Łukasz Szewczyk19.06.2009 (13:00)5 komentarzy

DVB-T: Jaki będzie drugi multipleks?

Rozpoczęły się konsultacje projektu dokumentacji konkursu na rezerwację częstotliwości przeznaczonych do cyfrowego rozprowadznia programów telewizyjnych (drugi multipleks) na obszarz całego kraju.
W piątek - 19 czerwca 2009 roku - rozpoczęły się postępowanie konsultacyjne, dotyczące konkursu na rezerwację częstotliwości z zakresu 470 - 862 MHz, obejmującą kanały radiowe o szerokości 8 MHz, przeznaczonych do rozprowadzania programów telewizyjnych na obszarze całego kraju, w sposób cyfrowy, drogą rozsiewczą naziemną, w standardzie DVB - T, w radiokomunikacyjnej służbie radiodyfuzyjnej (drugi multipleks).
Czy szansę na drugi multipleks mają wszyscy? W projekcie decyzji pojawił się zapis, który mówi, ze na drugim multipleksie oferowane będą kanały pochodzące od dostawców treści, którzy nie znajdują się w grupie kapitałowej z nadawcami programów publicznych i koncesjonowanych (rozpowszechnianych lub rozprowadzanych bezpłatnie drogą naziemną o zasięgu ogólnokrajowym), nadawcami programów radiowych o zasięgu ogólnokrajowym ani z wydawcami prasy codziennej o zasięgu ogólnokrajowym.

Dodatkowo regulator chce zobowiązać operatora drugiego multipleksu do "oferowania programów telewizyjnych, uwzględniając pozaekonomiczne interesy narodowe dotyczące kultury, języka oraz pluralizmu mediów, których treść jest zgodna z obowiązkami i zakazami przewidzianymi przepisami prawa polskiego oraz międzynarodowego".

Na stanowiska dotyczące przetargu na drugi multipleks UKE czeka do 24 lipca 2009 roku.
UKE

Komentarze (1 - 5 z 5)

A czy to prawda, że w III multipleksie ma znaleźć się wyłącznie TVP? I przenieść do niego swoje kanały z I do III + dołożyć nowe? Mogliby tam wsadzić TVP HD, a nie tylko Kulturę i Historię oraz (o zgrozo!) Polonię.
 0  
Prawda ale raczej bez HD (bo się nie zmieści) i bez Polonii. I kto wie czy nie bez TVP Sport (bo komercja). Ja się zastanawiam nad zasięgiem bo pierwotnie III mux miał nie pokryć dokładnie całej Polski więc kto tu wepchał TVP? Ale skoro bedzie TVP to MUSZĄ zrobic zasięg, to jest plus tej sytuacji.
Co do II muxa to uważam za słuszne nie wpychać tam programów powiązanych kapitałowo z Polsatem, TVN itp. I tak nie moglibyśmy liczyć na TVN24 czy Polsat sport tylko jakieś ochłapy typu TVN7 lub Religia.
 0  
III mux miał nie pokrywać dokładnie całej Polski, ale chyba tylko w okresie przejściowym! Przecież po oficjalnym starcie DVB-T i wyłączeniu nadajników analogowych zrobi się mnóstwo miejsca w eterze. Przewidziane było nawet 8 multipleksów, tym ten ostatni w VHF. Jeśli chodzi o Polsat i TVN - myślę, że Polsat 2 czy TVN7 i Religia.tv to nie jest zły pomysł. Lepsze to niż tylko Eska TV, RMF Maxxx TV i Machina TV.
 0  
Ale ja liczę na coś ze stajni Canal+, może planete, ale kino?
 0  
ZGADZAM SIĘ 2 MULTIPLEKS POWINIEN BYĆ TESTOWAY PRZEZ WAKACJĘ I BYŁA BY TVP HD , TVP HISTORIA , TVP KULTURA I TVP POLONIA
 0