Łukasz Szewczyk01.07.2008 (22:35)3 komentarze

Polacy zainteresowani pożyczkami z Internetu

Czy internetowe pożyczki społeczne (ang. social lending) zagrożą tradycyjnym usługom kredytowym, świadczonym przez banki, które pośredniczą pomiędzy inwestującymi a potrzebującymi pożyczki?
Gemius
Accenture we współpracy z Gemius publikuje raport na temat stosunku internautów do nowego zjawiska na polskim rynku finansowym.
Od niedawna działają w Polsce trzy serwisy (m.in. Finansowo.pl ) pozwalające internautom inwestować i pożyczać pieniądze bez pośrednictwa banków. W ankiecie przeprowadzonej przez Accenture i Gemius, 27 proc. respondentów zadeklarowało, że słyszało o internetowych pożyczkach społecznych.

Wśród osób, które słyszały o koncepcji social lending, aż jedna czwarta rozważałaby skorzystanie z tej możliwości, gdyby miała potrzebę wzięcia pożyczki – więcej niż w przypadku dostawców szybkich kredytów gotówkowych i SKOK-ów (odpowiednio 12 proc. i 15 proc.). Natomiast 8.5 proc. w tej grupie rozważałoby inwestowanie w pożyczki społeczne.

Atrakcyjne oprocentowanie i większa szansa na otrzymanie pożyczki najbardziej, według wyników badania, przyciągają uwagę internautów. Korzystne porównania z istniejącą ofertą zdążyły już zaniepokoić niektórych pożyczkodawców instytucjonalnych, od dawna obecnych na rynku.

Wyzwaniem dla serwisów będzie jednak kontrola ryzyka internetowych pożyczkobiorców. Osoby zainteresowane wzięciem pożyczki częściej miały bowiem problemy z regulowaniem zobowiązań. W szczególności dwukrotnie większy jest odsetek osób, których zobowiązania były przedawnione o ponad 90 dni.

Dlaczego uczestnicy rynku pożyczek społecznych chcą inwestować? Wyniki badania pokazują, że główne powody inwestowania są raczej pragmatyczne, czyli na przykład warunki finansowe, korzystniejsze od tych, oferowanych przez tradycyjne instytucje finansowe. Wśród zainteresowanych inwestowaniem relatywnie wysoki udział mają także przesłanki emocjonalne i altruistyczne, takie jak możliwość pomocy innym ludziom.

Jak wynika z badania, potencjalni inwestorzy oczekują od serwisów typu social lending przede wszystkim ochrony przed wyłudzeniami, łatwej kontroli udzielonych kredytów i sprawnego mechanizmu windykacji. Pożyczkobiorcy spodziewają się zaś szybkiego dostarczenia pieniędzy, atrakcyjnego oprocentowania i wygodnej spłaty pożyczki, mniej natomiast troszczą się o swą anonimowość.

Komentarze (1 - 3 z 3)

najlepszy kokos.pl
 0  
trochę inwesuje w pożyczki bezpośrednie na serwisie www.kokos.pl a inwestując oczywiście że oczekuje ochrony przed wyłudzeniami. serwis kokos.pl spełnia moje oczekiwania jeśli chodzi o bezpieczeństwo i windykacje
 0  
potrzebuję kredyt w wysokości 30 000tys zł na okres 10 m-c
 0