Łukasz Szewczyk01.10.2009 (14:14)36 komentarzy

Ruszyła naziemna telewizja cyfrowa w Polsce (DVB-T)

Emitel, operator naziemnej sieci radiowo-telewizyjnej, rozpoczął emisję pierwszego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej (DVB-T). Firma została wskazana przez nadawców komercyjnych jako operator techniczny przy wdrażaniu pierwszego multipleksu.
Do ostatniej chwili nie było wiadomo czy cyfryzacja Polski ruszy zgodnie z planem. Jednak w ostatnich chwili nadawcom udało się dojść do porozumienia i bez udziału Telewizji Polskiej wybrali operatora technicznego. Do wczoraj (30 września 2009 roku) trwała emisja testowa.
Emitel poinformował, że otrzymał od nadawców (Polsat, TVN, TV4, TV Puls) upoważnienie do wystąpienia do UKE o pozwolenie radiowe na świadczenie naziemnej emisji cyfrowej w formie komercyjnej. Pierwszy multipleks uzupełniają kanały telewizji publicznej - TVP1, TVP2, TVP Info. Z kolei prezes UKE poinformował, orezerwacji częstotliwości na rozpowszechnianie programów telewizyjnych w sposób cyfrowy w multipleksie pierwszym. Decyzje rezerwacyjne zostały odebrane osobiście przez wszystkie strony postępowania.

W ramach współpracy Emitel zapewni multipleksację (łączenie kilku programów w jeden strumień), dosył i emisję sygnału w czterech wskazanych w harmonogramie KRRiT lokalizacjach - Warszawie, Poznaniu, Zielonej Górze i Żaganiu. Kolejne lokalizacje będą włączane zgodnie z harmonogramem KRRiT.

Włączanie pierwszego multipleksu na obszarze całego kraju planowane jest do 31 lipca 2011 roku. Sygnał analogowy wyłączony zostanie dwa lata później. Do odbioru DVB-T potrzebny jest telewizor wyposażony w tuner DVB-T MPEG-4, lub zewnętrzny dekoder DVB- T MPEG -4 (STB = set-top box).

W najbliższym czasie zostaną zmienione kanały emisji DVB-T na docelowe, co pozwoli na ostateczne przeprogramowanie odbiorników telewizyjnych bądź dekoderów STB. Szczegółowe informacje pojawią się wkrótce.

Decyzją Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji i Urzędu Komunikacji Elektronicznej pierwszy multipleks składa się z programów TVP1, TVP2, TVP Info, Polsat, TVN, TV4 i TV Puls. Naziemna telewizja cyfrowa (DVB-T) będzie sukcesywnie zastępować sygnał analogowy na terenie całego kraju. Multipleks jest kombinacją kilku programów telewizyjnych oraz różnych usług dodatkowych, przesyłanych w jednym kanale częstotliwości. Operator multipleksu odbiera programy i usługi od nadawców, łączy je i przesyła do odbiorców.
Emitel

Komentarze (1 - 10 z 36)

lol u was co dzień co innego...
 0  
hura wreszcie ! a bylo juz tak zle! jednak polak to potrafi na ostatnia chwile !!!
 0  
loooooool
 0  
a co z rzeszowem i krakowem testy od dawna w mpeg2 i dupa do 2 etapu wpadamy
 0  
Brawo dla Emitelowców:)
 0  
yes yes yes :) !!!! z kłopotami porannymi ale dogadali sie z emitelem :)
 0  
U mnie ze Śremu odbieram ja zwykle TVP1, TVP2, TVP INFO, POLSAT, TVN, TV4 i PULS. Nie wiem tylko czy wzmocnili sygnal bo by się przydalo.
 0  
lol , nareszcie daleko w tyle za innymi krajami ale nareszcie
 0  
ale szkoda ze wyloczono nadawanie z choragwicy w Wieliczce mam nadzieje ze wkrotce zostanie wlaczony chociaz by jako przesyl testowy jak to bylo do tej pory
 0