Łukasz Szewczyk28.09.2010 (23:54)54 komentarze

Polsat i TV4 uturdniają cyfryzację

We wtorek miało dojść do podpisania umowy z TP Emitel i szybkiego rozpoczęcia nadawania drugiego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej. Na umowie brak podpisu Polsatu i TV4.
28 września 2010 roku maiło dojść do ostatecznego podpisania umowy między nadawcami komercyjnymi a spółką TP Emitel oraz rozpoczęcia nadawania drugiego multipleksu. Nadawcy, którym zależało na szybkiej cyfryzacji teraz sami nieco opóźniają dokończenie wszelkich formalności prawnych.
Jak podaje Gazeta Wyborcza, we wtorek tylko dwie stacje komercyjne (TVN i TV Puls) podpisały umowę ze spółką TP Emitel. Na umowie wciąż brak podpisu przedstawicieli telewizji Polsat i TV4. Sytuacja ma zostać wyjaśniona w środę. Jednak jak podaje Gazeta, nieoficjalnym powodem mogą być zastrzeżenia TV4 do umowy z TP Emitel.

Nadawcy nie mają dużo czasu, bo zgodnie z zapisami koncesji, uruchomienie pierwszych nadajników drugiego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej powinno nastąpić do 30 września 2010 roku. TP Emitel jest gotowe do komercyjnego uruchomienia drugiego multipleksu zgodnie z terminem, jednak na umowie mają znaleźć się wszystkie podpisy.

UKE poinformowało natomiast, że do tej pory wpłynęły wnioski od spółki TP Emitel o udzielenie pozwoleń radiowych na używanie urządzeń nadawczych w celu rozpowszechniania programów TV w sposób cyfrowy w ramach drugiego multipleksu ze stacji nadawczych: Warszawa/Raszyn kanał TV nr 48, Warszawa/PKiN kanał TV nr 48, Poznań/Śrem kanał TV nr 39, Zielona Góra/Jemiołów. Datą rozpoczęcia wykorzystywania częstotliwości będzie 30 września 2010 r. W tym samym dniu kończy się ważność pozwoleń radiowych na dotychczasowe eksperymentalne emisje programów TV w ramach pierwszego multipleksu.

Z informacji pozyskanych w trybie roboczym od TP Emitel wynika, że emisja programów TVP w ramach MUX1 w woj. lubuskim nie zostanie na razie wznowiona, natomiast w rejonie Warszawy i Poznania nadawanie programów Telewizji Publicznej w MUX1 będzie kontynuowane do czasu uruchomienia rozpowszechniania tych programów w ramach MUX3.
Gazeta Wyborcza/ TP EMitel

Komentarze (1 - 10 z 54)

no to teraz oficjalnie wiecie już kto utrudnia cyfryzacje gdyby nie polsat to pewnie już rok temu mielibyśmy DVB-T.
 0  
Polsat utrudnia bo skonczy im sie platforma,nikt nie wezmie Cp by miec podstawe,ktora ma za free w naziemnej cyfrowej....
 0  
ale ile tutaj bylo ekspertów co ujadało że to tvp blokuje, pis i inni, a tu sie okazuje że ten wolny rynek przez nikogo nie kontrolowany wpływa na ustawy i decyzje UKE, KRRiT i jakoś jest na to przyzwolenie jaśnie panujacemu pluskowi i jego gwardii ktora zastała kraj analogowy a zostawi cyfrowy .. ale tylko jak solorz z walterkiem zarobią na jego kampanie i słupki wyborcze :/
 0  
naiwny, a od kiedy to Walter jest prezesem Polsatu?
W ogóle, dla Ciebie, to Pan Solorz, Pan Walter i Pan Tusk.
 0  
żadna nowość,wiadomo było że tak będzie.czas przyjrzeć się koncesji polsatu-za utrudnianie cyfryzacji solidnie ukarać jeśli to możliwe
 0  
Nie widze problemu. Powtórzę to co napisałem w przypadku TVP. Jeżeli jakaś telewizja strzela focha, to uruchomić DVB-T bez jej kanałów. Jak się w końcu namyśli to niech się stara o koncesję w kolejnych multipleksach na warunkach ogólnych, o ile się multipleksy wcześniej nie skończą...
Treść edytowana 1 raz (ostatnio 29 września 2010 o 1:59:00 przez Leszek1979).
 0  
bardzo dobrze - od kiedy Polsaty są w Cyfrze, to uruchamianie DVB-T mija się z celem (szkoda wyrzucać na to kasy)
 0  
polsatowi nigdy nie zalwzalo na zadowoleniu klientow. tam sie liczy tylko to jak najwiecej zarobic a przeciez mozna to polaczyc. im wieksza widownia tym wieksze zyski z reklam. a polsat cyfrowy moglby zadbac o jakosc przekazywanych programow i różnorodnosc oferty. zdobyliby w ten sposob wielu abonentow z kasa ktorzy by placili za kanaly premium. bo jakosc sie liczy..
 0  
Jest wyjście zaproponować miejsce w DVB-T komuś innemu i od razu by podpisali aby go nie tracić.
 0  
na ładnie lubuskie straciło tvp tvp2 tvpinfo
 0