Łukasz Szewczyk20.03.2006 (19:36)brak komentarzy

Melchiory 2005 rozdane

Laureatami drugiej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Reportażystów "Melchiory" zostali Katarzyna Michalak, Hanna i Adam Bogoryja-Zakrzewscy, Krystyna Kurczab-Redlich, Jarosław Sypniewski, Anna Kaczkowska oraz Jacek Kurkowski.
Jury pod przewodnictwem Ireny Piatowskiej-Mądry w składzie: Maciej Drygas, Hanna Krall, Krystyna Melion i Anna Sekudewicz przyznało:

W kategorii PREMIERA ROKU:
Nagrodę im. Witolda Zadrowskiego za reportaż artystyczny w wysokości 5 000 zł
Katarzynie Michalak z Polskiego Radia Lublin - reportaż pt. "Zobaczyć wszystko, dojść wszędzie.." - za perfekcyjną formę radiową i doskonałą kompozycję dramaturgiczną pięknej, wzruszającej opowieści o miłości.
Nagrodę im. Witolda Zadrowskiego za reportaż społeczny w wysokości 5 000 zł
Hannie i Adamowi Bogoryja-Zakrzewskim ze Studia Reportażu i Dokumentu PR - reportaż pt. "Szlaufy" - za wnikliwą obserwację środowiska młodzieży szkolnej i ukazanie nieznanej subkultury powstającej w dużych centrach handlowych.


W kategorii INSPIRACJA ROKU:
Krystynie Kurczab-Redlich za odwagę i determinację w ujawnianiu pogwałconych ludzkich praw w Czeczenii.
Jarosławowi Sypniewskiemu z Programu Pierwszego Telewizji Polskiej za głęboki, artystycznie dojrzały, przejmujący obraz świata zniewolonego pokazany w reportażu zatytułowanym "Widowisko".

Tytuł RADIOWEGO REPORTAŻYSTY ROKU:
Jury przyznało Annie Kaczkowskiej z Polskiego Radia Lublin za wszechstronność tematyczną, podążanie za prawdą bohatera, wnikliwość dokumentacji oraz doskonały warsztat radiowy.

Po raz pierwszy w tym roku przyznana została także Nagroda Specjalna Studia Reportażu i Dokumentu PR (statuetka Melchiora). Przyznaje ją redaktor naczelna Studia Reportażu i Dokumentu PR za działania na rzecz rozwoju gatunku lub jego promocji. Pierwszym laureatem tej nagrody został Jacek Kurkowski z Radia Katowice - za mistrzostwo realizacji dźwięku w reportażach radiowych i stałą gotowość do współpracy z twórcami tego gatunku.

Organizatorem konkursu oraz gali było Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia.
Polskie Radio