Łukasz Szewczyk28.07.2010 (20:14)brak komentarzy

Rocznica Powstania Warszawskiego w Polskim Radiu

Z okazji 66. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego wszystkie Programy Polskiego Radia przygotowały specjalne audycje, upamiętniające tę największą w naszej historii walkę o wolność.

Już w czwartek, 29 lipca po godz. 23.25, w „Wakacyjnym Informatorze Kulturalnym” będzie można wysłuchać rozmowy z Janem Ołdakowskim – dyrektorem Muzeum Powstania Warszawskiego, który zaprosi i opowie o imprezach towarzyszącym obchodom 66. rocznicy Powstania.
31 lipca gośćmi „Soboty z Jedynką” (w godz. 13.05 – 19.30) będą Maria Stypułkowska-Chojecka ps. „Kama” oraz Dżennet Połtorzycka-Stampf'l. Pierwsza z pań zaproszonych do audycji otrzyma tego samego dnia podczas uroczystej sesji Rady m.st. Warszawy godność Honorowego Obywatela m.st. Warszawy, natomiast druga nagrodę m.st. Warszawy m.in. za powieść radiową „Matysiakowie”. Ponadto w programie znajdą się zapowiedzi widowiska „Sztandary 44”, objętego patronatem medialnym radiowej Jedynki.

1 sierpnia tematem „Niedzieli z Jedynką” (w godz. 13.30 – 19.00) będzie „Miłość w Powstaniu”. Gośćmi audycji będą Barbara Wachowicz – pisarka, autorka m.in. serii opowieści „Wielcy Polacy”, Honorowa Obywatelka m.st. Warszawy, a także prof. Andrzej Fabianowski – krytyk literacki, który opowie o życiorysach powstańczych poetów, m.in. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Krystyny Krahelskiej, Leona Stroińskiego, Tadeusza Borowskiego, Tadeusza Gajcego. W programie zostaną przypomniane również archiwalne fragmenty nagrań z czasów Powstania (rozgłośni „Błyskawica”, niemieckich meldunków wojskowych). Natomiast w „Wieczorze z Jedynką” o godz. 19.05, w cyklu „Mijają lata, zostają piosenki”, Danuta Żelechowska i Jan Zagozda zaprezentują powstańcze piosenki.

Relacje z rocznicowych uroczystości
Informacyjna Agencja Radiowa, która nawiązała w ubiegłym roku współpracę z Muzeum Powstania Warszawskiego i zaprezentowała Słuchaczom udostępnione przez nie archiwa, zawierające unikatowe, niepublikowane wcześniej materiały, będzie transmitować i przekazywać relacje z obchodów 66. rocznicy Powstania Warszawskiego.

W piątek, 30 lipca o godz. 12.05, w serwisie Jedynki „Z kraju i ze świata” będzie można wysłuchać specjalnej relacji z uroczystości przy kamieniu „Żołnierzom Żywiciela” w parku im. Żołnierzy Żywiciela przy ul. Ks. Jerzego Popiełuszki, przygotowanej przez Witolda Banacha.

W sobotę, 31 lipca, w serwisie o godz. 12.05, Edyta Poźniak przedstawi przebieg uroczystej sesji Rady m.st. Warszawy na Zamku Królewskim, a o godz. 15.00 relacje ze spotkania Powstańców z Prezydentem RP Bronisławem Komorowskim i Prezydent m.st. Warszawy Hanną Gronkiewicz-Waltz w Muzeum Powstania Warszawskiego, podczas którego wręczone zostaną odznaczenia państwowe. O godz. 18.00 Bożena Falkowska opowie o „Bloku z Powiśla”, spektaklu zrealizowanym w autentycznej scenerii kamienicy przy ul. Konopczyńskiego 5/7, przedstawiającym powstańczą codzienność, a Witold Banach zapowie mszę polową przy Pomniku Powstania Warszawskiego.

W niedzielę, 1 sierpnia, na antenie Jedynki pojawi się szereg relacji – m.in. z obchodów przy pomniku „Mokotów Walczący – 1944” (ok. godz. 10.30), uroczystej zmiany wart przy Grobie Nieznanego Żołnierza (godz. 12.00), spotkania dla dzieci w Muzeum Powstania Warszawskiego i obchodów na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, gdzie odezwą się syreny sygnalizujące godzinę „W” (godz. 17.00), a w ostatnim serwisie o godz. 23.00 zapowiedź spektaklu „Opowiem wam bajkę” w reżyserii Pawła Łysaka, przedstawiającego powstańcze walki postrzegane oczami dzieci, który odbędzie się o północy w Muzeum Powstania Warszawskiego.
Program 2 Polskiego Radia również przygotował specjalne audycje, poświęcone Powstaniu Warszawskiemu. Już od 26 lipca, codziennie aż do piątku o godz. 11.45, Bogumiła Prządka w „Głosach z przeszłości” przypomina postać Jerzego Stefana Stawińskiego – zmarłego w czerwcu br. prozaika, scenarzysty i reżysera filmów fabularnych, autora słuchowisk radiowych i uczestnika Powstania. Stawiński walczył w kampanii wrześniowej, w marcu 1940 roku wstąpił do podziemnej organizacji harcerskiej, która później stała się pułkiem AK „Baszta”. W Powstaniu Warszawskim uczestniczył jako dowódca kompanii, był odpowiedzialny za łączność pułku.

