Łukasz Szewczyk03.11.2009 (11:10)11 komentarzy

Cyfra+: Co drugi Polak nie słyszał o cyfryzacji

Blisko co drugi Polak nie słyszał o tym, że w połowie 2013 roku telewizory przestaną odbierać sygnał analogowy i konieczne będzie dostosowanie sprzętu do odbioru sygnału cyfrowego wynika z badań przeprowadzonych przez PBS DGA na zlecenie platformy cyfrowej Cyfra+.
48 proc. Polaków wciąż nie jest świadomych faktu, że w połowie 2013 roku sygnał analogowy zamilknie i zostanie zastąpiony cyfrowym - wynika z raportu "Nowoczesne technologie i telewizja cyfrowa w oczach Polaków" przeprowadzonego przez PBS DGA na zlecenie Cyfry+. Co więcej, nawet wśród osób świadomych procesu cyfryzacji prawie 60 proc. nie przygotowuje się jeszcze do nadchodzącej zmiany.
Bertrand Le Guern - Prezes zarządu Canal+ Cyfrowy
(fot. Canal+ Cyfrowy)

- Od ostatecznego wyłączenia sygnału analogowego dzieli nas kilka lat. Proces cyfryzacji jednak tak naprawdę już się rozpoczął. Jest jeszcze dużo do zrobienia, jeśli chodzi o uświadomienie Polakom tych zmian - komentuje Bertrand Le Guern, Prezes Zarządu Canal+ Cyfrowy. - Świadomość nadchodzącej cyfryzacji jest wyższa wśród abonentów platform cyfrowych i telewizji kablowej - dodaje.

O cyfryzacji częściej wiedzą mężczyźni (60 proc.) niż kobiety (45 proc.). Jednak największe różnice uwarunkowane są miejscem zamieszkania oraz poziomem wykształcenia. Świadomość tego, że sygnał analogowy zostanie wyłączony, deklaruje 66 proc. respondentów z wyższym wykształceniem oraz 40 proc. z podstawowym. Jeśli chodzi o miejsce zamieszkania, wiedzę na ten temat deklaruje 62 proc. mieszkańców dużych miast oraz 42 proc. mieszkańców wsi.

- Znacznie gorsze wyniki, jeśli chodzi o wiedzę o cyfryzacji, ale także chęć korzystania z jej atutów, mają słabsze grupy społeczne: mieszkańcy wsi, robotnicy niewykwalifikowani, grupy odbiorców najmniej zarabiających. Im szczególnie trzeba pomóc: wyjaśnić reguły gry cyfrowego świata i zachęcić do uczestniczenia w nim, chociażby brutalnie przekonując, że w najbliższym przewidywalnym czasie innego świata nie będzie – przekonuje prof. Wiesław Godzic, medioznawcza ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, komentując wyniki raportu.

Stosunkowo niska jest wiedza o procesie cyfryzacji wśród ludzi młodych. Zaledwie 35 proc. z nich deklaruje, że słyszało o dacie przejścia na sygnał analogowy. Najbardziej świadomą nadchodzących zmian okazuje się grupa osób w wieku 40-49 lat (60 proc. respondentów).

Prawie 60 proc. osób, które słyszały o cyfryzacji, w ogóle nie myślało jeszcze o tym, by przygotować się do tego procesu i dostosować swój sprzęt do odbioru telewizji cyfrowej. Jedynie co czwarty respondent (26 proc.), który wie o cyfryzacji, posiada już sprzęt telewizyjny przystosowany do odbierania sygnału cyfrowego.

Mimo że wciąż niemal połowa Polaków nie jest świadoma procesu przejścia z nadawania analogowego na cyfrowe, widoczny jest wzrost świadomości społeczeństwa na ten temat. W styczniu 2008 r. na podobnie zadane pytanie w raporcie PBS DGA "Cyfrowa rewolucja" aż 77 proc. Polaków odpowiedziało, że nie słyszało o zbliżającym się procesie przejścia z nadawania analogowego na cyfrowe. - Na tym tle widać wielką pracę, jaką wykonały komercyjne platformy cyfrowe i karygodne opóźnienia nadawcy publicznego na tym obszarze – komentuje prof. Wiesław Godzic.

