Łukasz Szewczyk07.10.2009 (8:15)18 komentarzy

Platforma TVP pod lupą nowych władz. Przetrwa?

Telewizja Polska będzie musiała zacisnąć pasa i przeprowadzić rewolucję kadrową. W tym roku przychody TVP spadną nawet o kilkaset milionów złotych. Nowa rada nadzorcza przyjrzy się także uruchomionej we wrześniu satelitarnej platformie TVP.
Wczoraj Dziennik Gazeta Prawna zaalarmował, że Telewizja Polska może utracić płynność finansową. Z wyliczeń gazety wynika, że w tym roku przychody Telewizji Polskiej będą mniejsze o około 300 mln złotych. Spadek związany jest ze słabszą sytuacją na rynku reklamowym oraz spadkiem wpływów z abonamentu RTV. Telewizja Polska od kilku tygodni szuka banku, który udzieli może udzielić kredytu na bieżącą działalność w kwocie 100 mln, w przeciwnym razie stacji grodzi zapaść finansowa.
Pod znakiem zapytania stoi także przyszłość uruchomionej w połowie września 2009 roku platformy satelitarnej TVP, która oferuje darmowy dostęp do kanałów tematycznych TVP (w tym TVP HD). Przedstawiciele nowej rady nadzorczej TVP uważają, że Farfał wprowadził cyfryzację TVP w dużym pośpiechu i bez większego przemyślenia.

- Cyfryzować należało 3-4 lata wcześniej. Teraz jest duża konkurencja na tym polu, zwłaszcza Cyfrowy Polsat. Niemniej, jak by nie było, na pewno nie wolno było robić tego w takim pośpiechu, samowolnie, bez porozumienia z KRRiT oraz UKE – mówi w wywiadzie dla dziennika Polska Piotr Wawrzeński, sekretarz rady nadzorczej TVP.

Dodaje, że nowa rada TVP weźmie pod lupę transakcje oraz umowy zawarte za czasów Farfała, zwłaszcza umowę z Astrą, satelitarnym operatorem platformy TVP. Kontrowersje budzi m.in. sposób wyboru operatora (bez przetargu). – Trzeba to sprawdzić, inaczej TVP cyfryzacja może kosztować duże pieniądze – dodaje Wawrzeński.

Wcześniej media informowały, powołując się na własne szacunki, że satelitarna platforma TVP może pochłonąć ponad 160 mln zł rocznie. Platforma TVP ma głównie zarabiać na sprzedaży dostępu do kanałów płatnych, które w ofercie pojawią się w połowie grudnia. Rewolucyjnym pomysłem na rynku telewizyjnym będzie rozwiązanie, w ramach którego widz będzie mógł zakupić tylko wybrane kanały, które będzie chciał oglądać. Płacić będzie mógł SMS-em lub za pomocą przelewu. Koszt za dostep do kanałów ma wynieść od 1 do 7 zł za program.
Dziennik Gazeta Prawna/Polska

Komentarze (1 - 10 z 18)

i juz wiadomo kto tak lobbuje aby wylaczyc platforme tvp - CP oczywiscie, kurde jakie koszty odkad pamietam na astrze lecialy zakodowane wszystkie kanaly TVP wiec co mi tu pieprza ze koszty znaczaco wzrosly, chyba ze az tyle kasy pochlonela wiazka na polske
 0  
wymyslaja a CP niech si eodpier doli i nie czepia sie platfromy TVP boo dobrze robia a nie jak CP pobiera kase za to co jest i ma byc bezpłatne
 0  
"Cyfryzować należało 3-4 lata wcześniej. ... Niemniej, jak by nie było, na pewno nie wolno było robić tego w takim pośpiechu...." Gościu mnie rozbroił, zaprzecza sam sobie. Widać, że już zaczynają kombinować jak tu się wycofać z darmowej platformy.
A co do kosztów to niech najpierw powiedzą ile kosztowała emisja kodowanych kanałów z Astry.
 0  
Niech wezma pod lupe, tego kto to mowi.
 0  
afera hazardowa #2

CP przegina z tym nachalnym lobbingem
 0  
"Telewizja Polska będzie musiała zacisnąć pasa i przeprowadzić rewolucję kadrową."
To jak zostaną same pociotki to kto będzie robił program ? Bo jakoś nie wierzę żeby rewolucja kadrowa w TVP polegała na likwidacji działu lokowania pociotków.

"Cyfryzować należało 3-4 lata wcześniej. Teraz jest duża konkurencja na tym polu, zwłaszcza Cyfrowy Polsat."
Wiedziałem że będą przytaczać różne argumenty za likwidacją platformy, ale nie spodziewałem się że aż tak kretyńskie. Czyli jednym słowem sekretarz rady nadzorczej TVP Piotr Wawrzeński stwierdza że skoro nie dokonano cyfryzacji 3~4 lata temu to teraz przez najbliższe przynajmniej 100 lat nie można jej dokonać...
 0  
Niech zmniejszą swoje gaże i niech zlikwidują wypłacanie astronomicznych odpraw , a sytuacja finansowa poprawi się radykalnie .
Powinni jak najszybciej dodać płatne kanały na Astrze , a platforma sama zarobi na siebie , bez ich ingerencji .
Wawrzeńskiego nie było , a platforma powstała i on odejdzie , a platforma będzie żyć swoim życiem .
 0  
Powołać komisję śledczą ds nacisków na członków władz TVP ze strony innych operatorów!
 0  
No pewnie cyfryzować należało kilka lat temu. Ale skoro nie zrobiono tego wtedy, trzeba to nadrobić jak najszybciej. Kryzys i sytuacja finansowa to tylko wymówki.
 0  
Start tej platformy TVP to oczywisty krok w dobrą stronę bo wreszcie miliony Polaków nie będzie musiało płacić haraczu komercyjnym platformom (również za ich dekodery). Od ok. 10 lat co miesiąc płacę za dzierżawę dekodera od Cyfry + po 10 zł. Podobno teraz można je już wykupować, ale za późno Cyfro! Moje dni z tobą są już policzone.

Pozostaje pytanie dlaczego platforma TVP startuje tak późno. Czyżby układ przestał obowiązywać?
 0