepiej zinformatyzowanym krajem w Europie, to jako społeczeństwo coraz chętniej korzystamy z szerokopasmowego połączenia z Internetem - mówi Piotr Nogaś z firmy Symantec Polska.

- Niestety, ludzie bardzo często zapominają o zapewnieniu odpowiedniego poziomu zabezpieczeń przed zagrożeniami z sieci. W konsekwencji doprowadzają do infekcji złośliwym oprogramowaniem, np. botami, które bez wiedzy właściciela zamieniają jego komputer w maszynę do rozsyłania spamu - dodaje.

W maju spam osiągnął poziom ponad 80 proc. wszystkich wysyłanych wiadomości. Oznacza to, że tylko jedna na pięć wiadomości e-mail odebranych przez użytkowników była do nich prawidłowo zaadresowana. 27 proc. spamu dotyczyło tematyki produktowej, 17 proc. - usług internetowych, zaś 16 proc. - tematyki finansowej.