Łukasz Szewczyk10.08.2010 (15:57)30 komentarzy

Polsat Sport ma już 10 lat - stawia na polski sport

11 sierpnia 2010 roku minie 10 lat od narodzin Polsatu Sport – pierwszego polskiego sportowego kanału w Polsce. W najbliższym tygodniu stacja zaprezentuje fragmenty najważniejszych wydarzeń sportowych z historii kanału. Pojawi się też urodzinowe logo. Jaka przyszłość czeka Polsat Sport?
Datą przełomową dla powstania Polsatu Sport – pierwszego sportowego kanału w grupie Polsat - jest 16 kwietnia 1999 roku, kiedy Polsat przełamał monopol TVP i nabył prawa do pokazywania Ligi Mistrzów UEFA. Pojawiła się wtedy potrzeba stworzenia kanału sportowego, który mógłby pokazywać większą ilość spotkań Ligi Mistrzów. Twórcą kanału i dyrektorem ds. sportu w całej grupie Polsat został Marian Kmita.
- Każdy człowiek, który pasjonuje się jakąś dziedziną i ma szanse stworzyć coś od podstaw, czuje ogromną przyjemność. Było to też spore wyzwanie, bo 10 lat temu sport w telewizji to była przede wszystkim TVP i Canal+. Z propozycją stworzenia Polsatu Sport zadzwonił do mnie świętej pamięci Piotr Nurowski, który wraz z prezesem Zygmuntem Solorzem- Żakiem był głównym pomysłodawcą stworzenia takiego kanału. Wcześniej moją osobę polecił Zbigniew Boniek, który w 1999 roku pomagał Polsatowi w negocjacjach przy pozyskaniu praw do Ligi Mistrzów – mówi dyrektor Polsatu Sport Marian Kmita.

Pierwowzorem kanału była sportowa stacja Formuła1, która nadawała od jesieni 1999 roku i pokazywała m. in. turnieje tenisowe z cyklu ATP Masters Series, czy MŚ U-17 w Nowej Zelandii z udziałem reprezentacji Polski.

- Tuż przed startem Polsatu Sport miała miejsce zabawna historia. Jeszcze dla Formuły 1 zakupiliśmy przez firmę Zbigniewa Bońka prawa do dwóch spotkań Brazylii i Argentyny. Gdy przed transmisją doszło do ustalania parametrów technicznych przekazu, okazało się, że Włosi, którzy pośredniczyli w dostarczeniu sygnału mówią tylko w swoim języku. Dziwnym zbiegiem okoliczności był wtedy w stacji Zbigniew Boniek, który niewiele się zastanawiając postanowił pomóc. Przez dobre kilka minut nasi kontrahenci milczeli. Pewnie pospadali z krzeseł, gdy tylko Zbigniew Boniek im się przedstawił – opowiada Marian Kmita.

11 sierpnia 2000 roku Polsat Sport rozpoczął swoje nadawanie od inaugurującej sezon Bundesligi, w której grało wtedy ponad 15 Polaków. – Bundesliga była wtedy bardzo popularna w Polsce, grali w niej m. in. Andrzej Juskowiak, Tomasz Hajto i Tomasz Wałdoch, Artur Wichniarek, Jacek Krzyżówek, Sławomir Majak czy Radosław Kałużny - wspomina szef Polsatu Sport Marian Kmita – A do tego nikt jej u nas nie pokazywał – dodaje.

Pierwszą relacją na żywo był mecz Borusii Dortmund z Hansą Rostock, który stacja nadała o 20.15. W czasie premierowego weekendu oprócz meczów Bundesligi kibice mogli zobaczyć jeszcze turniej ATP Masters Series, magazyn motoryzacyjny, archiwalny boks i siatkówkę. W pierwszych miesiącach kilkugodzinny program tworzył 14 osobowy zespół: Marian Kmita, Paweł Wójcik, Piotr Pykel, Mateusz Borek, Roman Kołtoń, Andrzej Taraska, Karolina Szostak, Jacek Kostrzewa, Krzysztof Wanio, Jeremiasz Rolka, Kuba Radecki, Agnieszka Padło oraz stali współpracownicy Andrzej Janisz i Tomasz Swędrowski. Dzisiaj w Polsacie Sport pracuje około 70 osób.

