Łukasz Szewczyk17.01.2011 (10:05)11 komentarzy

Protest przeciwko likwidacji pasm regionalnych

Związek Zawodowy Pracowników Twórczych TVP Wizja protestuje przeciwko decyzji zarządu Telewizji Polskiej, której efektem jest likwidacja od 3 stycznia 2011 roku pasm programów regionalnych na antenie TVP2.
Protest przeciwko likwidacji pasm regionalnych
Od początku 2011 roku widzowie telewizyjnej Dwójki nie mogą oglądać tzw. pasm regionalnych. "Decyzja ta oznacza, iż widzowie wielu miejsc Polski zostali pozbawieni dostępu do informacji i publicystyki przygotowywanej przez Oddziały Regionalne TVP" - twierdzą związkowcy w liście do KRRiT, ministra skarbu oraz ministra kultury.
Związkowy wyliczają m.in, że np. w województwie podkarpackim sygnał OTV Rzeszów nie dociera do 75% mieszkańców regionu. Programu regionalnego nie oglądają w ogóle mieszkańcy południowej i zachodniej części województwa, w tym tak ważne dla regionu miasta jak Tarnobrzeg, Stalowa Wola, Dębica, Krosno, Sanok, Ustrzyki oraz mieszkańcy wsi.

"Programy regionalne w paśmie Programu 2 istnieją od momentu jego powstania. Dwójka została pomyślana jako program ośrodków, jednak szybko przekształciła się w program centralny z coraz bardziej ograniczonym udziałem pasm regionalnych. Podobnie było z TVP3, która dość szybko zaczęła ewoluować w kierunku trzeciego programu centralnego. Przekształcenie Trójki w TVP Info zmieniło charakter stacji, ale nie zmieniło tendencji. Zadaniem oddziałów jest głównie dostarczanie informacji dla potrzeb kolejnego kanału centralnego" - twierdzi ZZPT TVP Wizja.

Związkowy są zdania, że likwidacja pasm regionalnych w Dwójce jest złamaniem powinności ustawowych nadawcy publicznego. "Jako związkowcy, ale również mieszkańcy regionalnej Polski protestujemy przeciw przedmiotowemu traktowaniu widzów, degradacji Naszych Małych Ojczyzn oraz karygodnej marginalizacji Oddziałów TVP, a w konsekwencji pozbawianiu ich źródeł finansowania. Widocznym skutkiem takiego postępowania jest coraz bardziej wyraźna zamiana charakteru regionalnej telewizji publicznej na telewizję podporządkowaną potrzebom sponsorów, a nie widzów – która ma niewiele wspólnego z „misją” telewizji publicznej" - napisano w proteście.

ZZPT TVP Wizja wzywa Zarząd Telewizji Polskiej do podjęcia działań, które sprawią, że obowiązki ustawowe będą realizowane we wszystkich regionach Polski, a widzowie będą traktowani jednakowo, bez względu na miejsce zamieszkania. Wszyscy płacą abonament w takiej samej wysokości i chociażby z tego powodu, mają prawo dostępu do takiej samej oferty programowej.
ZZPT TVP Wizja

Komentarze (1 - 10 z 11)

a ja tam jestem za zwolnieniami, bo poziom w ośrodkach lokalnych jest niższy od poziomu Odry w lipcu, i trzeba to zmienić jak najszybciej !

masakra jakaś !!!
 3  
Kaszuby, Warszawa i Śląsk już mają swoje komercyjne kanały lokalne/regionalne. Niewątpliwie spora w tym zasługa TVP która pozwoliła sobie na takie obniżenie poziomu że te kanały zaczęły mieć rację bytu...
 1  
Leszek1979 i Albin wasze wypowiedzi są beznadziejne TVP musiała usunąc pasmo lokalne bo była bardzo mała a że tworzą się lokalne stacje to żadne pytanie mamy po prostu demokracje.
 1  
moim zdaniem osrodki regionalne powinny miec swój osobny kanał a nie w tvp info zal
 1  
moim zdaniem osrodki regionalne powinny miec osobny kanal a nie nadawac w tvp info
 1  
Mam już dosyć tych ich "Wizji"
 0  
Mieszkam w Wieruszowie w woj. łódzkim i nie mogę odbierać TVP Regionalnej TVP ŁÓDŹ a tez bym chcial ją odbierać. W tych pasmach regionalnych w TVP2 co to były nadawane w TVP2, u mnie w Wieruszowie, zaleznie od ustawienia anteny telewizyjnej, moglem odbierac pasmo regionalne w TVP2 i tak np. jak mam teraz ustawiona antenetelewizyjna na przekaznik Wroclaw/Sleza moglem odbierac w pasmie regionalnym TVP2 - TVP Wroclaw, a jak bym zmienil ustawienie tej anteny telewizyjnej na przekaznik Kalisz/Mikstat to moglem odbierac w pasmie regionalnym w TVP2 - TVP Poznan, a mnie te dwie stacje regionalne wcale nie interesuja, mnie interesowaloby zebym mogl odbierac w pasmie regionalnym TVP2 - TVP ŁÓDŹ, a najlepiej by bylo jakbym mogl odbierac przez caly dzien TVP ŁÓDŹ poniewaz czesto dosc duzo informuja o tym co sie wydarzylo w moim malym miasteczku - Wieruszów.
 0  
@asdw
Ja nie mam nic przeciwko prywatnym stacjom lokalnym/regionalnym, ale one powstają dlatego że finansowana z publicznych pieniędzy TVP nie odpowiada na zapotrzebowanie lokalnych społeczności na informacje z regionu.
Weźmy taką TVP Gdańsk - typowa telewizja miejska - w kółko tylko prezydent Gdańska, prezydent Sopotu, prezydent Gdyni, arcybiskup gdański w związku z wydarzeniami w Trójmieście i marszałek województwa w zawiązku z inwestycjami w Trójmieście. Taki Tczew czy Malbork to dla nich wyłącznie stacje kolejowe po drodze do Warszawy, o istnieniu Lęborka wogóle nie wiedzą a o Słupsku już zapominają bo widocznie do Szczecina nie jeżdżą...
Treść edytowana 1 raz (ostatnio 17 stycznia 2011 o 17:35:28 przez Leszek1979).
 1  
@Leszek1979 Nie mierz wszystkich jedną miarą. Wspomniana przez @jaco36 Telewizja Łódź wywiązuje się coraz lepiej ze swoich misyjnych obowiązków, widać natomiast, że te drobne okienka jakie mają w TVP Info w żaden sposób nie pozwalają im budować żadnego sensownego programu czy znajdować reklamodawców finansujących produkcję. Ośrodki regionalne muszą mieć możliwość nadawania swoich własnych programów - aktualny system zupełnie się nie sprawdza i ogranicza możliwości rozwoju ośrodków regionalnych, sprowadzając je do regionalnych redakcji Wiadomości - tak nie może być.
 2  
A ja mam propozycje żeby był kanał TVP Beznadzieja
 1