W sobotę, 31 lipca o godz. 16.00, tematem przewodnim „Klubu Ludzi Ciekawych Wszystkiego” będzie „Ludność cywilna w Powstaniu Warszawskim”. „Każdego mieszkańca należy zabić, nie wolno brać żadnych jeńców. Warszawa ma być zrównana z ziemią i w ten sposób ma być stworzony zastraszający przykład dla całej Europy” – tak brzmiał rozkaz wydany przez Heinricha Himmlera 1 sierpnia 1944 roku. Sytuacja ludności cywilnej w Powstaniu była niezwykle ciężka, ale mimo ciągłego zagrożenia, represji, śmierci najbliższych – niemal powszechnie wspierano Powstańców we wszystkich dzielnicach Warszawy. Na spotkanie z uczestnikami i świadkami, a także historykami: Melanią Trochimiak-Małkowską, Jerzym Broszkiewiczem oraz Katarzyną Utracką i dr Grzegorzem Jasińskim zaprasza Hanna Maria Giza.

W niedzielne popołudnie, 1 sierpnia o godz. 18.00, radiowa Dwójka zaprasza na „Wieczór ze słuchowiskiem” – w programie „Szeregowiec Horst” Jacka Snopkiewicza, w reżyserii Jana Warenyci. Słuchowisko to symultaniczna relacja warszawianina, który jako chłopiec przeżył Powstanie, i młodego Niemca, żołnierza wcielonego do brygady Dirlewangera. Obaj patrzą na ówczesne wydarzenia z dzisiejszej perspektywy.
Program 3 już w piątek, 30 lipca, rozpocznie obchody rocznicy koncertem „Pamiętamy '44 - wawa2010.pl” przygotowanym we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego. Impreza rozpocznie się o godzinie 20.30 w Parku Wolności, a poprowadzi go dziennikarz Trójki – Robert Kantereit. Gwiazdą koncertu będzie Karolina Cicha, która w duetach z popularnymi wokalistami wykona najbardziej znane warszawskie piosenki z ostatnich stu lat. Piosenkarce towarzyszyć będą: Tomasz Budzyński, Czesław Mozil, Tomasz „Titus” Pukacki, Jorgos Skolias, Tymon Tymański, Jurij Andruchowycz, Mamadou Diouf, Olaf Deriglasoff, Michał „Bunio” Skrok, Jacek „Budyń” Szymkiewicz, Jacek Hałas i Janusz Zdunek. Koncert połączony będzie z premierą płyty „wawa2010.pl” wydanej przez Muzeum Powstania Warszawskiego, której patronuje Program 3.

W sobotę i niedzielę, 31 lipca oraz 1 sierpnia, słuchacze Trójki będą mogli usłyszeć liczne relacje na żywo z centralnych uroczystości w Warszawie. Dziennikarze Trójki poinformują także o tym, w jaki sposób rocznica obchodzona jest w całej Polsce.

Jak co roku Trójka będzie namawiać swoich słuchaczy, by zatrzymali się i uczcili chwilą ciszy godzinę „W”. 1 sierpnia o godz. 17.00 odezwą się w Trójce syreny spod pomnika Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, a zaraz potem specjalną godzinną audycję poprowadzi Jerzy Sosnowski. Jej tematem będzie ludność cywilna w Powstaniu Warszawskim – jak ewoluowały panujące wśród niej nastroje, jak możliwe było przeżycie Powstania i jakie były losy mieszkańców stolicy po 3 października 1944 roku. Autor audycji będzie rozmawiał zarówno z historykami, jak i zwykłymi warszawiakami – uczestnikami uroczystości. W programie relacje z Powązek, materiały o działaniach Muzeum Powstania Warszawskiego związanych z rocznicą wybuchu Powstania oraz prezentacja utworów z płyty „wawa2010.pl”.

W 66. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego Program 4 Polskiego Radia nada 1 sierpnia specjalny koncert zatytułowany „Ptaki powrotne”, który rozpocznie się o godz. 17.03 tuż po sygnale syreny włączonej w rocznicę godziny „W”.

Koncert „Ptaki powrotne” jest integralną częścią projektu multimedialnego dedykowanego Krzysztofowi Kamilowi Baczyńskiemu. Jest to unikatowe wydawnictwo łączące książkę poetycką z grafikami do 17 wierszy poety oraz płytę CD z utworami w aranżacji Jarka Kordaczuka i wykonaniu Basi Raduszkiewicz z towarzyszeniem muzyków jazzowych. Program 4 Polskiego Radia dołączył do albumu płytę DVD ze sfilmowanym koncertem, jest też patronem medialnym tego artystycznego przedsięwzięcia.
Polskie Radio