Łukasz Szewczyk12.10.2009 (20:00)24 komentarze

Walczą o darmową platformę TVP

Po ponad trzech tygodniach Telewizja Polska postanowiła zakodować dostęp do swojej satelitarnej platformy, która według zapowiedzi miała być bezpłatna. W Internecie zawrzało, internauci krytykują decyzję TVP. Pojawiają się także pierwsze petycje do zarządu telewizji.
Piotr Farfał, były prezes TVP, tuż przed swoim odejściem uruchomił satelitarną platformę TVP, dając tym samym darmowy dostęp do takich kanałów jak TVP Sport czy TVP HD - kanały te u konkurencyjnych operatorów dostępne są po uiszczeniu opłaty abonamentowej. Jednak radość nie trwała długo. Kilka dni temu nowa władza TVP postanowiła utrudnić dostęp do platformy TVP - wcześniej zapowiadając dokładne sprawdzenie dokumentacji dotyczącej platformy.
Niespodziewanie 9 października 2009 roku zakodowano sygnał TVP1, TVP2, TVP Info, TVP HD i TVP Sport wydając lakoniczny komunikat, że od teraz indywidualny odbiór tych kanałów z Astry możliwy jest za pomocą dedykowanego odbiornika z kartą warunkowego dostępu. Do tej pory TVP nie wypowiada się na temat powodów takiej decyzji. Media spekulują, że może chodzić o kwestie formalno prawne (sprawy licencyjne) oraz zapowiedzi buntu operatorów kablowych (kablówki płacą TVP za rozpowszechnianie kanałów, które TVP chciała udostępnić za darmo).

Sprawa od kilku dni najwięcej emocji budzi wśród internautów, którzy na medialnych portalach oraz branżowych forach internetowych negatywnie oceniają decyzję TVP. W Internecie można poprzeć (lub sprzeciwić się) petycję przygotowaną przez magazyn SatKurier, dotyczącą zaprzestania kodowania kanałów z satelity Astra w ramach platformy TVP.

"Zwracamy się z petycją do zarządu domagając się realizacji wcześniejszych zapowiedzi, ponieważ nie ma absolutnie żadnych przesłanek, aby kanały TVP1, TVP2, TVP Sport, TVP HD i TVP Info były kodowane. Przekaz jest prowadzony w specjalnie przygotowanej do tego celu wiązce punktowej, która pozwala na emisję tylko dla mieszkańców Polski, nie ma więc ryzyka łamania praw autorskich i co za tym idzie procesów z ich właścicielami. Identyczne rozwiązania zastosowano w przypadku brytyjskich kanałów BBC i ITV w platformie Freesat, na której wzorowano platformę TVP i nie spowodowało to żadnych problemów natury prawnej. Decyzja Telewizji Polskiej jest niezrozumiała dla milionów widzów i może grozić utratą kolejnych wpływów z tytułu abonamentu RTV - piszą pomysłodawcy akcji.

Petycja, po zebraniu podpisów, trafi nie tylko do zarządu Telewizji Polskiej, ale także do premiera Donalda Tuska, ministra gospodarki, ministra skarbu państwa, ministra kultury oraz Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Na razie najbardziej z całej sytuacji zadowoleni mogą być konkurencyjni operatorzy satelitarni oraz operatorzy sieci kablowych, którzy do tej pory sceptycznie wypowiadali się na temat nowego projektu TVP. Platforma telewizji publicznej mogła im odebrać mniej wymagających klientów, którzy oczekują dostępu do podstawowych kanałów (najlepiej bez dodatkowych opłat).

Komentarze (1 - 10 z 24)

Ja swój głos oddałem i namawiam też na to innych. Jeśli to nie poskutkuje można urządzić demonstrację pod budynkiem tvp.
 0  
W Internecia (tutaj)-to tutaj jest Internet? WOW!
Oczywiście podpiszę się pod petycją.
 0  
i co myślicie, żę jakieś śmieszne petycje coś wam dadzą ?? Zacznijcie płacić abonament cwaniaczki (do tych co nie płacą a największy robią szum)
 0  
A mój sąsiad ma kablówkę za darmo bo sam się do niej podłączył, a telewizor też kradziony ale za to nie płaci abonamentu rtv
 0  
trelemorele - uwielbiam takich polaczków :D to po różancu cie tak naszło ?
 0  
Kolejny raz władze TVP udowadniają płacącym uczciwie abonament, że są FRAJERAMI !
 0  
Tym zasłanianiem się licencjami to się do reszty błaźnią. Dla widzów zagranicznych te programy po Polsku i filmy z pernamentnie wmiksowanym polskim lektorem są równie 'atrakcyjne' jak dla mnie programy po Chińsku. No chyba że członkowie p.o. zarządu i rady nadzorczej lubuja się w oglądaniu programów telewizyjnych w językach których nie znają i wydaje im się że cała ludzkość cierpi na ten rodzaj zboczenia...
Niech p.o. prezesa Szwedo przyzna wprost że wyznaje zasadę:
"By żyło sie lepiej Solorzowi i Walterowi, a jak !"
Treść edytowana 2 razy (ostatnio 12 października 2009 o 20:55:09 przez Leszek1979).
 0  
wszystkie kanaly tvp powinny byc freeogolno dostepne .
 0  
Zgodnie z deklaracją na oficjalnej stronie TVP odbiór kanałów które zostały zakodowane jest już możliwy za pomocą dedykowanego odbiornika z kartą warunkowego dostępu... w platformie n. Czy mam rozumieć że TVP będzie zwracać różnice między ceną odpowiednich pakietów platformy n w których występują te kanały a kosztem podatku RTV ?
 0  
No i znaleźli sposób by 2 razy ściągać od nas abonament. Powinni jeszcze zakodować sygnał naziemnej i wtedy byłby raj na ziemi. Będą opłaty za dekoder, za telewizor i za przekaz satelitarny. I ludkowie 3 razy zapłacą za mozliwość oglądniecia "kitu na sobotę" - jakiegoś filmu z lat 80 - tych.
 0