Nadawanie cyfrowe oznacza dla widzów wiele korzyści, m.in. możliwe poszerzenie oferty programowej o nowe kanały telewizyjne i radiowe. Nadawanie cyfrowe to także lepsza jakość obrazu oraz dostęp do szeregu nowoczesnych rozwiązań technologicznych, takich jak standard HDTV, EPG czy VoD, które umożliwiają dostosowanie odbioru telewizji do indywidualnych potrzeb. Przejście z nadawania analogowego na cyfrowe wiąże się z koniecznością dostosowania sprzętu do odbioru tego sygnału, jednak nie wymusza zakupu nowego telewizora. Dzięki specjalnym dekoderom umożliwiającym odbiór naziemnej telewizji cyfrowej (NTC) nadal możliwy jest odbiór telewizji cyfrowej w zwykłym analogowym telewizorze.
Canal+ Cyfrowy

Komentarze (1 - 10 z 11)

Spokojnie nie ma co panikować urzędnicy cały czas pracują nad tym aby analog został wyłączony w 2020 na razie nie skończyliśmy jeszcze testów.
 0  
"Zaledwie 35 proc. z nich deklaruje, że słyszało o dacie przejścia na sygnał analogowy" Fajnie - wyłączamy multipleksy. Wszyscy przechodzą na cyfre to my na odwrót-przecież nie będziemy jak reszta baranów na całym świecie ;) Ech...jak zwykle Pan Łukasz się nie popisał ;)
 0  
Co tu się dziwić? Przecież nie ma żadnej kampanii informacyjnej. Po za tym naziemna tv cyfrowa ciągle jest w fazie testów...
 0  
o co ta panika ja mam cp i kupie se n-ke i bedzę mial spokój z tym jeba*ym tvpisem
 0  
ja jestem ciekawy kto pokarze walkie adamek-sosnowski bo sosnowski chce walczyc
 0  
Sygnał analogowy owszem zostanie wyłączony, ale w jego miejsce nie pojawi się żaden sygnał cyfrowy.
Nie po to przecież kolejne rządy w pocie czoła pracują nad tym aby opóźnic cyfryzację żeby od tak za 4 lata włączyć nadawanie cyfrowe w całej Polsce.
Zresztą taraz politycy nie mają czasu na takie dyrdymały, muszą się naciszyć telewizją 'publiczną' dopóki istnieje, bo jak straci uprzywilejowaną pozycję w kwestii zasięgu to długo nie pociągnie.
KRRiT też stanie się zbędną bo kto by się tam starał o koncesję na nadawanie satelitarne, skoro gdzie indziej bez problemu otrzyma licencję i organ ją wydający nie bedzie się czepiał jak ktoś coś brzydkiego powie o byłym papieżu, byłym prezydencie albo wiecznie żywym prezesie PiSu.
Treść edytowana 1 raz (ostatnio 3 listopada 2009 o 12:18:04 przez Leszek1979).
 0  
musza wyloczyc analogwy to jest prawo unijne jezeli nie to nie chce znac wysokosci kar
 0  
polski narod-ciemny zacofany narod.
 0  
Nie dziwie się, że Polacy nie słyszeli o cyfryzacji bo ten naród jest rodem z Ciemnogrodu i jak na nasz naród przystało ciemny. A tak w ogóle ja np mimo, że wiem, że sygnał analogowy może być wyłączony to i tak mnie to mało interesuje bo od lat nie korzystam ze zwykłej anteny siatkowej tylko z platform cyfrowych, więc czy wyłączą sygnał czy nie to mnie mało interesuje. Jak nie będę chciał płacić za telewizje albo płacić mało to wezmę sobie Telewizje Na Karte i zrobię doładowanie za 100 zł na rok i wyjdzie 10 zł miesięcznie... Jak dla mnie to sygnał analogowy mogą wyłączać już dziś i napewno nie będę inwestował w żadne sprzęty do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej bo wystarczy telewizja satelitarna platformy cyfrowej... A jak ktoś jest napalony to niech wydaje kase na odbiorniki do naziemnej telewizji cyfrowej, a jak już kupi taki odbiornik to przed samym końcem cyfryzacji okaże się, że nie dojdzie to do końca ze względu na to, że jakieś firmy się ze sobą nie dogadają i wyjdzie jak zawsze Polski Kicz.
 0  
Zgadzam się z artykułem.Moja stara nic nie kuma z tą telewizją.Ona tylko chce oglądać plebanię i modę na sukces - resztę ma w nosie.Gdyby któregoś pięknego dnia obudziła się,włączyła tv.. a tu cisza oznaczało by to [dla Niej] koniec świata. Czyli statystycznie patrząc w mojej rodzinie 50% wie co to NTC - drugie 50% g...o to obchodzi. Wniosek? Nie jest tak źle w państwie... polskim.Ważne,że te drugie 50% obiad ugotuje,posprząta ... i wydaje moje/nasze pieniądze tak jak chce. Jednym słowem - nie ma sprawy.
 0