Łukasz Szewczyk11.06.2011 (0:10)28 komentarzy

Senat: Bez obowiązkowych kanałów TV dla operatorów

W piątek Senat przegłosował ustawę o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej, której podstawowym celem jest stworzenie kompleksowych, formalno–prawnych podstaw wdrożenia naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce i ostatecznego wyłączenia nadawania analogowego do dnia 31 lipca 2013 roku.
Senatorowie przegłosowali 11 poprawek, którymi następnie zajmą się posłowie. Senatorowie odrzucili między innymi na poprawki, które zakładały obecność kanałów TVP do końca 2020 roku w pierwszym multipleksie oraz możliwość wprowadzania opłat za ten pakiet telewizyjny.
Senatorowie odrzucili także poprawkę zakładającą skonstruowanie listy około 20 kanałów telewizyjnych, które obowiązkowo mieliby wprowadzać do swoich ofert operatorzy kablowi i satelitarni. Pomysł KRRiT miał na celu zapewnienie szeroki dostęp do bezpłatnych kanałów telewizyjnych dostepnych w ramach naziemnej telewizji cyfrowej (DVB-T).

Przypomnijmy, że stworzeniu listy sprzeciwiali się operatorzy. Pomysł mógłby być jednak korzystny dla widzów. Przykładowo kilka dni temu w ramach drugiego multipleksu DVB-T ruszyły nowe kanały (TV6, Polsat Sport News), jednak stacji wciąż brak w ofertach wielu operatorów. Należy wspomnieć także wieloletnią batalię włączenia głównego Polsatu do Cyfry+ czy telewizji "n".

Wdrożenie, opartej na standardzie DVB-T (Digital Video Broadcasting–Terrestrial), naziemnej telewizji cyfrowej stanowić będzie zasadniczy zwrot technologiczny. Cyfrowa technika nadawania sygnału telewizyjnego umożliwi przede wszystkim: odbiór cyfrowo naziemnie większej liczby bezpłatnych programów telewizyjnych (docelowo 7 programów w ramach multipleksu I i po 8 programów w ramach multipleksów II oraz III), poprawę jakości obrazu i dźwięku, równoległe nadawanie kilku ścieżek dźwiękowych[/b] (np. w kilku językach oraz dźwięku przestrzennego), wprowadzenie [b]kontroli rodzicielskiej.

Ustawa kompleksowo reguluje kwestie ochrony konsumentów w zakresie zakupu sprzętu do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej. Tradycyjne analogowe odbiorniki telewizyjne nie są zdolne do odbioru emisji cyfrowych, dlatego też obywatele naszego kraju, aby móc oglądać naziemną telewizję cyfrową, będą musieli: dokupić specjalną tzw. przystawkę zwaną STB lub dekoderem, lub wymienić odbiornik na taki, który będzie umożliwiać odbiór naziemnej telewizji cyfrowej. Zarówno przystawki jak i telewizory powinny spełniać wymagania do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej, czyli musi być zgodne ze standardem MPEG-4 (H.264/AVC). Dlatego też, zgodnie z ustawą, każdy obywatel dokonujący zakupu odbiorników cyfrowych, zostanie poinformowany przez sprzedawcę, czy dany odbiornik umożliwi odbiór naziemnej telewizji cyfrowej.

Komentarze (1 - 10 z 28)

Telewizory z DVB-T są coraz popularniejsze, więc mam nadzieję że operatorzy przejadą się na tym swoim sprzeciwie wobec "must carry" :P.
 0  
czyli w skrócie : Nie będzie Polsatu w TNK SD.
 0  
Po co komu Polsat w TnK, kiedy będzie w całej Polsce w DVB-T?
 0  
Polsat w TNK HD juz jest!
 0  
Czyli senat działa w interesie operatorów a nie obywateli. Szkoda myślałem że to obywatele sa najważniejsi. Przecież wiele spółdzielni utrudnia montaż anten na swoich budynkach tam gdzie jest kablówka a tam jak zwykle w podstawowym pakiecie tylko tvp1 , 2 info i więcej nic :)

No cóż to Polska jest właśnie.
 0  
Jak dla mnie skandal. Szczególnie ze sejm był za
Aśnaebaem (usunięte konto #20478) 11.06.2011 (8:58:07)
 0  
No cóż ręka pana Solorza nawet w senacie decyduje.
 0  
Że senat poprawki odrzucił to jeszcze nie dowód że one nie wejdą - teraz sejm ich może nie przyjąć, tyle że potrzeba większości 3/5tych sęk w tym czy pisiory zagłosują za wszak toruńska szczekaczka muchomora nie znalazła się w tym naziemnym towarzystwie.
Wezyr-TEN PRAWDZIWY!! 11.06.2011 (9:17:17)
 0  
*zagłosują za - odrzuceniem poprawek senatu
Wezyr-TEN PRAWDZIWY!! 11.06.2011 (9:18:53)
 0  
Lobby operatorów górą. Ale może to pokłosie kiepskich decyzji KRRiT co do nowych kanałów w DVB-T. Zarówno tej o przyznaniu miejsc ekstra dotychczasowym operatorom na MUX-2 czyli pierwszym ;) jak i tej ostatniej o uzupełnieniu MUX-1 czyli drugim, a docelowo trzecim. Chyba się nie pogubiłem.
 0