Łukasz Szewczyk22.12.2010 (0:06)29 komentarzy

40 proc. Polaków w zasięgu DVB-T

W czwartek (23 grudnia 2010 roku) Emitel uruchomi kolejne nadajniki drugiego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej (DVB-T). Dzięki temu już co trzeci Polak będzie mógł oglądać programy Polsat, TVN, TV4, TV Puls oraz TVN7 w cyfrowej jakości.
W ramach realizacji umowy na operatora MUX2 z nadawcami prywatnymi EmiTel jest zobowiązany do końca 2010 roku uruchomić kolejne siedem nadajników (etap drugi). Termin ten udało się przyśpieszyć, tak aby kolejni widzowie już w święta Bożego Narodzenia mieli możliwość oglądania cyfrowej telewizji naziemnej. Emisje testowe rozpoczęły się 17 grudnia. Wraz z realizacją drugiego etapu MUX2 pokryje 11 wysp cyfrowych, a sygnał dotrze do około 40% Polaków.
Nowe nadajniki emitujące sygnał MUX2 zostały uruchomione w obiektach:
- RTCN Gdańsk/Chwaszczyno (k. 35 - 586 MHz, 100 kW)
- RTCN Płock/Rachocin (k. 57, 762 MHz, 100 kW)
- RTCN Siedlce/Łosice (k. 43 - 650 MHz, 50 kW)
- RTCN Szczecin/Kołowo (k. 34 - 578 MHz, 100 kW)
- RTCN Piła/Rusinowo (k. 43 - 650 MHz, 100 kW)
- RTCN Rzeszów/Sucha Góra (k. 61 - 794 MHz, 10 kW)
- RTCN Wisła/G. Skrzyczne (k. 38 - 610 MHz, 1,25 kW)

W związku z uruchomieniem emisji MUX2 z obiektów nadawczych w Rzeszowie i Wiśle, zakończone zostaje testowe nadawanie programów TVP prowadzone do tej pory z tych obiektów w formacie MPEG-2. Wyłączenie nastąpi w środę 22 grudnia. Emisja w MUX2 będzie prowadzona w nowszym - przyjętym przez Polskę - standardzie MPEG-4.

Według planu kolejne sześć nadajników MUX2 zostanie uruchomionych w kwietniu przyszłego roku w ramach trzeciego etapu. Przypomnijmy, że drugi multipleks naziemnej telewizji cyfrowej obecnie nadaje pięć kanałów: TVN, Polsat, TV4, TV Puls i TVN7. Dodatkowo w ofercie mają pojawić się trzy kolejne kanały: Polsat Sport News, TV Puls 2 oraz TV6.
Emitel

Komentarze (1 - 10 z 29)

WOW. Wielki sukces w polskiej cyfryzacji telewizji... no wreszcie, w końcu, po 10 latach testowania... mamy!! Hurraa hurraa... yyyy.. tylko, że dopiero ma 40% ludności? yyy jejuuuu, a czemu tylko Skrzyczne, Warszafka, Poznaniacy i Gdańszczanie i kilka innych lokalizacji?? Why, dlaczego? Ludzie ta cała cyfryzacja telewizji to kpina... Mieliśmy być pionierami w Europie we wprowadzeniu mpeg4 w dvb-t a teraz jesteśmy na szarym końcu...
 0  
wiec jesli te kanaly (polsat) sa w DVB-T to czy nie powinny one byc udostepnione do retransmisji za free dla kazdego kto tego chce? wiec dlaczego nie ma POLSATU w N-ce? pewnie ustawa nie trafila do sejmu bo tam maja ciekawsze rzeczy do roboty ( kłótnie,komisje i lansowanie sie politylow)
 0  
Coś się ruszyło z tą cyfryzacją.Jednak zachwycać się nie ma z czego.W takim tempie to nie mamy szans dogonić krajów jak Czechy,Słowacja nie mówiąc o krajach zachodnich.Dopiero w 2014 roku 98% obywateli będzie miało dostęp do naziemnej cyfrowej.Do tego czasu jestem pewien ,że wymyślą jakieś nowe systemy przekazu i nasz kraj znów zwiększy opóżnienia o kilka następnych lat.
 0  
W Szwecji rząd przyjął plan cyfryzacji w 1997 roku. W roku 2000 niemal cała Szwecja miała zasięg DVB-T. W 2007 wyłączono analog. Teraz możecie sobie porównać gdzie jesteśmy w stosunku do krajów rozwiniętych.... Ale skoro w Polsce myśli się głównie o łataniu dziur w drogach albo o historycznych sporach to nic dziwnego, że wszystko co naprawdę jest nowoczesnością jest taką awangardą, że rządzący w Polsce (od lewa do prawa) nie są w stanie się tym profesjonalnie zajmować...Zobaczcie co liczy się w Polsce - o czym mówią w informacjach i dziennikach - a czy ktoś kiedyś w mediach zarzucił władzy że nie zajmuje się nowoczesnymi technikami, że nie robi cyfryzacji ?
 0  
Do krajów które mają DVB-T dorzucić trzeba jeszcze Białoruś...
 0  
Jak się ma tv z MPEG-2, to da się oglądać?
 0  
Witam wszystkich zainteresowanych cyfryzacja kraju i podziwiam entuzjazm ludzi .
Powiem jakie ja mam zdanie na ten temat . DVB-T to będzie telewizja dla ubogich .
Niech nikt sie nie spodziewa że jakiś nadawca w DVB-T z własnej nie przymuszonej woli
.bez żadnych opłat będzie emitować w HD .nie bedę sie rozpisywał ,tylko jeszcze jedno zdanie .
Rząd zafundował za nasze pieniądze „mercedesa „a oni zamierzają wozić nim „ziemniaki”
a za lepszy towar , nie martw sie zapłacisz .a jeszcze jedno , jak wasze urządzenia do odbioru DVB-T nie mają szparki by tam wetknąć kartę dostępu no to za kilak lat będziecie mieli problem .
 0  
Ja mam te szparke w TV :-)
 0  
Do @woj a propos telewizji dla ubogich - czy Freeview w UK jest telewizją dla ubogich? Czy DVB-T w Berlinie jest telewizją dla ubogich ? DVB-T w Polsce może stać się telewizją dla ubogich jeśli rząd, urzędy będą słuchały obecnych nadawców, którym zależy tylko na tym by DVB-T nie zagrażała ich biznesom satelitarnym a społeczeństwo by płaciło za oglądanie TV a nie miało jej "za darmo" czytaj za ogladanie reklam. Poza tym telewizja dla ubogich to nie znaczy telewizja na której sie da zarobic, najwieksze pieniadze robi się na ubogich...To skandal że w Polsce od lat blokuje się rozwój DVB-T po to tylko by paru biznsmenów obrastało w kasę a społeczeństwo było przez nich dojone ! W normalnych krajach macie od dawna wiele bezpłatnych ciekawych programów swietnej jakosci (Berlin ponad 30, Londyn ponad 40, Paryz kilkanascie) i nikt nie doi tak spoleczenstwa jak to sie robi w Polsce. Tylko o tym w tych mediach, którym akurat zalezy na tym aby tak własnie było nie posłuchacie...A ze te media obejmują 90% widowni jest jak jest.
 0  
jag:
Jeśli będziesz chciał odbierać w Twoim TV sygnał nadawany w MPEG-4, to pozostaje Ci chyba tylko zakupić konwerter (z MPEG-4 na MPEG-2). Koszt takiego konwertera to ok. 150zł.
 0