Łukasz Szewczyk06.04.2009 (11:14)23 komentarze

Artyści do widzów: Bojkotujcie TVP

Ludziom kultury nie podoba się fakt, że Telewizja Publiczna została zawłaszczona przez - jak piszą w liście - "byłych neonazistów i wszechpolaków". Większość z nich krytykuje nowego prezesa TVP. Na znak protestu bojkotują TVP i namawiają do tego także widzów.
W poniedziałek na łamach Gazety Wyborczej ukazał się list otwarty oraz kilka opinii znanych osób na temat sytuacji w mediach publicznych. Najgłośniejszy jest otwarty list Krzysztofa Krauzego, który apeluje do widzów o to, by 3 maja 2009 roku nie oglądali telewizji publicznej, której misję - jak pisze - "realizują ludzie, których zapewne nie wpuścilibyście do domu".
W telewizji miał miejsce brunatny przewrót. Została zawłaszczona przez byłych neonazistów i wszechpolaków. Selekcjonują dla Was informacje, wpuszczają na antenę ludzi, za których Polska musi się wstydzić – czytamy w liście Krauze, który zapowiada, że nie będzie pojawiał się w TVP.

Pod apelem podpisało się kilka znanych nazwisk, m.in. Paweł Edelman, Joanna Szczepkowska, Wojciech Waglewski, Piotr Klata, Andrzej Saramonowicz, Jan Nowicki, Julia Hartwig, Małgorzata Szumowska, Kazimierz Kutz, Andrzej Wajda i Agnieszka Holland. Chcą zmusić polityków do dokonania personalnych zmian w telewizji publicznej.

Na łamach Gazety pojawiło się także wiele opinii krytykujących zmiany w TVP. Szanowny Panie Premierze, czy nie wstyd Panu, że neofaszysta kieruje publiczną telewizją? - pyta Marek Edelman. Aktorka Joanna Szczepkowska zapewnia, że odmówiła udziału w wielkim koncercie 4 czerwca zorganizowanym przez telewizję publiczną.

Bezradność polityków w sprawie natychmiastowego odwołania obecnego prezesa TVP Piotra Farfała spowodowała protesty, do których pragnę przyłączyć mój głos - pisze z kolei Andrzej Wajda. Ostrzej sytuację w TVP oceniają Kazimierz Kutz (Sytuacja w telewizji to - mówiąc metaforycznie - obraz ludożerstwa kulturowo-cywilizacyjnego) oraz Andrzej Saramonowicz ("Burdel" w Telewizji Polskiej trwa, odkąd pamiętam, czyli dobrych kilkanaście lat. Ta instytucja gnije(...)).

To już kolejna krytyka obecnego prezesa TVP przez środowisko twórcze. Wcześniej aktor Andrzej Seweryn, będąc gościem programu Kawa czy herbata” także krytykował zmiany w TVP. - Chciałbym wyrazić solidarność ze stowarzyszeniem przeciwko antysemityzmowi i ksenofobii Otwarta Rzeczpospolita, które wystosowało list do władz w sprawie p.o. prezesa TVP pana Farfała, wyrażając oburzenie faktem, że człowiek o takich poglądach jest waszym szefem. Bardzo mi przykro – mówi na antenie telewizyjnej Jedynki.
Gazeta Wyborcza

Komentarze (1 - 10 z 23)

Podpisali się sami lewacy. A gdzie demokracja, towarzysze?!
 0  
I dobrze. Przestanmy to oglądac bo to dno! Myslą ze puszcza byle jakie badziwie a i tak ludzie to bedą ogladac. Nie uważacie ze nalezy nam sie cos więcej ze strony TVP? Czemu mamy byc gorsi od innych krajow?
 0  
dziwne, bo wole tego p.o. Farfała, bo on przynajmniej wiec co to misyjność TV i programy publicystyczne, a nie Urbańskiego dla którego program misyjny do Gwiazdy na Lodzie....
 0  
@wolfik - zgadzam sie z tobą, Urbański byl gorszy. Ale dalej TVP traktuje swoich widzów jak skonczonych idiotów.
 0  
Cyt.: Szanowny Panie Premierze, czy nie wstyd Panu, że neofaszysta kieruje publiczną telewizją? - pyta Marek Edelman

Pewnie wstyd. Gdyby telewizja publiczna trafiła w łapy różowego salonu to nawet populizm i darmowa klaka dla rządzących nie kłułaby w oczy róznych takich Edelmanów tak jak obecny brak wpływu salonu na telewizję.
 0  
Ja tam TVP od dawna bojkotuje :)
 0  
Yarek - słuszna uwaga. Telewizje ogląda się (lub nie) za to co sobą reprezentuje a nie za to, kto kieruje niewidzialnymi rękoma.
 0  
sprywatyzować to dziadostwo, zlikwidować abonament i krrit
 0  
tvp wkoncu tvp sport wszedzie wtym w najwiekszeju sieci upc anie tylko dla wybranych,wogole to zenada iskandal ze przez tyle lat ten kanal byl tylkow jakichs malych kablowkach
 0  
To że TVP Sport przestał być "towarem reglamentowanym" to zasługa właśnie tej "neofaszystowskiej" zdaniem salonowych gierojów władzy w TVP.
Poprzedniej "ideowo słusznej" ekipie nie zależało na tym aby kanały tematyczne docierały do większego grona odbiorców.
 0