Łukasz Szewczyk06.08.2009 (14:32)27 komentarzy

Nadchodzi era radia cyfrowego w Polsce

Era radia analogowego powoli odchodzi w przeszłość. Urząd Komunikacji Elektronicznej rozpoczyna prace nad wprowadzeniem do Polski cyfrowego radia, który pozwoli na emisję dźwięku w lepszej jakości.
Urząd Komunikacji Elektronicznej poinformował o przystąpieniu opracowania dwóch planów zagospodarowania częstotliwości dla zakresów 174-230 MHz oraz 1452,0-1479,5 MHz (pasmo L).
Pierwsze pasmo będzie możliwe do wykorzystania przez naziemną radiofonię cyfrową T-DAB oraz przez naziemną telewizję cyfrową DVB-T. Druga czestotliwość jest z przeznaczeniem do wykorzystania przez naziemną radiofonię cyfrową T-DAB.

Przypomnijmy, że w czerwcu we Wrocławiu Emitel, wspólnie z Polskim Radiem Wrocław i Instytutem Łączności, rozpoczął pierwsze w Polsce testy cyfrowego radia w standardzie DAB+. Nowa technologia pozwala na nowe możliwości: przesłanie dźwięku wielokanałowego w systemie 5.1 czy przesyłanie większej ilości danych towarzyszących programowi (np. przesyłanie obrazków, slajdów czy stron internetowych).
UKE/wł.

Komentarze (1 - 10 z 27)

TO WSZYSTKO BOKIEM WYJDZIE LUDZIA TE WSZYSTKO CYFROWE
 0  
Użytkowniku, tobie już wyszło, chyba nawet nie tylko bokiem....
 0  
Oby jak najszybciej, bo tego naziemnego - analogowego radia juz sluchac sie nie da, no sa wyjatki, jak np. Program 3 Polskiego Radia, czy Radio ŁÓDZ ale to sa wyjatki, u mnie Program 1 Polskiego Radia to na wiezy jest bardzo slabo odbiera a juz w kuchni gdzie mam maly przenosny radio-magnetofon, juz bardzo dobrze slychac, mam nadzieje, ze jak juz wprowadza, uruchomia na stale naziemny odbior radia - cyfrowo, to juz u mnie skonczy sie, ze w jednym pokoju stacje radiowe odbierac beda bardzo zle, roznie, a w kuchni to rewelacyjnie i ze bedzie to tak, ze nie wazne w ktorym bym pokoju nie postawil odbiornika radiowego to stacje radiowe nadajace cyfrowo, odbierac beda bardzo dobrze.
 1  
nie doczekam tych czasow.....
 0  
Ta teraz będzie tak że zamiast zmniejszać jakość gdy pogarsza się zasięg będą przerwy w odbiorze. Jak już ma być radio cyfrowe to niech będzie porządny zasięg z dużą ilością nadajników, żeby dało się podróżować po kraju i słuchać bez przeszkód
 0  
podobno miało być na DAB+ a nie na starym DAB? plany się zmieniły?
 0  
rafal24pl jak bedziesz placil slono za stacje radiowe to rura ci zmienknie a teraz idz sie ucz
 0  
AHA I BEDE PISAC DUZYMI LITERAMI DZIADY
 0  
naucz się pisać małymi chłopcze a dużymi dopiero jak główka ci urośnie.
 0  
@uzytkownik ma duzo racji. dvb-t jest w Polsce niepewne a co mowic radio cyfrowe...
 0