Łukasz Szewczyk26.05.2009 (10:02)13 komentarzy

Ruszają testy cyfrowego radia w Polsce

Trwają przygotowania do cyfrowej rewolucji na rynku polskiej radiofonii. Na początku czerwca 2009 roku przeprowadzone zostaną testy cyfrowego radia w Polsce. Ruszyły także prace nad uruchomieniem pierwszego w Polsce multipleksu DAB+.
2 czerwca we Wrocławiu rozpoczną się testy radia cyfrowego w systemie DAB+. Publiczne Radio Wrocław emitować będzie cztery kanały - informuje Presserwis.
Jak już wcześniej informowaliśmy, w ramach testów planowane jest przesłanie dźwięku wielokanałowego w systemie 5.1, większej ilości danych towarzyszących programowi (np. przesyłanie obrazków, slajdów czy stron internetowych).

Podczas testów sprawdzany będzie także zasięg, odbiór cyfrowego radia w różnych warunkach (stacjonarny, przenośny, ruchomy) i środowiskach (miejskie, podmiejskie, wiejskie). Planowane jest także uruchomienie emisji programu telewizyjnego w systemie T-DMB.

Projekt powstaje przy współpracy Radio Wrocław, Instytutu Łączności we Wrocławiu i TP Emitel.
Presserwis/Emitel/wł.

Komentarze (1 - 10 z 13)

jambox.pl od dawna ma cyfrowe radio
 0  
a MiastoMuzyki.pl to niby co ?!?!?!
 0  
Wy chyba nie macie zielonego pojęcia co to cyfrowe radio...
 0  
Tutaj chodzi o radio nadawane z nadajników naziemnych, ale w systemie cyfrowym. Coś takiego jak działa już na przykład w Niemczech albo w UK, ale DAB+ ma być w lepszej jakości.
Najlepiej poczytać tutaj: http://forum.emitel.pl/viewforum.php?f=14
 0  
Ale po co? Nie wymienię sobie fabrycznego radia w aucie. Poza tym, teraz radio miejscami szumi, a cyfrowe będzie przerywać. Tak jak DVB-S - miałobyć super cyfrowo a przez ograniczony bitrate mamy beznadziejną jakość obrazu.
 0  
Jakoś Niemcy i Anglicy nie płaczą że im coś przerywa?! No tak nie mają pesymizmu we krwi jak Polacy :)
 0  
Za 96 kBs to ja bardzo dziekuję, zostaję przy zwykłym radiu ile się da..
 0  
ale za to masz więkrzy wybór stacji niż w analogu bo nie których regionach masz tylko rmf fm zet lub polskie radio i tyle
 0  
A gdzie powiedziane ,że 96 KBPS ?
 0  
W DAB+ będą wykorzystywane kodeki AAC+, więc taki strumień będzie mniej pasmożerny ;) Testy mają dowieść czy dobry dźwięk będzie już przy 96 kb/s.
Brytyjczycy skarżą się na jakość DAB, bo tam jest mp3 i bardzo zeszli z bitratem, aby znaleźć miejsce dla nowych chętnych nadawców.
 0