Łukasz Szewczyk30.03.2009 (17:39)1 komentarz

Kabaret Olgi Lipińskiej w Kino Polska

Kabaret Olgi Lipńskiej powraca na telewizyjną antenę. Telewizja Kino Polska od połowy maja 2009 roku na swojej antenie rozpocznie emisję legendarnego kabaretu, który często bywał niewygodny dla władzy.
Nawiązujący do najlepszych tradycji polskiego kabaretu i literatury Kabaret Olgi Lipńskiej od początku istnienia skoncentrowany był na sprawach społecznych i politycznych, stąd wodewilowy rozmach łączył się tu z ciętą satyrą. Autorka, przeczuwając kłopoty, w tytule programu użyła zdrobnienia „kabarecik”, by pomniejszyć znaczenie rzeczywistości kabaretowej i w ten sposób uśpić cenzora. Ideą kabaretu była inteligentna rozrywka z misją, podkreślanie absurdów życia codziennego Polaków, piętnowanie głupoty po każdej stronie i oczywiście aluzje polityczne.
Do historii przeszła słynna kwestia Jana Kobuszewskiego, który na pytanie "Kto zamawiał ruskie?", odpowiedział "Nikt, same przyszły". Słowa te, wypowiedziane w roku 1978, wywołały protest ambasady radzieckiej, program został zawieszony, a Olga Lipińska wzywana przez SB na przesłuchania, podczas których pytano, kto ją inspirował w tej prowokacji.

Kabaret wrócił, ale tradycją niemal stało się nieustanne zagrożenie zawieszeniem, bo pozostał niewygodny praktycznie dla wszystkich, także już w czasach III RP, gdy dostawało się tu zarówno prawicy, jak i lewicy, „ciemnogrodowi” i „czerwonym”. W efekcie w 2005 roku Kabaret Olgi Lipńskiej zakończył działalność, a ściślej – wyleciał z anteny i to tylnymi drzwiami, oficjalnie z powodu niskiej oglądalności i zużytej formuły.

Niezależnie od ustroju i formacji rządzących, niezmienny w Kabarecie Olgi Lipńskiej pozostawał absurdalny humor spod znaku poezji Gałczyńskiego, chwytliwe piosenki i znana obsada, by wymienić Barbarę Wrzesińską, Krystynę Sienkiewicz, Hannę Śleszyńską, Janusza Gajosa, Piotra Fronczewskiego, Wojciecha Pokorę, Jana Kobuszewskiego, Marka Kondrata i wielu innych, bo dla aktorów zaproszenie od Olgi Lipińskiej traktowane było jako rodzaj zawodowej nobilitacji.

Od 17 maja 2009 roku w niedzielne wieczory o godzinie 21.00 stacja Kino Polska rozpocznie emisję "Kabaretu Olgi Lipińskiej/ EMisja rozpocznie się od pierwszej części cyklu z lat 1974-77, czyli 11 odcinków "Właśnie leci kabarecik".
Kino Polska

Komentarze (1 - 1 z 1)

Postulat do Kino Polska o Program Mana i Materny Za Chwile Dalszy Ciag Programu !
 0