Beata Ratuszniak02.10.2009 (12:42)brak komentarzy

Nowa publicystyka na antenie Dwójki

W najbliższą niedzielę, 4 października TVP2 rozpoczyna nowy cykl czterech programów publicystycznych. "Kwartety" - to pomysł na nowe formaty, które będą poruszać tematykę polityki, publicystyki, teologii i literatury.
Pierwszy z nich - „Kwartet polityczny” Dwójka pokaże o godz. 10.15 i poprowadzi go Jacek Karnowski. Program ma wzbogacić debatę publiczną poprzez prezentację opinii polityków pozostających obecnie poza głównym nurtem życia politycznego.
O godz. 10.45 Jacek Karnowski ponownie zaprosi widzów na kolejny program „Kwartet publicystyczny”. Będzie on nawiązywał do tematyki poruszonej we wcześniejszym „Kwartecie politycznym”. Gośćmi programu, oprócz publicystów-dziennikarzy, będą także publicyści-naukowcy, czyli osoby zdolne opisać i ocenić wydarzenia w innych niż powszechnie znane kategoriach. Będą również zapraszani młodzi publicyści z takich środowisk jak Teologia Polityczna, Instytut Sobieskiego, Fronda czy Klub Jagielloński.

Późnym wieczorem, o godz. 23.30 TVP2 pokaże „Kwartet teologiczny”. Będzie to rozmowa czterech teologów i myślicieli chrześcijańskich. Razem z prowadzącym Grzegorzem Górnym spojrzą oni na bieżące tematy z metafizyczno-religijnej perspektywy. Podstawą dyskusji będą zawsze wydarzenia z mijających dwóch tygodni (ewentualnie znane, zapowiedziane rocznice czy wydarzenia). „Kwartet teologiczny” będzie się pojawiał w Dwójce dwa razy w miesiącu, na zmianę z „Kwartetem Literackim”, którego pierwszy odcinek widzowie zobaczą 11 października o godz. 23.20. Gospodarzem programu będzie Jacek Kopciński, historyk literatury, krytyk literacki i teatralny, redaktor naczelny „Teatru”.

„Kwartet literacki” jest dwudziestominutową audycją poświęconą dobrym książkom. Raz na dwa tygodnie czworo komentatorów (krytyków literackich, historyków literatury, filozofów, eseistów, tłumaczy) dyskutuje o jednym dziele. Celem audycji nie jest recenzowanie nowości wydawniczych, ale wielostronna prezentacja wybranego utworu.