Łukasz Szewczyk26.04.2006 (6:07)13 komentarzy

Cała prawda o katastrofie w Czarnobylu

Kanał Discovery Channel 26 kwietnia 2006 roku o godzinie 21.00, w 20 rocznicę katastrofy w Czarnobylu, wyemituje dokument "Czarnobyl". Wybuch w Czarnobylu uznawany jest za najgorszą katastrofę przemysłową i ekologiczną w dziejach świata.
Do katastrofy w Czarnobylu doszło wczesnym rankiem 26 kwietnia 1986 roku, kiedy to nastąpił wybuch w czwartym reaktorze elektrowni atomowej w Czarnobylu. Tęczowe płomienie uderzyły w ukraińskie niebo do wysokości 1000 metrów. Przez następne osiem miesięcy, 800 tys. młodych żołnierzy, górników, strażaków i ludności cywilnej ze wszystkich zakątków Związku Radzieckiego pracowało próbując "zlikwidować" i usunąć skażenie radioaktywne, budując wokół zniszczonego reaktora swoisty "sarkofag", a przede wszystkim ocalić świat przed zagrożeniem kolejnego wybuchu.

Początkowy wybuch zainicjował reakcję łańcuchową mogącą w każdej chwili doprowadzić do eksplozji dziesięć razy potężniejszej od wybuchu bomby w Hiroszimie. Tego rodzaju katastrofa nie tylko zmiotłaby Ukrainę z powierzchni ziemi, ale mogłaby też zniszczyć wręcz połowę Europy. Tego wyścigu z czasem, żaden z uczestników owej walki nie zapomni do końca życia. W środę, 26 kwietnia o godzinie 21.00, Discovery Channel wyemituje dwugodzinny film "Czarnobyl", którym upamiętni 20 rocznicę jednej z największych tragedii w historii ludzkości.

To co stało się w Czarnobylu uznawane jest za najgorszą katastrofę przemysłową i ekologiczną w dziejach świata. Wybuch wytworzył chmurę radioaktywnych odpadów, która rozprzestrzeniła się nad zachodnią częścią Związku Radzieckiego, Europą Wschodnią, Skandynawią, Wielką Brytanią i zachodnimi terenami USA. Wielkie obszary Ukrainy, Białorusi i Rosji zostały poważnie skażone, co zmusiło władze do ewakuacji i przesiedlenia ponad 200 000 ludzi. Ponad 60% opadu radioaktywnego znalazło się na ziemiach Białorusi.

Program "Czarnobyl" wykorzystuje osobiste relacje świadków, w tym również wspomnienia byłego prezydenta Michaiła Gorbaczowa. Dla jeszcze wierniejszego zobrazowania koszmarnego incydentu użyto obrazów trójwymiarowych, archiwalnych materiałów video. Przedstawione zostaną także najnowsze wyniki badań naukowych.

"Czarnobyl" to relacja i obraz kolejnych dni przed oraz bezpośrednio po katastrofie, to jedyny tego typu materiał ujawniający nieznane dotąd mroczne fakty prowadzące do tragedii, zdarzenia mające miejsce w trakcie wybuchu oraz po opanowaniu tego jednego z najtragiczniejszych wydarzeń w naszej historii.

Program koncentruje się również na długofalowych następstwach tej katastrofy dla krajów Europy Wschodniej, z uwzględnieniem szkód ekologicznych i ciągle występujących na skutek skażenia promieniotwórczego schorzeń, mutacji, chorób nowotworowych, mutacji genetycznych i deformacji płodów ludzkich oraz zwierzęcych.

Film pokazuje również archiwalne fotografie Igora Kostina, jedynego na świecie fotografa, rejestrującego dramatyczne następstwa katastrofy w Czarnobylu, począwszy od pierwszej eksplozji, aż po dzień dzisiejszy. Zrobił on wiele zdjęć, które dokumentują zniszczenia wywołane przez wypadek, choroby i defekty, jakie do dziś dotykają ludzi i zwierzęta żyjących w tym rejonie. Sam Kostin, od lat pracujący w skażonym środowisku cierpi na chorobę popromienną. Zdecydował się jednak zostać na Ukrainie i kontynuować swą misję, by pokazać światu czym naprawdę była katastrofa w Czarnobylu, jak tragiczne były i są jej skutki, odczuwalne po dziś dzień.

