Łukasz Szewczyk,Beata Ratusznia15.09.2009 (12:22)115 komentarzy

Ruszyła satelitarna platforma TVP

We wtorek (15 września 2009 roku) ruszyła nowa, satelitarna platforma telewizji cyfrowej stworzona przez Telewizję Polską. Oferta wprowadza nową jakość na rynku - darmowy dostęp do podstawowej oferty (z kanałem HD) oraz możliwość dokupienia wybranych kanałów płatnych bez podpisywania umów.
Telewizja Polska oficjalnie poinformowała o uruchomieniu pierwszej, bezpłatnej części swojej nowej platformy satelitarnej. Tym samym - jak informuje nadawca - rozpoczęto realizację zaleceń wynikających z rządowego projektu "Strategii Cyfryzacji Kraju". Platforma cyfrowa Telewizji Polskiej do świadczenia swoich usług będzie wykorzystywała satelity SES Astra.
Oferta będzie składała się z trzech segmentów. Bez dodatkowych opłat widzowie otrzymają dostęp do kanałów TVP1, TVP2, TVP Info, TVP Sport, TVP HD, TVP Kultura, TVP Historia, TV Polonia oraz TV Puls, TV Trwam (wkrótce kolejne kanały tematyczne, m.in. TVP Parlament czy planowany TVP Seriale). Ten pakiet to ciekawa propozycja tym bardziej, że do tej pory w ofertach większości sieci kablowych brakuje takich kanałów jak TVP Sport, TVP Historia czy TVP HD. Dzisiaj uruchomiono niekodowany przekaz satelitarnych tych kanałów - transponder 59, satelita Astra 1M (19,2E).

Drugim elementem platformy będzie dostęp do do kanałów Polsat, Polsat2, TVN, TVN7. By odbierać te kanały widz będzie musiał wpłacić jednorazową opłatę - koszt karty abonenckiej. Planowany start oferty - 15 grudnia 2009 roku.

Trzeci segment to kanały dodatkowo płatne. Telewizja Polska już złożyła do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wniosek o koncesję na rozpowszechnianie kanałów płatnych. Rewolucyjnym pomysłem jest fakt, że widz będzie mógł wybrać kanały które chce oglądać i tylko za nie będzie płacił (bez podpisywania umów). Docelowo ma być 20 takich kanałów, opłaty w granicach od 1 do 7 zł za kanał. Planowany start oferty - 15 grudnia 2009 roku.

- Widzowie oczekują od nadawcy publicznego przede wszystkim oferty bezpłatnej, a w dalszej kolejności oferty płatnej. Dlatego nasz projekt jest skierowany do osób, którym na początek wystarczy ok. 20 bezpłatnych kanałów i drugie tyle niskopłatnych. Nie jesteśmy oczywistą konkurencją dla platform komercyjnych - mówi Piotr Farfał, p.o. Prezes Zarządu TVP.

Prezes TVP dodaje, że platforma publicznego nadawcy nie będzie walczyła o widza, który skłonny jest wydawać duże pieniądze za kilkadziesiąt kanałów telewizyjnych. Do odbioru satelitarnej platformy telewizyjnej TVP potrzebna będzie antena satelitarna i dekoder. W takim zestaw klient będzie musiał zaopatrzyć się we własnym zakresie. Sygnał będzie kodowany w MPEG4.

Telewizja Polska nie zamierza również renegocjować umów z dostawcami kablówek. Tym samym kanał sportowy wciąż dostępny będzie odpłatnie, mimo że na platformie TVP dostępny będzie za darmo. Władze TVP prowadzą jednak rozmowy z jednym z dużych dostawców, jednak ewentualna nowa umowa nie zmieni sytuacji kanału sportowego.
TVP/wł.

Komentarze (1 - 10 z 115)

Nareszcie!!
15 programów w bezpłatnym pakiecie!! To jest to!!
No i to będzie prawdziwy wybór tego, co chce się oglądać, a nie jakieś kretyńskie pakiety z programami, których w życiu nie będę oglądał, a za nie płacę...
 1  
A ja mam pakiet mini CP opłacony do końca listopada i zamierzam przedłużyć go na następny rok (118,80 zł). Po prostu nie opłaca mi się (jeszcze) kupować nowego dekodera, przestawiać anteny itd.
Może ktoś mi podać ile jest mniej więcej kanałów FTA w formacie 16:9 na Astrze, bo na HB jest ich jakieś 20 (5 GER, 4 FRA, 4 POL - TVS, OSI, TVN Warszawa, TVP Kultura, 3 ENG, 1 ITA, 1 NED, 1 HUN, 1 ARA)!?
 1  
BRAWO: PANIE FARFAŁ , FARFAŁ NA PREZYDENTA !!!!!!!!
 0  
miodzio TVP Sport i TVP Historia NA STAŁE odkodowane przez satelite !!!!!!!!!
 0  
ciekawa propozycja w grudniu kończy mi się umowa z Cyfrą jak mi nie dadzą dobrej promocji to zrezygnuje :D 50% na abonament już nie wystarczy to już było chce czegoś więcej!!! np 70% zniżki i mogę się zastanowić :D
 0  
jaki sprzet trzeba kupic -chodzi mi o dekoder bo jak maja byc kanaly platne to musi byc jakas identyfikacja karta do dekodera
 0  
brawo tvp
 0  
no to juz po mini w CP
 0  
mam pytanie czy jak chce ogladac TVP HD , mam Telewizor full HD to czy dekoder tez musi byc HD czy wystarczy zwykły (np opticum)
 0  
Tym samym - jak informuje nadawca - rozpoczęto realizację zaleceń wynikających z rządowego projektu "Strategii Cyfryzacji Kraju". - guzik prawda... cyfryzacja kraju miala miec miejsce poprzez DVB-T a nie DVB-S...
 1