Łukasz Szewczyk02.01.2009 (17:11)17 komentarzy

Telegazeta zmieni oblicze

Telegazeta TVP w Polsce obecna jest już od dwudziestu lat. Dla wielu widzów, szczególnie tych z utrudnionym dostępem do Internetu, jest ona ważnym źródłem informacji. Jednak wkrótce zniknie z ekranów naszych telewizorów. Powstanie nowa - cyfrowa.
Telegazeta Telewizji Polskiej zadebiutowała 1 stycznia 1989 roku. Jest to pierwszy teletekst w Polsce i zarazem jeden z największych na świecie. Widzowie TVP za pomocą teletekstu najczęściej sprawdzają program telewizyjny, prognozę pogody, aktualności, horoskop o informacje sportowe.
Telewizja Polska  posiada najbardziej rozbudowany teletekst. Stacje komercyjna telegazete traktują raczej jako wizytówkę swoich stacji telewizyjnych. Z badań TVP wynika, że najczęściej do telegazety zaglądają mieszkańcy mnijeszych miast, którzy robią to codziennie i przy lekturze telestron spędzają około kwadransa.

Jednak, jak czytamy w Gazecie Telewizyjnej , w związku z przejściem na nadawanie cyfrowe telegazeta w obecnym kształcie zniknie z ekranów naszych telewizorów. Jednak nie ma powodu do płaczu, bo w zamian powstanie nowa, cyfrowa telegazeta. Będzie to oddzielny kanał, który jakością grafiki nie będzie odbiegał od tego co oferuje Internet.

W tej chwili cyfrową telegazetę emituje BBC i, jak pokazuje przykład, Brytyjczykom trudno jest przedstawić się na nową i wolą nadal korzystać ze starszej wersji. Jak będzie w Polsce? Na razie na dobre musi ruszyć naziemna telewizja cyfrowa.
Gazeta Telewizyjna (GW)/TVP

Komentarze (1 - 10 z 17)

jak jest dobrze to kombinują,ale zobaczymy
 0  
grupa docelowa teleazety jest jasna,okreslona w newsie z reszta..masa reklam kredytów,i pigulek na potencje,dziwne chaty itp..net lepszy ale jak autor zauwazyl jesli idzie o "cyfrowosc" Polaków to jest tak jak z wykluczeniem.i to dużym.moze doeuro2012 cos sie jednak uda
 0  
Zgadzam się z twierdzeniem, że telegazeta TVP jest jedynym takim teletekstem w Polsce. Chyba tylko oni nie emitują w nim denerwujących reklam matrymonialnych.
 0  
Widziałem kiedyś taki teletext, nawet fajny :).
 0  
hmm, jako oddzielny kanał, ciekawe gdzie będzie emitowany? czyżby w n?
 0  
Ciekawe czy obowiązuje do zmiany telewizora na cyfrową telegazetę, i ciekaw jestem kiedy to będzie otwarte.
Pozdro...
 0  
ma ktos screeny telegazety cyfrowej bbc?
malgosia lubi umcia umcia z marcinem 2.01.2009 (20:18:38)
 0  
Zmiana tv nie obowiazuje. Cyfrowy teletext, to swietna sprawa.
 0  
Fajnie ... tylko moze tak na poczatek przydalaby sie zmiana czasu w telegazecie TVP INFO. Czy nikt tego jeszcze nie dostrzegl na Woronicza ????
 0  
jako oddzielny kanał, ciekawe gdzie będzie emitowany?
W naziemnej telewizji cyfrowej umieszczenie takiego dodatkowego kanału nie stanowi problemu.
W tej chwili nadawane przez TVP EPG jest bardzo rozbudowane i przejrzyste, tak więc program TV w tej nowej telegazecie nie bedzie potrzebny.
 0