Program "Czarnobyl" jest koprodukcją Discovery Networks International, France 3 i Play Film. Reżyserem filmu jest Thomas Johnson, a producentami Hind Saïh z ramienia Play Film i Robert Curran ze strony Discovery Networks International.

Premiera w Discovery Channel - 26 kwietnia o godz. 21.00, powtórka: 21 maja o godz. 20.30.
Discovery Channel

Komentarze (1 - 10 z 13)

to jest bardzo ciekawe i na temat !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 0  
Good artykuł ;d
 0  
ciekawy artykól przez ten wybuch to zostalam pokrzywdzona przez ta katastrofe
 0  
Co to za bzdury?! Odsyłam autora do lektury zanim zacznie montować inne równie niedorzeczne stwierdzenia:
1. Początkowy wybuch zainicjował reakcję łańcuchową mogącą w każdej chwili doprowadzić do eksplozji dziesięć razy potężniejszej od wybuchu bomby w Hiroszimie - fizycznie niemożliwe z racji zbyt małego wzbogacenia paliwa i konstrukcji reaktora - stos atomowy to nie to samo co nastrzeliwana na siebie masa krytyczna gdzie reakcja łańcuchowa obejmuje cały ładunek naraz. Poza tym wybuch nei zainicjował żadnej reakcji łańcuchowej - reakcja łańcuchowa trwa tam nawet do dzisiaj, po prostu wybuch był skutkiem przegrzania i przerostu ciśnienia.
2.ego rodzaju katastrofa nie tylko zmiotłaby Ukrainę z powierzchni ziemi - bzdura! Po pierwsze niemożliwością jest jądrowy wybuch stosu atomowego (gdyby to bylo takie łatwe, bombę atomową mógłby zbudowac sobie każdy kraj w przysłowiowym garażu, a po drugie proszę spojrzeć na zasięg zniszczeń jakiejkolwiek bomby atomowej max promień to ok 50 km!!
3. Wybuch wytworzył chmurę radioaktywnych odpadów, która rozprzestrzeniła się nad zachodnią częścią Związku Radzieckiego, Europą Wschodnią, Skandynawią, Wielką Brytanią i zachodnimi terenami USA - nie wybuch tylko pożar! Gdyby zaraz po rozsadzeniu reaktora nie nastąpil pożar, nie byłoby takich skażeń i chmury radioaktywnej
 3  
moim zdaniem to dobry artykuł.
 0  
Ten artykuł jest bardzo ciekawy.
 0  
Mnóstwo błędów! Pisał o tym już Piotr, ale chciałam wskazać jeszcze kilka:
1. Czym różni się mutacja od mutacji genetycznej?
2. Do tego nieprawdziwe informacje: "ciągle występujących na skutek skażenia promieniotwórczego (..), mutacji, (...), mutacji genetycznych i deformacji płodów ludzkich oraz zwierzęcych." Nie potwierdzono żadnego przypadku mutacji spowodowanej promieniowaniem czarnobylskim
 0  
W polsce mają wybudować 8 takich elektrowni niedługo po budowie może powstać ,,Rzeczczarnobylska Polska"

Nie dopuśćmy do tego.nie chcemy umrzeć w takim kraju.!!!!
Protestanci przeciwko elektrowniom atomowym w polsce niech piszą na numer gadu-gadu 8447261 !!!!!!!!!!!!!!
nie pozwulmy niszczyć naszego kraju!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 0  
Szkoda mi setek ludzi cierpiących z powodu skażenia i bezmyślności ludzi....
 0  
A dokładnie jeden jebany Major wywołał ten cały wybuch. Do Ona. Ejj potwierdzono wiele takich przypadkow mutacji w skutek promieniowania kobiety w ciążyt rodziły dzieci z 2 głowami itp. ;pp
 0