Łukasz Szewczyk19.10.2010 (21:51)5 komentarzy

Łowili dane użytkowników Naszej Klasy

Młodzi mieszkańcy województwa lubelskiego stworzyli w Internecie stronę phisingową przeznaczoną do kradzieży danych dostępowych na portal nk.pl. Jak ustalili policjanci, zdołali oni przechwycić dane kilkuset użytkowników tego portalu.
Policjanci weszli do czterech wytypowanych wcześniej mieszkań. Z ustale wynikało, że w Internecie utworzona została strona phisingowa przeznaczona do kradzieży danych dostępowych na portal społecznościowy nk.pl. W trakcie przeszukań policjanci zabezpieczyli trzy komputery oraz dysk twardy. W zasobach zabezpieczonych dysków policjanci odnaleźli ślady działania nielegalnej strony, tj. skrypt, w oparciu o który działała, oraz dane różnych użytkowników skradzione przez sprawców.
Jak wynika z ustaleń funkcjonariuszy strona została stworzona i udostępniona w Internecie przez mieszkańca powiatu zamojskiego. Umieszczane na niej informacje zachęcały do podawania danych dostępowych (loginów i haseł) w zamian za tzw. darmowe wirtualne środki płatnicze używane w obrębie portalu społecznościowego. W rzeczywistości oferta ta miała jednak fikcyjny charakter, zaś udostępnione dane były automatycznie przesyłane na konto poczty elektronicznej specjalnie przygotowanej do ich gromadzenia. Dzięki tym danym sprawcy uzyskiwali możliwość podszywania się pod inne osoby. Dodatkowo sprawcy zmieniali hasła i blokowali możliwość dostępu do zasobów zgromadzonych w obrębie portalu legalnym właścicielom kont.

Policjanci udaremnili również, będące na etapie zaawansowanych przygotowań, kolejne nielegalne przedsięwzięcie. Sprawcy planowali opublikowanie strony phisingowej imitującej promocję w zakresie udostępniania gier w Internecie. Również w tym wypadku ich zamierzeniem było przejmowanie nielegalnej kontroli nad cudzymi kontami.

Jak wynika ze wstępnych ustaleń, sprawcy zdołali przechwycić hasła i loginy należące do kilkuset użytkowników portalu z terenu całej Polski. Zabezpieczone komputery oraz dysk poddane zostaną teraz analizie przez biegłych.

Funkcjonariusze pracujący nad sprawą podkreślają, że jej realizacja nie byłaby możliwa, gdyby nie wzorcowa współpraca z przedstawicielami działu bezpieczeństwa serwisu nk.pl.
KWP w Lublinie

Komentarze (1 - 5 z 5)

Z tego wynika że w POLSCE mamy setki debilów :D
 0  
Nie wiedziałeś? Wystarczy popatrzeć jakie programy mają największą oglądalność.
 0  
Gdyby nie zmieniali haseł to użyszkodnicy nk co najwyżej pomyśleliby że to nk wprowadza jakieś 'innowacje' na ich kontach, a jak kilkaset osób nie mogło się zalogować to przynajmniej kilku podniosło raban.
 0  
he he he. i z powodu użytkowników-a raczej ich ''mondrości'' i... coś ''cianka'' ta grupa,skoro twarde dowody...na ''twardym''
 0  
co za to grozi?
 0