Łukasz Szewczyk03.10.2009 (12:02)36 komentarzy

Więcej TVP HD i TVP Sport... za darmo?

TVP HD, TVP Sport czy TVP Historia - to nazwy kanałów telewizyjnych, których na próżno szukać w ofertach wielu dużych sieci kablowych (m.in. UPC czy Vectra) oraz operatorów satelitarnych. Jest szansa, że wkrótce się to zmieni.
Telewizja Polska od kilku lat produkuje kanały tematyczne, których brak jest w ofertach wielu sieci kablowych czy u operatorów telewizji satelitarnej. W ostatnim czasie swój zasięg znacznie powiększył kanał TVP Sport (po telewizji „n” dołączył do Cyfrowego Polsatu oraz Cyfry+), jednak u wielu operatorów nadal brak TVP HD czy TVP Historia.
Problemem takiego stanu rzeczy są opłaty. Operatorzy niechętnie wprowadzają kanały, za które TVP żąda dodatkowych opłat - stoją na stanowisku, ze TVP nie powinna pobierać dodatkowych opłat za kanały, które są utrzymywane m.in. z obowiązkowego abonamentu radiowo-telewizyjnego.

Wkrótce ten problem może rozwiązać uruchomiona w połowie września 2009 roku satelitarna platforma TVP, która udostępnia bez dodatkowych opłat wszystkie kanały TVP. Na konferencji prezentującej nowy projekt były prezes TVP zapowiadał, że mimo uruchomienia darmowej platformy nie będą negocjowane nowe warunki umów z operatorami, jednak wiele wskazuje na to, że zmian nie da się uniknąć.

Operatorzy płatnej telewizji nie chcą zaakceptować sytuacji, gdy muszą płacić za kanały TVP, które w ofercie satelitarnej platformy TVP udostępniane są bezpłatnie - podaje Presserwis powołując się na prezesa Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej (zrzeszającej operatorów kablowych).

Zapowiada się bunt operatorów, którzy nie wykluczają wystąpienia na droga sądową przeciw TVP, jeśli nadawca nadal będzie oczekiwał opłat za kanały FTA. Jeśli faktycznie operatorom uda się wymusić na TVP darmowego rozpowszechniania kanałów, możemy spodziewać się, że dostęp do tematycznych kanałów TVP wkrótce będzie bezproblemowy, kablówki operatorzy chętniej będą dołączać je do swoich cyfrowych ofert.

Przypomnijmy, że oprócz ogólnodostępnych TVP1, TVP2, TVP Info czy TVP Polonia nadawca nadaje także: TVP Kultura, TVP Sport, TVP Historia oraz TVP HD. Po otrzymaniu koncesji ruszy także TVP Parlament, z kolei w październiku wystąpiono o koncesję dla TVP Seriale.
Presserwis/wł.

Komentarze (1 - 10 z 36)

Zapowiada się bunt operatorów, którzy nie wykluczają wystąpienia na droga sądową przeciw TVP, jeśli nadawca nadal będzie oczekiwał opłat za kanały FTA.
Jako abonent UPC, która w swej ofercie nie ma TVP HD, TVP Sport i TVP Historia, taki bunt popieram w jego całej rozciągłości i trzymam kciuki, aby przyniosło to pożądany skutek.
Myślę, że leży to w interesie wszystkich abonentów.
K l i n (usunięte konto #3093) 3.10.2009 (12:12:28)
 0  
Tylko nie zapomnijmy ze platformy cyfrowe i kablówki sygnał TVP koduja ale na to jakos nie zwracaja uwagize to co powinno byc za free jest za kase i tutaj problemu oni jakos nie widza i uznaja te kanały jako jak np.TVP SPORT w dodatkowo drozszych abo lub pakietach
 0  
Zgadza się hubertikus, punkt widzenia zalezy od punktu siedzenia.
Bunt? :)))) Też mam się buntować dlatego że tepsa w pakiecie podstawowym ma tylko kanały FTA i nazywa to ofertą? Inni operatorzy biorą kasę za umieszczenie np.TVP Sport w swoich pakietach więc skąd te śmieszne lamenty.
 0  
Wystarczy troche kasy zainwestowac w dekoder z MPEG-4 i ma sie juz za free cała paczke FTA z Astry TVP i do tego w lepszej jakosci niz to co daja w MPEG-2 platformy i psełdo kablówki z cyfrowa jakoscia jak np UPC czy jakies inne tego rodzaju twory
Treść edytowana 1 raz (ostatnio 3 października 2009 o 13:00:08 przez hubertikus).
 0  
a co z Polsatem ? niby jest FTA a trzeba wykupić abonament żeby go oglądać ? Co z ustawą, która miała nakazać Polsatowi udostępnienie swojego kanału dla innych ? Co Solorz dał w łape tym złodziejom z sejmu i sprawa ucichła
 0  
vectra jest beznadziejna...

i nie robia NIC zeby to zmienic...
 0  
ja nie mam tych kanałów w UPC/
 0  
PRAWDA.... ROZKODOWAĆ KANAŁY TVP NA HOTBIRD'ZIE........
 0  
po - nie zgadzam sie z Toba Vectra ma jedna z lepszych ofert w Polsce no która z 3 ma lepsza oferte od Vectry? A kanały TVP niewykluczone że od listopada w Vectrze. Bo zapowiadaja że ma byc wtedy 2 kanały jeden HD drugi SD
 0  
TAK!!! TVP PARLAMENT, TO JEST TO!!! ;)))))))))) Ja bym to nazwał TVP DARMOZJADY, non-stop transmisje z obrad sejmu, chyba musieliby mi dopłacać, żebym to oglądał, kto wpadł na taki kretyński pomysł żeby robić taki kanał?
 0