Michał Rogowicz04.06.2009 (9:21)brak komentarzy

National Geographic Channel - "Zdjęcia z albumów Nazistów" -

Dokument pokazujący codzienne życie hitlerowców poza granicami obozu Auschwitz-Birkenau już w czerwcu na kanale National Geographic.
14 stycznia 2007 roku, do amerykańskiego Muzeum Holocaustu przyszła paczka. Znajdowało się w niej 116 prywatnych fotografii z albumu należącego niegdyś do Karla Höckera. Album był w szesnastu kawałkach. Kolejność zdjęć nie była przypadkowa. Na każdej stronie był tytuł oraz ręcznie wykonane podpisy.
Obóz śmierci Auschwitz-Birkenau uważany jest za główne miejsce zagłady w czasie Holokaustu. Miejsce, gdzie hitlerowcy i ich współpracownicy zamordowali ponad milion osób. Historia jednoznacznie ocenia ludzi winnych owych zbrodni, jednak świat nigdy nie miał okazji ujrzeć, jak wyglądało życie tych, którzy się ich dopuścili… aż do teraz.

Dzięki „Zdjęciom z albumów nazistów” widzowie ujrzą życie hitlerowców poza ogrodzeniem obozu. Zobaczą najwyższych rangą oficerów SS, którzy śmiali się, bawili, pili i wypoczywali – zupełnie jakby obóz koncentracyjny był miejscem, w którym całkiem przyjemnie się żyje.

Fotografiom towarzyszą wstrząsające opowieści ocalałych, naukowców, materiały archiwalne i mrożące krew w żyłach zeznania sądowe pewnego oficera SS. Dokument National Geographic przedstawia fascynujące a zarazem przerażające zdjęcia Auschwitz i skłania widzów, by zastanowili się nad tym, jak wielkie skłonności do zła potrafią przejawiać pozornie zwykli ludzie

Album zawiera także pierwsze potwierdzone zdjęcia okrytego niesławą Josefa Mengele, który w Auschwitz przeprowadzał wiele ze swoich przerażających i okrutnych eksperymentów na ludziach. Sam Karl Höcker także pojawia się na wielu fotografiach, mimo, że bardzo rzadko występuje w innych dokumentach. Z tego powodu w czasie powojennych procesów Höcker utrzymywał, że nie brał udziału w selekcjach. Zeznania świadków oraz pozostałych oficerów SS przeczyły temu, co mówił, ale nigdy nie udało się znaleźć żadnych dowodów przeciwko niemu. Wtedy uniewinniono go z zarzutu brania czynnego udziału w ludobójstwie. Ten kontrowersyjny wyrok może teraz zyskać nowy wymiar.

Film mówi także o innym, jedynym znanym dotychczas albumie, który ukazywał Auschwitz przez pryzmat lata roku 1944. Zdjęcia do niego zrobili, pod koniec maja 1944 roku oficerowie SS, którzy fotografowali Żydów przywożonych pociągami do obozu. „Album z Auschwitz”, znaleziony przez Lilly Jacob, która przetrwała Holokaust, był jedynym wizualnym zapisem procesu selekcji w Auschwitz-Birkenau. Mamy do czynienia z fascynującym zbiegiem okoliczności. Okazało się, że Karl Höcker przybył do obozu zaledwie dzień przed Lilly Jacob i być może pojawia się na jednym ze zdjęć, selekcjonując więźniów, którzy mieli zostać wysłani na śmierć.

„Zdjęcia z albumów nazistów” to produkcja Creative Differences Productions, Inc. dla National Geographic Channel. Producentami wykonawczymi są Erik Nelson i Dave Harding.

Zdjęcia z albumu Karla Höckera można obejrzeć na stronie internetowej amerykańskiego muzeum holokaustu pod adresem: www.ushmm.org/ssalbum.
National Geographic