Początkowo w stacji dominowała piłka nożna. Kanał oprócz wspomnianej Bundesligi i Ligi Mistrzów pokazywał mecze Pucharu UEFA, mecze eliminacyjne do MŚ, holenderską Eredivisie, ligę grecką i Puchar Polski. W ciągu dwóch lat Polsat Sport pozyskał prawa do kilku ważnych dyscyplin, stając się nadawcą promującym również inne dziedziny sportu. W ofercie stacji pojawiła się Żużlowa Ekstraklasa, z całą plejadą gwiazd cyklu Grand Prix. Kibice mogli oglądać również zmagania najlepszych koszykarskich klubowych zespołów Europy w rozgrywkach Euroligi (wcześniej Suproligi).

Pierwszym spektakularnym sukcesem produkcyjnym i realizacyjnym było jednak przygotowanie i pokazanie w całości piłkarskich Mistrzostw Świata z 2002 roku. Mecze z Korei i Japonii komentowali Mateusz Borek, Roman Kołtoń, Paweł Wójcik i Bożydar Iwanow. Polskiej reprezentacji towarzyszyła również ekipa reporterska, a w specjalnie na czas mistrzostw stworzonym w Piasecznie studiu pracowało 35 osób. Polsat Sport pokazywał również kolejne MŚ z 2006 roku z Niemiec, rozbudowując formułę realizacyjną gdzie po raz pierwszy nastąpiło połączenie studia z Warszawy z tym nadawanym wprost ze stadionu. Mistrzostwa Europy z 2008 roku z Austrii i Szwajcarii Polsat Sport prezentował już w całości z austriackiego Bad Waltersdorf. Stacja wysłała tam ponad 70 osobową ekipę. Po raz pierwszy w historii telewizji w Polsce tak wielką imprezę sportową relacjonował wyłącznie nadawca prywatny.

W ciągu pierwszych czterech lat działalności Polsat Sport przeprowadził ponad 400 transmisji z udziałem polskich drużyn i zawodników. Każdego roku stacja zwiększała ich liczbę. Od kilku lat kanał realizuje rocznie ponad 500 relacji na żywo z rożnych stadionów i dyscyplin. Dziś najważniejsze w ofercie Polsatu Sport są siatkówka, boks i sporty walki piłka ręczna i Formuła 1

- Konsekwentnie od samego początku stawiałem na siatkówkę – mówi Marian Kmita. – Po raz pierwszy regularne relacje z ligi siatkarzy i siatkarek pojawiły się na antenie Polsatu Sport w sezonie 2002-2003. Nieco wcześniej pokazywaliśmy zmagania naszych zespołów w Lidze Mistrzów i Lidze Mistrzyń. Jednak największym wydarzeniem, które wówczas pokazał Polsat Sport był pierwszy od lat sukces naszej siatkówki – złoty medal ME żeńskiej reprezentacji Polski z 2003 roku. Siatkówka była zawsze alternatywą dla piłki nożnej, dyscypliną z ogromnym potencjałem marketingowym i wielkim zainteresowaniem kibiców w Polsce.

Kolejną ważną dyscypliną na antenie Polsatu Sport jest boks, szczególnie ten zawodowy. Stacja pokazuje kilkadziesiąt gal bokserskich rocznie, zarówno polskich, jak i zagranicznych. Kiedyś Andrzej Gołota, a dziś Tomasz Adamek czy Krzysztof Włodarczyk przyciągają wielomilionową widownię. Coraz większe emocje wzbudzają również piłkarze ręczni, przede wszystkim w wydaniu reprezentacyjnym, oraz gale KSW, szczególnie od momentu pojawienia się w formule MMA – Mariusza Pudzianowskiego.

Najchętniej oglądane wydarzenia sportowe w Polsacie Sport w grupie 4+:
(dane AGB Nielsen Media Research):

- 1 mln 21 tys. - mecz Polska – Francja (ME w siatkówce mężczyzn 2009)
- 989 tys. - mecz Holandia – Włochy (ME w siatkówce kobiet 2009)
- 984 tys. - dekoracja najlepszych drużyn ME w siatkówce kobiet 2009
- 966 tys. - dekoracja najlepszych drużyn ME w siatkówce mężczyzn 2009
- 962 tys. – mecz Polska – Chorwacja (ME mężczyzn w piłce ręcznej 2010)
- 824 tys. - mecz Holandia – Rosja (ME w siatkówce kobiet 2009)
- 795 tys. - Mariusz Pudzianowski - Yusuke Kawaguchi (XII KSW 2010)
- 781 tys. – mecz Polska – Niemcy (ME w siatkówce kobiet 2009)
- 754 tys. – mecz Polska – Bułgaria (ME w siatkówce kobiet 2009)
- 687 tys. – mecz Polska – Czechy (ME mężczyzn w piłce ręcznej 2010)

