Łukasz Szewczyk13.10.2010 (12:30)30 komentarzy

DVB-T: Multipleks TVP z kanałami HD

Wkrótce rozpocznie się uruchamianie trzeciego multipleksu z cyfrowymi kanałami tematycznymi Telewizji Polskiej. Widzowie otrzymają także dostęp do kanałów w jakości HD.
Jeszcze w październiku 2010 roku rozpocznie się próbna emisja trzeciego multipleksu - zdradza w rozmowie z PAP Jan Dworak, przewodniczący Krajowe Rady Radiofonii i Telewizji. Dodaje także, że publiczny nadawca poinformował KRRiT, iż w ramach trzeciego multipleksu rozważa wprowadzenie kanałów HD.
Obecnie Telewizja Polska jest nadawcą jednego kanału w wysokiej rozdzielczości - TVP HD, który można odbierać w płatnych oferta operatorów satelitarnych i kablowych. Oprócz tego klienci zyskają dostęp do TVP Kultura, TVP Historia czy TVP Sport. Publiczny nadawca planuje uruchomienie także TVP Seriale oraz TVP Parlament.

Czy dostęp do kanałów będzie darmowy? W tzw. okresie przejściowym, czyli do czasu wprowadzenia telewizji cyfrowej w Polsce z pewnością tak. Jednak niewykluczone, że po 2013 roku Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji pozwoli operatom multipleksów na tworzenie płatnych ofert.

Przypomnijmy, że trzeci multipleks ma być w całości przeznaczony dla Telewizji Polskiej i będzie umożliwiał dostęp do pełnej oferty kanałów tematycznych TVP. Jego uruchomienie następować będzie etapami. W pierwszej fazie, jeszcze w tym roku, sygnał będzie dostępny w województwach mazowieckim, pomorskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim. Następnie zasięg emisji będzie systematycznie zwiększany, a docelowo sygnał będzie docierał do ponad 98 procent mieszkańców Polski.
onet.pl/wł.

Komentarze (1 - 10 z 30)

TVP rozważa wprowadzenie kanałów HD w DVB-T ?
A za czyje pieniądze TVP produkuje komercyjny obecnie kanał TVP HD ?
Czy dyrekcja TVP HD kupuje od TVP SA po rynkowych stawkach prawa do emisji filmów, seriali, transmisji sportowych i innych programów ? Czy komercyjny kanał TVP HD jest rentowny i jakie zyski dla TVP SA generuje sprzedaż praw kanałowi TVP HD ? Kiedy w końcu Polska przestanie być dzikim krajem i księgowością w TVP zainteresują się odpowiednie służby ?
 0  
jestem ciekawy co robią kablówki oni też maja anglową telewizje hmm jestem ciekawy czy tez robią cyfrowa telewizje wie ktoś o tym.
 0  
u mnie multipleksy dopiero od 2014 więc ja dziękuje
 0  
"A za czyje pieniądze TVP produkuje komercyjny obecnie kanał TVP HD ?"
Za pieniądze z reklam. TVP HD jak i TVP Sport to kanały komercyjne nie finansowane z abonamentu.
 0  
U mnie też w 2014 roku.A jeszcze w czerwcu 2010 roku przed wyborami zapewniano ,że 80% obywateli naszego kraju będzie miało dostęp do naziemnej cyfrowej po wakacjach we wrsześniu 2010 roku.Prawdopodobnie będziemy ostatnim krajem europejskim,gdzie zakończy się cyfryzację.Więc nie rozumiem czym nowy szef KRRiT się chwali.To wielka porażka!
 0  
Przecież to kpina :(
2014 - totalna porażka, w gdzie my żyjemy :(
 0  
@mario202:gdzieś ty się uchował kablówki już od kilku lat świadczą usługi tv cyfrowej z kanałami HD.
 0  
wkrótce rozpocznie się włączanie 3 MUX?

jak?! gdzie* co\ kiedy!?? do cholery, jak ja nie mam jeszcze dostępu do ani jednego oficjalnego DVB-T, co to za propaganda, co to za wariactwo? Polska kategoryji ABCDE ?
 0  
no! szybko i na temat :)
 0  
smiech na sali

tylko wawa i poznan
w dupie z taka cyfryzacją
 0