Łukasz Szewczyk17.11.2010 (11:11)24 komentarze

Droga TV cyfrowa w Polsce - 45 kanałów HD

Konsumenci w Wielkiej Brytanii mają najlepszy dostęp do cyfrowych usług telewizyjnych w Europie - wynika z rankingu Instytutu Globalizacji. Polska uplasowała się w środku stawki, z drogą telewizją cyfrową oraz dostępem do 45 kanałów HD.
Z najnowszego rankingu Instytutu Globalizacji, przedstawiającego zaawansowanie cyfryzacji w Europie, wynika, że liderami cyfryzacji są Brytyjczycy, Francuzi i Finowie. Nasz kraj należy do średniaków, ale jest niekwestionowanym liderem w Europie Środkowo-Wschodniej.
- Polska byłaby europejskim liderem cyfryzacji, gdyby nie skandaliczne opóźnienia w cyfryzacji telewizji publicznej – podsumowuje dr Tomasz Teluk, prezes Instytutu Globalizacji. – Gdyby telewizja publiczna była konsekwentna w uruchomieniu swojej platformy cyfrowej, na wzór BBC, Polska byłaby w czołówce rankingu – dodaje.

Eksperci Instytutu Globalizacji zwracają uwagę, że cyfryzacja w Polsce odbywa się w zasadzie dzięki konsumentom i na ich koszt. Konsumenci kupują cyfrowe telewizory i wykupują abonamenty u komercyjnych operatorów mimo, że jest to wciąż usługa dość droga.

Polska może pochwalić się relatywnie sporą konkurencją na rynku telewizji cyfrowej - konsumenci mają do wyboru 6 platform cyfrowych i kilkunastu nadawców telewizji cyfrowej. Przekłada się to na średni roczny koszt dostępu do telewizji cyfrowej, który w Polsce Instytut Globalizacji szacuje na ok. 300 euro (średnia roczna opłata za pakiet telewizyjny, koszty instalacji, opłata aktywacyjna, opłata za sprzęt itp.). Porównując koszt dostępu do telewizji cyfrowej z rocznym średnim wynagrodzeniem, okazuje się jednak, że Polska posiada jeden z najwyższych kosztów dostępu do telewizji cyfrowej w Europie. Droższe wydatki na dostęp do cyfry ponoszą jedynie Grecy, Węgrzy, Portugalczycy, Słowacy, Litwini i Bułgarzy. Bardzo słabo wypadamy także w przypadku nieodpłatnego dostępu do kanałów cyfrowych. Polacy mogą odbierać tylko 8 darmowych programów, podczas gdy Duńczycy aż 221, Brytyjczycy 106 a Niemcy i Hiszpanie odpowiednio 67 i 66.

W Europie wciąż niedorozwinięty jest rynek usług dodatkowych. Tylko Brytyjczycy, Francuzi, Włosi i Niemcy mogą cieszyć się swobodnym dostępem do wideo na żądanie czy indywidualizacji oferty w ramach pay-per-view. W przypadku dostępu do krajowych kanałów HD prym wiedzie Holandia i Wielka Brytania (po 25 kanałów HD), a za nimi plasuje się Francja z 24 kanałami HD i Włochy – 20 kanałów HD. Natomiast, jeśli chodzi o ogólny dostęp do kanałów HD – największym szczyci się Belgia – 66 dostępnych kanałów HD, Wielka Brytania – 63 oraz Holandia i Francja – po 54. Polacy zajęli 6 miejsce z dostępem do 45 różnych kanałów najwyższej jakości.
Instytut Globalizacji

Komentarze (1 - 10 z 24)

polska 0 kanalow HD w FTA
 0  
Polacy mogą odbierać tylko 0 darmowych programów w HD
 0  
Przecież nasze kolejne rządy cały czas opóżniają wprowadzenie dvb-t w Polsce.W innych krajach naziemna cyfrowa z wieloma kanałami spowodowała,że platformy musiały obniżyć ceny swoich usług i zwiększyć atrakcyjność i jakość.W takiej Hiszpanii największa platforma przeżywa kryzys ,gdyż ludzie zaczynają zadawalać się bezpłatnym dvb-t.Promocje i znaczne obniżki cen nie pomagają.A w rankingu za rok to spadniemy jeszcze niżej.Taka Białoruś np. zwiększa środki na cyfryzację ,aby 92-94% obywateli miało dostęp do dvb-t w 2011 roku.A u nas termin 2014 a nawet chodzą słuchy ,że 2015.W takim tempie to o doścignięciu krajów rozwiniętych możemy tylko pomarzyć.
 0  
a my mamy TVP HD stacji publicznej kanał który jest zakodowany to jest dopiero paradoks
 0  
wszystko dzieki n-ce te 6 miejsce
 0  
zgadzam się. To "n" pierwsza wprowadziła nakały HD do Polski. Dopiero potem inne platformy to podchhwyciły, żeby nie być gorsze.
 0  
mam n-ke i ta plattforma cyfrowa n-ka jest najlepsza bo ma duzo kanalow hd chyba okolo 20
 0  
Ludzie kupują drogie telewizory, anteny dekodery podpisują umowy z operatorami , płacą podwójne abonamenty żeby sobie pooglądać reklamy. Nie rozumiem jak kanały płatne mogą przerywać audycje reklamami, nie powiem kanały FTA tak z tego się utrzymują a w Polsce wszystko zakodowane i z reklamami.
 0  
...tylko jaką jakość kanałów HD ma Brytyjczyk, Fin czy Norweg a jaką Polak. W PL tanio wcale nie jest jak chodzi o abonament za platformę cyfrową, do tego mamy (nie wiedzieć po co) kilka platform i zdecydowanie najsłabszą jakość kanałów HD, spośród wyżej wymienionych narodowości, jeśli nie w spośród całej cyfrowej Europy.
Byłem i w Norwegi i w Wielkiej Brytanii, widziałem tam HD, w porównaniu z naszym to jak Blu-Ray do divx'a.
Idźmy w jakość a nie w ilość!
 0  
Dlaczego oni robią im dobrze za tak niewiele? Dlatego mam zamiar skończyć z płaceniem i za reklamy w kanale za który zapłaciłel - jak ktoś już napisał.
 0