- Przyszłość Polsatu Sport to przede wszystkim siatkówka męska i żeńska w wydaniu ligowym i reprezentacyjnym aż po MŚ mężczyzn w 2014, które odbędą się w Polsce, a których Polsat będzie współorganizatorem. Piłka ręczna, tenisowy Wimbledon czy prestiżowy lekkoatletyczny Diamond League dopełniają ofertę kanału. W kolejnym 10-leciu życzyłbym sobie jeszcze większego otwarcia Polsatu Sport na polski sport. Liga angielska czy włoska to miliony euro, które dają rozrywkę, ale niczego nie budują. Pieniądze, które Polsat zainwestował w naszą siatkówkę czy piłkę ręczną, muszą kiedyś dać efekt w postaci poprawy infrastruktury poziomu sportowego, a co za tym idzie miejsca polskich drużyn w świecie. To oznacza również lepszy polski produkt dla polskiego kibica i w to właśnie warto inwestować - mówi Marian Kmita dyrektor ds. sportu Telewizji Polsat i dyrektor Polsatu Sport.
Polsat

Komentarze (1 - 10 z 30)

Polsat Sport to druga po TVN24 najbardziej rozpoznawana marka kanału tematycznego w Polsce. Tak uważam.
 0  
Zgadzam się i do historii też się już sympatycznie zapisał.
 0  
Warto zauważyć, że Polsat Sport to jedyny kanał z pierwszej fali kanałów tematycznych Polsatu, który istnieje do dziś.
 0  
Po prostu Polsat Sport daje wszystko, a nawet jeszcze więcej. Jedyne co mu brakuje to skoki narciarskie i więcej zimowych sportów. No i pełna LM.
 0  
Oho oferta dla kalekiej fizycznie i intelektualnie młodej gawiedzi, która zamiast sama uprawiać sporty woli oglądać jak robią to inny. Cóż za żałosna i godna pogardy postawa. Abonenci elitarnej N-ki nigdy nie zgodziliby się na takie WYNATURZENIE. W przeciwieństwie do wymienionej wyżej skostniałej hołoty, wolą sami uprawiać sport, grają w golfa, tenisa, chodzą na siłkę albo basen. Później dopiero zasiadają na swoich skórzanych kanapach w pięknie zdobionym salonie i oglądają najnowszą światową premierę filmową na tuzach kanałów premium jak NFILM 1 i NFILM 2 HA DE.
 0  
Faktycznie prawdziwe wypowiedzi. Przed sezonem 2000/2001 Bundesliga była w Canal+ który nadawał po 3 mecze w tygodniu z tej ligi, a wcześniej zanim przejął Filmnet te rozgrywki gościły właśnie na antenie tej stacji bodajże od 1996 roku. Także Pan Marian Kmita ładnie nagina prawdę by pokazać jaki to super jest polsat sport.
 0  
@Bambolo82 morda w kubeł trollu.

Kanał zapisał się dobrze w pamięci. Zgodzę się z @Gembal. Brak jednak w tej stacji większej ilości piłki nożnej, od czasu startu Polsatu Futbol.
 0  
Przydaloby sie po tych 10 latach zmienic ta zenujaca oprawe graficzna.. A wlasciwie jej brak, wspolne jest tylko logo, a zapowiedzi robione sa wedle widzimisie realizujacego co sprawia wrazenie jakby ogladalo sie osiedlowa kablowke..
 0  
"11 sierpnia 2010 roku minie 10 lat od narodzin Polsatu Sport - pierwszego polskiego sportowego kanału w Polsce"

Panie Szewczyk, chcialbym nadmienic ze pierwszym polskim kanalem sportowym byla Wizja sport ktora wystartowala w 1999r
 0  
Z tego podsumowania, tak się zastanawiam: Czyżby Polsat poważnie myślał o Ekstraklasie? Mogliby dodać do oferty NRL, najlepsza liga Rugby na świecie, a PS wypełniłby poranną ramówkę, miło by się oglądało do południa Rugby na najwyższym poziomie, oraz KHL, najbardziej rozwijająca się i najlepsza zaraz po NHL liga hokejowa na świecie, a pora transmisji w przeciwieństwie do NHL jest w sam raz na polską strefę czasową(mecze się odbywają, kiedy w Polsce mamy godz.12-19) i co najważniejsze mecze w tych ligach odbywają się niemal codziennie.
 0