Łukasz Szewczyk13.10.2010 (21:11)49 komentarzy

TVP rusza z cyfrową telewizją

Telewizja Polska wkracza w erę naziemnej telewizji cyfrowej. Nadawca zapowiedział, ze od października 2010 roku główne kanały Telewizji Polskiej będą emitowane cyfrowo w standardzie DVB-T w ramach tzw. trzeciego multipleksu. Jakie kanały TV będą dostępne?
Od 27 października 2010 roku w multipleksie Telewizji Polskiej znajdą się następujące programy: TVP1, TVP2/TVP Warszawa, TVP Info w odpowiednich dla województw wersjach regionalnych, TVP Kultura i TVP Historia. Wszystkie te programy będą emitowane w sposób niekodowany FTA (ang. Free-to-air) w formacie SD (Standard Definition). Pozostałe programy TVP (m.in. TVP Polonia, TVP HD, TVP Sport) nie znajdą się w najbliższym czasie w cyfrowej ofercie naziemnej.
Uruchomienie multipleksu TVP będzie się odbywało w czterech etapach:
- do 27 października 2010 r. zostanie uruchomiona emisja w województwach: mazowieckim, pomorskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim. Zasięgiem telewizji cyfrowej zostanie objęte 58 proc. mieszkańców tego obszaru.
- do 27 kwietnia 2011 r. zostanie uruchomiona emisja w województwach: lubuskim, łódzkim, podlaskim, lubelskim i podkarpackim. Zasięgiem telewizji cyfrowej objęte zostanie 20 proc. mieszkańców tego obszaru.
- do 27 października 2011 r. zostanie uruchomiona emisja w pozostałych województwach: dolnośląskim, opolskim, śląskim, małopolskim, świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim i kujawsko-pomorskim. Zasięgiem telewizji cyfrowej zostanie objęte 45 proc. mieszkańców tego obszaru.
- do 27 kwietnia 2014 r. zasięgiem zostanie objęte 98 proc. populacji kraju.
Emisje analogowe zostaną wyłączone nie wcześniej niż w połowie 2012 r. i nie później niż w połowie 2015 r. W tym czasie TVP będzie nadawać jednocześnie sygnały analogowe i cyfrowe, poszerzając stopniowo zasięg emisji cyfrowych. TVP będzie kontynuować nadawanie teletekstu (tzw. telegazety) w DVB-T.

Telewizja Polska będzie koncentrować się na rozwoju naziemnej cyfrowej sieci nadawczej emitując programy telewizyjne w sposób bezpłatny i niekodowany, tzw. FTA (ang. Free-to-air).

Do odbioru uruchamianych emisji cyfrowych będzie potrzebny dekoder typu STB (Set-Top Box) lub telewizor z głowicą DVB-T wspierający standard H.264 (tj. MPEG-4 część 10). Do odbioru dźwięku przestrzennego, który będzie emitowany dla części audycji, jest zalecany odbiornik wspierający standard Dolby Digital.

TVP nie będzie prowadziła ani sprzedaży, ani subsydiowania dekoderów niezbędnych widzom nie posiadającym odbiorników telewizyjnych przystosowanych do odbioru sygnału cyfrowego.

Za emisję trzeciego multipleksu, przesyłanie sygnału, w tym regionalizację programu oraz budowę i obsługę platformy teleinformatycznej będzie odpowiadać spółka TP Emitel. Wydatki TVP z tytułu realizacji umowy z TP Emitelem wyniosą przez najbliższych dziesięć lat około 615,6 miliona złotych.
TVP

Komentarze (1 - 10 z 49)

Bez TVP Sport i TVP HD to ja mam głęboko gdzieś taką cyfryzację...
 1  
Czyli można zapomnieć o TVP HD i TVP SPORT,nawet nie będę skanaowal tego multiplexa, psu na budę to potrzebne.
 0  
Cyfryzacja bez hd - o zdziwko?!
 0  
Jak się zwolnią analogowe częstotliwości to wszystkie kanały TVP będą dostępne, po co od razu płakać?
 0  
zmusić nadawcow do nadawania FTA przez satelite :) problem z glowy, a ile pieniedzy zaoszczedzonych!
 0  
nie place abo i nie bede placil TNK mi starczy a inni niech sie wk........... ze nie maja HD hahahaha
 0  
no i teraz to niech sie pocaluja w nos ;)
po co w takim razie byly testy TVP HD w DVB-T? zeby zapelnic czestotliwosc?

bez TVP HD i TVP Sport niestety, ale 3 multipleks to bedzie porazka...
HodowcaZwierzatFuterkowyh 13.10.2010 (21:49:08)
 0  
nikomu się nie śpieszy do cyfrowego nadawania. TVP bo nie ma kasy, TVN, POLSAT TV4, mają platformy, za które trzeba płacić. Może jedynie PULS. Szkoda, że nie rozpisano konkursu na naziemną TV, może wtedy wielka Trójka (TVP, TVN, POLSAT) by się pospieszyli.a jak nie to kto inny z chęcia zajął by ich miejse. Podobno mamy mieć 30 kanałów z naziemnej. na razie policzyłem 9 ( + 4 plansze), a gdzie reszta. jak TVP nie chce nadawać TVP Sport i TVP HD to może niech odda częstotliwości.
 0  
Przecież jeszcze kilka godzin temu pisaliście, że mają być programy HD...
 0  
@Michał: "Pozostałe programy TVP (TVP HD, TVP Sport) nie znajdą się W NAJBLIŻSZYM CZASIE w cyfrowej ofercie naziemnej" - stwierdzenie oznacza, że obecnie nie będzie kanałów HD, ale to nie oznacza, że nie będzie ich także w przyszłości. W poprzednim tekście powołując się na słowa przewodniczącego KRRiT napisałem, że telewizja publiczna ROZWAŻA wprowadzenie kanałów HD, a nie że będą one od razu.
 0