Łukasz Szewczyk07.06.2011 (10:46)1 komentarz

Pani nagradza Nergala

Redakcja PANI od trzech lat prowadzi akcję społeczną "Życzenie Agaty", która propaguje ideę dawstwa szpiku. Laureatami akcji zostali Adam Darski "Nergal" oraz prof. Alicja Chybicka.
Co miesiąc znane osoby - aktorzy, dziennikarze, sportowcy - oddają krew i rejestrują się w banku dawców szpiku. W tym roku zrobili to min. Joanna Mucha (posłanka PO), Edyta Olszówka, Olga Bołądź, Maciej Dowbor, Marietta Żukowska i wielu innych.
Co roku Prezydium Kapituła Akcji Życzenie Agaty w składzie: Bożena Walter (prezes fundacji TVN „Nie jesteś sam"), Monika Sankowska (przewodnicząca fundacji Przeciwko Leukemii), Jacek Olszewski (mąż Agaty Mróz-Olszewskiej), prof. Krzysztof Kałwak (ordynator z Kliniki Transplantologii Szpiku we Wrocławiu) nominuje osoby, które powinny zostać wyróżnione. W skład Kapituły wchodzą również: Monika Krokiewicz (wydawca pism luksusowych wydawnictwa Bauer), Małgorzata Domagalik ( redaktor naczelna PANI), Milena Rosner (przyjaciółka Agaty Mróz Olszewskiej), Maciej Stuhr oraz Anna Czerwińska.

Kapituła przyznaje laur osobie która w szczególny sposób przyczyniła się do propagowania idei dawstwa szpiku. W roku ubiegłym wyróżniony został Maciej Stuhr - który jako jeden z pierwszych zapisał się banku dawców, został dawcą i uratował życie małej dziewczynki.

Laureatami tegorocznej edycji zostali: prof. dr hab. Alicja Chybicka kierownik Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej we Wrocławiu kieruje największym pediatrycznym ośrodkiem przeprowadzającym przeszczepy w Polsce. W jej klinice odbyło się ponad 900 z 1500 wykonanych w kraju przyczepów szpiku u dzieci.

Kapituła akcji wyróżniła także Adama Darskiego za upublicznienie informacji o swojej chorobie i zaangażowanie się w propagowanie idei dawstwa szpiku. Swoją postawą dał wielu chorym nadzieje na wyzdrowienie. Zmobilizował również tysiące młodych ludzi do zapisania się do banku dawców szpiku.

Komentarze (1 - 1 z 1)

Ciekawe jak propagowane jest zapisywanie się do Banku Dawców Szpiku przez Radio Maryja?
 0