Łukasz Szewczyk04.07.2011 (0:01)3 komentarze

Rzeczpospolita: Nowy właściciel, bez wielkich zmian

Grzegorz Hajdarowcz (Gremi Media) został większościowym udziałowcem w Presspublice, wydawcy dziennika Rzeczpospolita i tygodnika Uważam Rze. Nowy własciciel uspakaja i zapowiada, że nie planuje dużych zmian w linii politycznej pisma.
W piątek poinformowaliśmy, że należąca do Grzegorza Hajdarowicza spółka Gremi Media podpisała umowę nabycia spółki Mecom Poland Holdings, do której należy 51,01 proc. udziałów w wydawnictwie Presspublica, wydającym m.in. dzienniki Rzeczpospolita i Parkiet, tygodnik Uważam Rze oraz portali internetowych (m.in. rp.pl). Transakcję musi zaakceptować UOKiK,

Reszta udziałów w spółce Presspublica należy do Skarbu Pańska, ale nie wykluczone, że i one trafią do Hajdarowicza. Ministerstwo Skarbu Państwa w mediach informuje, że planuje sprzedaż pozostałych akcji w spółce, a Hajdarowicz deklaruje, że jest nimi zainteresowany.
Hajdarowicz jest już wydawcą m.in. tygodnika Przekrój i miesięcznika Sukces. Nic więc dziwnego, że zmiana właściciela wywołała sporo emocji wśród prawicowych publicystów, którzy utożsamiali się z linią pisma. "Ta decyzja zagraża demokracji i niszczy szansę na normalność. Brytyjczycy znów zdradzili nasz kraj. Bo przecież ta decyzja i następne zmiany redaktora naczelnego, publicystów i dziennikarzy postawią krzyżyk na pluralizmie w Polsce" - to jeden przykład publikacji na Salon24.pl.

Na razie nowy właściciel uspakaja czytelników oraz dziennikarzy. - Rzeczpospolita jest gazetą centroprawicową. Myślę, że obecnie jej grupa docelowa jest dobra i nie ma potrzeby jej zmieniać. Dziennikarze mogą spać spokojnie - mówi w wypowiedzi dla Gazety Wyborczej Grzegorz Hajdarowicz.

Z kolei w opublikowanym w sobotę na łamach Rzeczpospolitej wywiadzie dodaje: - Chciałbym, by Rzeczpospolita była zwolennikiem wolnego rynku i by stała na straży wolności człowieka i praw obywatela. Ale politycznie się w swoje pisma nie angażuję i nie zamierzam. Linia polityczna pisma to kwestia jego kierownictwa. Nie pozwolę tylko, by gazeta propagowała idee ogólnie uważane za niebezpieczne, jak totalitaryzm, a w szczególności komunizm. Nie wiadomo tez czy dojdzie do zmiany redaktora naczelnego.

Nowy właściciel na razie nie planuje powiększać swojej medialnej grupy o kolejne tytuły prasowe, ale nie wyklucza tego, gdy pojawi się ciekawa oferta. Na razie skupi się na synergii posiadanych aktywów. Przejmowana spółka ma być także bardziej nowoczesna i otwarta na internet oraz mobilne technologie (np. dostęp do treści przez tablety). Nowy właściciel planuje także wprowadzenie na giełdę spółki Presspublica.
Gremi Media/Rzeczpospolita/Gazeta Wyborcza/

Komentarze (1 - 3 z 3)

Trzeba przypomnieć, że nowy właściciel wywodzi się z KPN więc Ci co tak się boją o linię polityczną Rzepy powinni solidniej pracę domową odrobić.
 0  
@chymon
Współpracownikiem biznesowym Grzegorza Hajdarowicza, który przejal większościowy pakiet udziałów spółki wydającej dziennik "Rzeczpospolita", jest Kazimierz Mochol, były szef kontrwywiadu i zastępca szefa Wojskowych Służb Informacyjnych.
W latach 1981- -1989 pełnił on "służbę" na "różnych stanowiskach w MON". Następnie do 1993 r. pracował w MSW, by potem zostać dyrektorem biura "Centralnego Urzędu Administracji Państwowej". W latach 1998-2001, kiedy był zastępcą szefa Wojskowych Służb Informacyjnych, widnieje informacja "służba w MON, Zastępca Dowódcy J.W. 3362 Warszawa". Pod tym oznaczeniem kryła się centrala inspektoratu WSI przy al. Niepodległości 243 w Warszawie.

odrobilem prace domowa za Ciebie...
 0  
chymonie -
znam takiego, który przed laty grał w Zjednoczeniu Chrześcijańsko-Narodowym a obecnie jest w lewicowej partii. Czasem ucieka się od korzeni.
 0