Łukasz Szewczyk24.03.2006 (16:42)brak komentarzy

Seniorzy spragnieni Internetu

Według danych Eurostat opublikowanych w 2005 roku w Unii Europejskiej największy procent użytkowników komputerów jest w grupie wiekowej od 16 do 24 lat (82 proc. - średnia europejska) i procent ten zmniejsza się wraz z wiekiem.
Eurostat podaje, że w Polsce korzysta z komputerów 10% emerytów, w porównaniu do 31% seniorów w Niemczech, 28% w Wielkiej Brytanii i 41% w Norwegii.
Podobnie jest w przypadku użytkowników internetu. Najwięcej surferów można znaleźć w grupie wiekowej od 16 do 24 lat (82% - średnia europejska). W Polsce jedynie 10% internautów jest w grupie między 55 a 64 rokiem życia oraz zaledwie 2% w grupie powyżej 65 roku życia. Dla porównania w Norwegii 54% internautów ma między 55 a 64 lata oraz 22% to ludzie w wieku od 65 do 74 lat. W Niemczech i Wielkiej Brytanii dane te to odpowiednio 65% i 30% oraz 42% i 23%.

Według badań przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii 43% seniorów internautów korzysta z sieci, aby utrzymywać lub odnawiać kontakty z rodziną i przyjaciółmi, 22% aby grać w gry sieciowe, takie jak bingo, zaś 7% regularnie odwiedza czaty i serwisy dla samotnych. Z kolei w Norwegii, gdzie liczba seniorów internautów jest jedną z najwyższych w Europie, wielu z nich korzysta z nowoczesnych usług on-line - według zeszłorocznych badań Stowarzyszenia Banków Norweskich już 1/3 osób powyżej 60 roku życia korzysta z internetowych usług bankowych.

W krajach Europy zachodniej jest wiele programów społecznych adresowanych do osób starszych mających na celu oswojenie ich z wysokimi technologiami i zachęcającymi do korzystania z internetu. Programy te prowadzone są przez organizacje społeczne oraz operatorów telekomunikacyjnych, producentów sprzętu komputerowego, którzy zaczynają doceniać tę grupę użytkowników, tym bardziej, że we wszystkich krajach europejskich stale rośnie odsetek osób starszych, które nadal mogą i chcą wykorzystywać swoje dotychczasowe doświadczenie i zdobywać nowe. Internet wydaje się być do tego idealnym narzędziem.
UPC Polska