Łukasz Szewczyk28.04.2011 (10:03)50 komentarzy

Naziemna TV cyfrowa także z płatnymi kanałami

Według harmonogramu do wakacji 2013 roku w Polsce powinna zniknąć naziemna telewizja analogowa, a telewizja odbierana będzie jedynie cyfrowo. KRRiT planuje m.in. wprowadzić multipleksy z płatnymi kanałami.
Telewizja cyfrowa to przede wszystkim korzyści dla widza, który otrzyma większą ilość kanałów telewizyjnych emitowanych w lepszej jakości obrazu i dźwięku oraz nowymi funkcjami (np. przewodnik Tv czy oglądanie filmów z lektorem lub napisami).
Obecnie w Polsce funkcjonują dwa multipleksy naziemnej telewizji cyfrowej. Ich zasięg jest stopniowo zwiększany, by docelowo naziemna telewizja cyfrowa (DVB-T) była dostępna w całej Polsce.

Do końca kwietnia zasięg drugiego multipleksu ma objąć już 46% populacji Polski. Przypomnijmy, że oferta drugiego multipleksu to programy: Polsat, TVN, TVN7, TV4, TV Puls, a docelowo także Polsat Sport News, TV6, TV Puls 2.

Także w kwietniu zwiększy się zasięg [b]trzeciego multipleksu
naziemnej telewizji cyfrowej, który obejmie 24% populacji Polski. W ofercie tego multipleksu znajdują się kanały Telewizji Polskiej - obecnie TVP 1, TVP 2, TVP Info (z pasmami lokalnymi) oraz TVP Kultura i TVP Historia.

Trwają przygotowania do uruchomienia [b]pierwszego multipkeksu
, na którym oprócz podstawowych kanałów Telewizji Polskiej znajdą się także Kino Polska Nostalgia, Eska TV, ATM Rozrywka TV, U-TV. Docelowo kanały TVP z pierwszego multipleksu mają zostać przeniesione na trzeci, a wolne miejsca zajmą nowi nadawcy wyłonieni w konkursie. Uruchomienie pierwszego multipleksu nastąpi po podpisaniu umowy pomiędzy operatorem technicznym, a Telewizją Polską oraz czterema nowymi nadawcami wyłonionymi w konkursie.

Dostęp do pierwszych trzech multipleksów ma być bezpłatny. To z kolei może nieco zagrozić operatorom satelitarnym i kablowym, ale głównie w segmencie klientów korzystających z podstawowych pakietów. Jednak naziemna telewizja cyfrowa wprowadzi kanały płatne. Plan Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji zakłada, że na kolejnych dwóch multipleksach (czwartym i piątym) pojawią się kanały płatne.

Komentarze (1 - 10 z 50)

TVN 24, Polsat Sport, Polsat HD, TVN HD, TVP HD, TVP SPort to moje mysli jakie kanały płatne tam wejdą.
 11  
wreszcie coś pozytywnego, tylko żeby w płatnej był kanał sportowy (tvp sport, eurosport), naukowy (wszystko oprócz discovery ) i coś dla dziecie tylko nie disney channel bo tego to bym dziecku bał się włączyć
 3  
a jak technicznie będzie to rozwiązane? tzn. jak się będzie je opłacało i rozkodowywało?
 7  
@nikt - każą ludziom, którzy kupili telewizory z DVB-T kupić nowe set top boxy ze slotami na kartę. Tak się to w tym kraju rozwiązuje. Takie informacje powinny być dostępne co najmniej 2 lata temu :/
 5  
A gdzie kanaly HD FTA??? Dlaczego za takie kanaly, jak TVP1 HD, Polsat HD i TVN HD trzeba placic??? Bravo KRRiT!!! ://
 0  
NA Disney Channel sa owiele lepsze bajki niz na innych stacjach z bajkami...bajki Disney jak kaczor Donal czy myszka miki to sa najlepsze bajki jakie mogły byc...nie to co na cartoon netwoork
 8  
Ja w tv mam slot na karty
 3  
oby te kanaly platne w naziemnej szybko zdechły z braku zainteresowania!!!
 5  
jak będą kanały płatne te co z satelity to ja dziękuje. Szkoda miejsca na te kanały w DVB-T. Daliby jakieś nowe. Tak jest np: we Włoszech Mediaset Premium, gdzie oferta kanałów sportowych i serialowo-filmowych jest dostępna tylko w DVB-T i sieciach kablowych, ale nie ma na satelicie.

@nikt
masz rację dojdzie do takiego absurdu, że każdy nadawca kanału płatnego będzie stosował inny system kodowania, a druga sprawa co z dekoderami a może karty i moduły. Kto to wszystko będzie obsługiwał.
Czy wszyscy platform cyfrowych połącza siłę i stworzą platformę naziemną DVB-T albo powstanie nowy gracz na rynku z ofertą platformy cyfrowej, ale w DVB-T
 4  
@cba, zmartwię Ciebie. Ta oferta będzie się rozwijać pod warunkiem że będzie możliwość płacenia za jeden określony kanał i nie będą to ceny z kosmosu.

Mój telewizor ma odpowiednie wejście.
 3