Łukasz Szewczyk01.03.2011 (17:50)15 komentarzy

Rząd: Koniec TV analogowej - lipiec 2013

We wtorek (1 marca 2011 roku) Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce. Telewizja analogowa zniknie w wakacje 2013 roku, z kolei dostęp do dwóch multipleksów cyfrowych będzie darmowy.
Lipiec 2013 - koniec ery analogowej TV
Podstawowym celem ustawy jest stworzenie formalno-prawnych podstaw do wprowadzenia cyfrowej telewizji naziemnej w Polsce i wyłączenia nadawania analogowego do 31 lipca 2013 roku. Zgodnie z projektem ustawy, do końca lipca 2013 roku nadawania analogowego zaprzestaną: Telewizja Polska (TVP 1, TVP 2, TVP Info), Polsat, TVN, TV 4, TV Puls.. Jednocześnie wprowadzony okres przejściowy umożliwi rozpowszechnianie programów analogowo i cyfrowo. Nadawcy będą mieli czas na przejście z nadawania analogowego na cyfrowe, a mieszkańcy - na przygotowanie się do odbioru programów telewizyjnych nadawanych cyfrowo.
Szeroka kampania promująca cyfrową TV
Projekt umożliwi też sprzedaż odbiorników telewizyjnych i dekoderów cyfrowych, które nie zapewniają cyfrowego odbioru programów telewizyjnych, jedynie w przypadku pisemnego poinformowania o tym fakcie nabywcy. Ponadto klient będzie musiał pisemnie potwierdzić ten fakt. Rozwiązanie to ma chronić konsumentów przed nieświadomym nabyciem urządzeń nie spełniających wymagań technicznych.

W projekcie ustawy zaplanowano również przeprowadzenie szerokiej kampanii edukacyjno-informacyjnej. Oznacza to, że wszystkie stacje telewizyjne (TVP, Polsat, TVN, TV4, TV Puls) będą musiały na własny koszt rozpowszechniać przekazy (audycje, ogłoszenia, komunikaty) dotyczące telewizji cyfrowej. Dzięki temu obywatele otrzymają m.in. szczegółowe informacje o np. terminie wyłączenia nadawania analogowego i sposobach dostosowania odbiornika telewizyjnego do odbioru cyfrowego.

Ustawa zobowiązuje także ministra infrastruktury do przeprowadzenia kampanii informacyjnej o naziemnej telewizji cyfrowej. Obejmie ona popularyzowanie informacji związanych z odbiorem programu telewizyjnego w sposób cyfrowy. Ustawowym zadaniem ministra jest także zapewnienie bezpłatnej infolinii i strony internetowej, dzięki którym obywatele uzyskają informację o sposobie dostosowania telewizora do odbioru programu cyfrowych. Minister infrastruktury już taką stronę uruchomił: cyfryzacja.gov.pl. W ramach posiadanych kompetencji minister będzie także przeprowadzał okresowe badania na temat przygotowania gospodarstw domowych do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej.

W projekcie ustawy przewidziano kary za nieprzestrzeganie jej przepisów. Na przykład przedsiębiorca, który sprzeda odbiornik nie zapewniający cyfrowego odbioru, bez uprzedniego poinformowania o tym klienta, może zostać ukarany karą pieniężną od 1 tys. zł do 50 tys. zł.

Zgodnie z projektem, w latach 2011-2020 maksymalny limit wydatków budżetu państwa koniecznych do przeprowadzenia rozwiązań ustawowych wynosi 8.125 tys. zł.

Projekt ustawy ma wejść w życie z dniem ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, z wyjątkiem przepisów, które zaczną obowiązywać w innych terminach.
CIR

Komentarze (1 - 10 z 15)

czyli kiedy zostanie to ogloszone w Dzienniku Ustaw? wprowadz to jak najszybciej!!!!!
 0  
oho marzenie wiekszosc ludzi ma pudla kineskopowe a na zakup dekodera do pudla raczej nie bedzie stac co sprawi ze duza czesc ludnosci nie bedzie miala telewizjii wogole co prawda mnie to nie dotyczy bo tak i tak bende korzysztal z platnej tv przez satelite ale sprzetowo juz dawno jestem przygotowany
widz o duzych wymaganiach 1.03.2011 (19:07:31)
 0  
@widz o duzych wymaganiach
Ile kosztuje STB? <200zł. Ile będzie kosztować za rok - ok 120zł. Zostało 28 miesięcy do wyłączenia analoga. Miesięcznie trzeba przeznaczyć ok 4zł. Zamiast stać pod sklepem i kupować bełty niech oszczędza.
 0  
jeszcze kupa czasu
 0  
Rząd: Koniec TV analogowej - lipiec 2013
Łukasz Szewczyk, 1 marca 2011, godz. 17:50
TAGI: naziemna telewizja cyfrowa, telewizja cyfrowa, telewizja
We wtorek (1 marca 2011 roku) Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce. Telewizja analogowa zniknie w wakacje 2013 roku, z kolei dostęp do dwóch multipleksów cyfrowych będzie darmowy.
Lipiec 2013 - koniec ery analogowej TV
Podstawowym celem ustawy jest stworzenie formalno-prawnych podstaw do wprowadzenia cyfrowej
telewizji naziemnej w Polsce i wyłączenia nadawania analogowego do 31 lipca 2013 roku. Zgodnie z projektem ustawy, do końca lipca 2013 roku nadawania analogowego zaprzestaną: Telewizja Polska (TVP 1, TVP 2, TVP Info), Polsat, TVN, TV 4, TV Puls.. Jednocześnie wprowadzony okres przejściowy umożliwi rozpowszechnianie programów
analogowo i cyfrowo. Nadawcy będą mieli czas na przejście z nadawania analogowego na cyfrowe, a mieszkańcy - na przygotowanie się do odbioru programów telewizyjnych nadawanych cyfrowo.

Szeroka kampania promująca cyfrową TV
Projekt umożliwi też sprzedaż odbiorników telewizyjnych i dekoderów cyfrowych, które nie zapewniają cyfrowego odbioru programów telewizyjnych, jedynie w przypadku pisemnego poinformowania o tym fakcie nabywcy. Ponadto klient będzie musiał pisemnie potwierdzić ten fakt. Rozwiązanie
to ma chronić konsumentów przed nieświadomym nabyciem urządzeń nie spełniających wymagań technicznych.


Teraz sie obudzili telewizja pół roku już nadaje a oni dopiero przyjeli to
kamapania pewnie za 3 m-ce a na rynku mnostwo tunerów i jka konsument ma sie polapac ? TOTALNI IDIOCI !!!!!!!11
 0  
Stevie skończ p...ć za 4 zł dziennie mozna przeżyć cały dzień, niekoniecznie tylko chlać
 0  
Dziwne, do lipca 2013 wylacza analog a dla Gizycko/miłki termin włączenia jakiegokolwiek multipleksu to grudzien 2013. WTF?
 0  
@Stevie
a prawda jest taka ze ci ludzie wola 4 zl dzienie wydac na belta niz kupic dekoder do odbioru telewizji cyfrowej
widz o duzych wymaganiach 1.03.2011 (21:11:01)
 0  
@widz o duzych wymaganiach,nauczyciel
A w liczyć umiecie 4 zł miesięcznie, a nie dziennie czyli na dzień wychodzi średnio 13 gr.
 0  
Poj...ło was z tymi ogromnymi kosztami? Jesli stac kogos by oplacic prad to na stb tez go bedzie stac...
 0