Łukasz Szewczyk09.10.2009 (8:00)63 komentarze

Koniec otwartej platformy TVP - będzie kodowana?

Dostęp do uruchomionej kilka tygodni temu satelitarnej platformy Telewizji Polskiej staje się coraz bardziej utrudniony. Operator zdecydował się od dzisiaj na emisję kodowaną niektórych kanałów m.in. TVP Sport czy TVP HD.
Telewizja Polska  kilka tygodni temu szumnie ogłosiła uruchomienie satelitarnej platformy, miało być kolorowo - otwarty dostęp do wszystkich kanałów tematycznych Telewizji Polskiej, w tym TVP Sport czy TVP HD za które u innych operatorów (satelitarnych czy kablowych) trzeba płacić w abonamencie. Jednak wczoraj ukazał się tajemniczy komunikat:

"W ramach kolejnej fazy testów platformy cyfrowej, TVP od godziny 00:00 dnia 09 października 2009 zakoduje sygnał TVP1, TVP2, TVP Info, TVP HD i TVP Sport. Indywidualny odbiór będzie możliwy za pomocą dedykowanego odbiornika z kartą warunkowego dostępu" - informuje na swoich stronach Telewizja Polska w komunikacie zatytułowanym "Rozpoczynamy kodowanie anten".
Na razie nie wiadomo, czy kodowana emisja jest chwilowa czy na stałe. W takim przypadku odbiór kanałów (FTV) będzie możliwy będzie za pomocą dedykowanej tzw. karty abonenckiej (za jednorazową opłatą). Największym problemem w tej sytuacji jest brak w komercyjnej sprzedaży kart do warunkowej sprzedaży. Być może nieoczekiwana zmiana ma związek z ostatnimi zmianami władz TVP (pojawiły się zapowiedzi analizy dokumentacji związanej z platformą TVP) oraz spodziewanego buntu ze strony kablówek.

Przypomnijmy, że operatorzy płatnej telewizji zrzeszeni w ramach Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej nie chcą zaakceptować sytuacji, gdy muszą płacić za kanały TVP, które w ofercie satelitarnej platformy TVP udostępniane są bezpłatnie. Mowa m.in. o TVP Sport, za który satelitarni i kablowi operatorzy muszą płacić TVP, a od kilku tygodni (po uruchomieniu platformy TVP) kanał był udostępniony bezpłatnie. Pojawiły się także zapowiedzi ewentualnego buntu operatorów, którzy nie wykluczają wystąpienia na droga sądową przeciw TVP, jeśli nadawca nadal będzie oczekiwał opłat za kanały FTA.

Przy uruchomieniu platformy TVP poprzednie zapowiadano dostęp do kanałów TVP1, TVP2, TVP Info, TVP Sport, TVP HD, TVP Kultura, TVP Historia, TV Polonia oraz TV Puls, TV Trwam (wkrótce kolejne kanały tematyczne, m.in. TVP Parlament czy planowany TVP Seriale) bez dodatkowych opłat. W grudniu planowane jest wprowadzenie kanałów płatnych - widz będzie mógł wybrać kanały które chce oglądać i tylko za nie będzie płacił (bez podpisywania umów).
TVP/wł.

Komentarze (1 - 10 z 63)

Najprawdopodobniej oferta, która miała być FTA platformy TVP będzie FTV. A to dla tego, że cyfra i CP udostępniali bez opłat kanały TVP z ASTRY....
 0  
jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o $$
tylko na co idzie nasz abonament? kto placi abo powinien za darmo otrzymac karte, a kto nie niech idzie do Cyfrowego Polsatu :)
 0  
ja bym sprawę zgłosił do UOKIK, póki co nie ma kart dostępowych więc nikt nie będzie mógł odbierać kanałów. Oni po prostu nie rozumieją idei FTA.
 0  
na pewno zakoduja nie maja licencji na wydarzenia sportowe na Europe tylko na terytorium RP i taka jest prawda , to nie to ze chca kodowac beda musieli ,,,,,,,,
 0  
Jeśli chcą na stałe zakodować kanały, które były FTA, to jaki sens całego spot beamu? Dla TVP Polonia, Kultura i Historia (oraz TV Puls)? Przecież te kanały nadawały FTA na całą Europę (i robią to dalej na Hot Birdzie)!
 0  
Podziękować należy baro(a)nom z SLD i komisarzom politycznym z PIS.

Przyjdą wybory to podziękujemy PIS i SLD za brak dostępu do kanałów TVP (TVP SPORT i HD innych FTA z Astry).

Za sprawą PIS i SLD mamy drugą Białoruś.
 0  
wczesniej bylo mowione ze pierwsza czesc platforma ma byc zupelnie free ,dostepna dla kazdego ani jakies tam kodowanie.ito ma byc free???poco wiec wiazka tylko na polske jak itak zakodowali.niech se w du...wsadza ta ich cyfrazazje.czekam na dvb-t.
 0  
To za to że uczciwie od wielu wielu lat płace uczciwie bonament
 0  
Pisowcy, prędzej mi ręka uschnie, abym na was kiedykolwiek zagłosował. U mnie macie już na zawsze przerąbane - oszołomy Płacę abonament i muszę jeszcze kupować kartę i dekoder, które to rzeczy należą mi się za abonament. Wykasowałem w tunerze wasze kanaliki i mówię dziękuję.
 0  
ogłaszją, że coś będzie FTA, za miesiąc zmiana decyzji, ale bajzel w tym naszym kraju, domena narodowa to kłótnie!noi i widzimy jaki był powód usunięcia Farfała.Powsta:dawał coś za free i to się nie podobało lobbystom, którzy to mają swoje własne platformy cyfrowe, sieci kablowe.A, że społeczeństwo mamy bardzo bogate to po ma byc coś za darmo w i to jeszcze w dobrej jakości.Nie da się!
 0