Beata Ratuszniak04.09.2008 (11:27)6 komentarzy

Filmy DVD mogłyby być tańsze - wyrok na ZAiKS i SFP

ZAiKS i Stowarzyszenie Filmowców Polskich naruszyły prawo – uznała Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Na organizacje nałożono kary w łącznej wysokości ponad 1,2 mln złotych.
Dwie organizacje: ZAiKS i SFP prowadzą monopol na rynku muzycznym, jeśli chodzi o prawo autorskie. W grudniu 2005 roku, na wniosek Izby Wydawców Prasy, UOKiK rozpoczął postępowanie, podczas którego potwierdzono fakt, że ZAiKS i SFP porozumiały się i ustaliły takie same stawki za korzystanie z utworów audio i video. Tym samym chciały zagwarantować sobie jak najwyższy zysk i wyeliminować konkurencję.
Organizacje te postanowiły pobierać od każdego egzemplarza płyty kwotę 8 proc. wartości albumu, jednak nie mniej niż sztywno określona stawka dla każdego nośnika (przykładowo dla filmu fabularnego na DVD – 2 zł).

ZAiKS i SFP nie pozwoliły rozwijać się zdrowej konkurencji, i tym samym, zdaniem Urzędu, przedsiębiorcy korzystający z utworów nie mieli możliwości negocjowania ich ceny. Dodatkowo, aby mieć pewność, że zarówno ZAiKS jak i SFP będą wobec siebie uczciwe, regularnie wymieniały między sobą informację o pobieranych kwotach.

Jak ustalił Urząd, bezprawna praktyka obu organizacji trwa od końca 2003 roku do dziś. Porozumienie cenowe, na zasadzie którego funkcjonowały obie organizacje, jest bezprawne. Na obu przedsiębiorców nałożono kary finansowe. Nie mogą także porozumiewać się w sprawie cen za korzystanie z utworów. Stowarzyszenie Filmowców Polskich musi zapłacić 250 tys. złotych, ZAiKS natomiast 1 mln złotych.
informacja UOKiK

Komentarze (1 - 6 z 6)

I bardzo dobrze, złodzieje!
 0  
Nie zlodzieje, tylko tworcy sa pazerni. ZAiKS to tylko firma uslugowa, ktora wykonuje uslugi takie, jakich sobie zazycza pazerni autorzy.
 0  
I jak tu w polsce ma być dobrze jeśli rodak nas okrada wstyd i świństwo.
 0  
za mała kara ,nie nauczy ich rozumu
 0  
Banda złodziei !! pomijam ich pazerność w przypadku polskich produkcji, ale z jakiej racji zarabiają na obcych produkcjach??
 0  
@wezyr jak to dlaczego: ZAiKS ma podpisane umowy z calym swiatem na ochrone praw autorskich wszystkich autorow na swiecie. Pracowalem w tej firmie. Tylko wszystko lezy w pazernosci autorow. A firma typu ZAiKS tez musi zarobic na wyplaty dla pracownikow i utrzymanie biur. Ale jak sie z tego zaczela robic policja muzyczna, to odszedlem. Gdyby tantiemy autorow nie byly w milionach, toby zadne organizacje zbiorowego zarzadzania prawami autorskimi nie byly potrzebne. Kazdy by poszedl i grzecznie kupil. A jak ma zaplacic nierealnie wygorowana cene, to woli pokombinowac. A skoro kombinuje, to potrzebny jest ZAiKS, ktory zabezpiecza interesy autorow. Kwadratura kola
 0