Beata Ratuszniak17.08.2009 (11:44)2 komentarze

Ranking "Rz": Jaworowicz najlepszą publicystką

Według najnowszego raportu Rzeczpospolitej, Polacy najbardziej lubią Elżbietę Jaworowicz - prowadzącą "Sprawę dla reportera". Na szóstkę oceniło ją 54 proc. ankietowanych. Drugie miejsce przypadło Monice Olejnik, trzecie zaś Sekielskiemu i Morozowskiemu. Medioznawcy oceniają: w telewizji brakuje nowych twarzy.
Myślę, że ludzie doceniają moje zaangażowanie w ich sprawy i fakt, że jest to program reporterski, polegający na jeżdżeniu po Polsce, a nie tylko siedzenie w studiu – mówi "Rz" Elżbieta Jaworowicz.
Na kolejnej pozycji uplasował się Bogdan Rymanowski, prowadzący program "Kawa na Ławę". Piąte miejsce zajął Tomasz Lis. Tym samym w pierwszej piątce zestawienia znalazło się czterech publicystów TVN-u. Pierwsza piątka w rankingu jest dokładnie taka sama jak w badaniu Rzeczpospolitej z 2008 roku.

Wśród najbardziej rozpoznawanych publicystów pierwsze miejsce zajmują jednocześnie Elżbieta Jaworowicz wraz z Tomaszem Lisem. Miejsce trzecie przypadło Monice Olejnik, a czwarte - duetowi Sekielski i Morozowski. Na miejscu piątym uplasował się Bronisław Wildstein, który w pierwszej części rankingu nie był w ogóle wymieniony.

Sukcesem swoich publicystów chwali się TVN: "Gwiazdy TVN królują w rankingach" - takie zdanie widnieje w podpisie pod zdjęciem w artykule o rankingu.

To efekt inżyniera Mamonia – ocenia na łamach "Rz" dziennikarz i analityk mediów Piotr Legutko. – Widzowie lubią oglądać znane twarze. A znani są ci, których lubimy oglądać na ekranie.

Telewizje cierpią na brak nowych twarzy w publicystyce. Od kilku lat nie pojawiła się żadna nowa duża gwiazda i nie ma specjalnych szans, żeby się pojawiła – mówi Rzeczpospolitej prof. Stanisław Mock, medioznawca z Collegium Civitas. – Stacje telewizyjne nie chcą ryzykować, dlatego promują już znane twarze. To będzie dla telewizji poważnym problemem, bo prędzej czy później lubianych publicystów po prostu zabraknie.
Rzeczpospolita, tvn24.pl

Komentarze (1 - 2 z 2)

"Rzepa" i jej rankingi... To śmieszne.
 0  
h**p://www.youtube.com/watch?v=ljzyWABvAXw&feature=related

Cała Pani Olejnik ale co wymagać od zootechnika ?
 0