Łukasz Szewczyk08.07.2011 (11:00)25 komentarzy

Rusza wyścig po TVN. Kto przejmie?

Plany sprzedaży pakietu kontrolnego w Grupie TVN to w ostatnich dniach jeden z najgorętszych tematów. Transakcji można spodziewać się najwcześniej w przyszłym roku, media spekulują, że największe szansę na telewizję ma Time Warner.
Po czwartkowym komunikacie Grupy ITI o planach sprzedaży pakietu kontrolnego w Grupie TVN, transakcja wydaje się być praktycznie przesądzona. Rynek spodziewa się, że sprzedaż może nastąpić jeszcze w tym roku, jednak bardziej prawdopodobny wydaje się rok 2012. Dlaczego Grupa ITI decyduje się na sprzedaż TVN? Z medialnych informacji wynika, że jest to próba zażegnania konfliktu wśród właścicieli ITI, który nastał po po śmierci Jana Wejcherta. Drugim powodem jest zadłużenie. Do tego dochodzi coraz trudniejsza sytuacja na rynku płatnej telewizji.
Grupa ITI rozważa różne opcje sprzedaży pakietu kontrolnego Grupy TVN. Puls Biznesu, który jako pierwszy napisał o planach sprzedaży TVN, podał, że zapytanie w sprawie telewizji TVN wysłano do zagranicznych inwestorów branżowych, wśród których znaleźli się m.in. Fox, Time Warner i Bertelsmann. Jednak gdy Grupa ITI wydała oficjalny komunikat w sprawie planowanej sprzedaży, na liście potencjalnych inwestorów wymienianych przez media znaleźli się także Vivendi (związany w Canal+ Polska), Agora, Discovery Communications, nadawca ProSieben oraz fundusze private equity.

Według informacji Dziennika Gazeta Prawna proces sprzedaży TVN może być już zaawansowany. Gazeta, powołując się na swoich informatorów twierdzi, że w Szwajcarii toczą się zaawansowane rozmowy z dwoma podmiotami: Time Warnerem oraz News Corp. Ruperta Murdocha. Analitycy są zdania, że najbliżej ewentualnego przejęcia TVN może być właśnie Time Warner, który zapowiada ekspansję na rynku europejskim.

Wypowiadający się dla mediów analitycy są przekonani, że zmiana właściciela TVN spowoduje zamieszanie na rynku. Marek Sowa, były szef Agory i UPC, w rozmowie z Pulsem Biznesu twierdzi, że nowy właściciel będzie chciał pójść w podobnym kierunkiem co Zygmunt Solorz-Żak, czyli można spodziewać się strategicznego aliansu z grupą telekomunikacyjną (np. TP).

Warto podkreślić, że na razie jesteśmy na samym początku ewentualnej sprzedaży. Potencjalny inwestor może przejąć całą grupę TVN, ale analitycy spekulują, że w ostateczności może dojść do podziału grupy i każdy podmiot Grupy (telewizja, platforma satelitarna, portal internetowy) znajdzie osobnego inwestora.
Puls Biznesu/Dziennik Gazeta Prawna/wł.

Komentarze (1 - 10 z 25)

Szybko sprzedać aby komornicy nie weszli na prywatne "majątki" !!
aj aj łajti aj aj jajaja 8.07.2011 (16:56:47)
 0  
Rusza wyścig po TVN. Kto przejmie? Szewczyk !!! A kto inny ?
 1  
Prezes C+ to może sobie wykupić Świat HD i białego nboxa. Jak ją stać.
 0  
Agora, ale sie uśmiałam, agora może sobie co najwyżej spróbować naciągnąć napletek i nic więcej, ha, ha , ha dobre biedaki i zule z agory w kolejce po kupno mojej ulubionej telewizji, dobre, żart miesiąca normalnie szechter do kupna tvnu, gdzie mu tam do Waltera.
 0  
A kto by chciał najbardziej nielubianą stacje w polsce!!! Pan Bóg nie rychliwy ale sprawiedliwy.
 0  
jaki napletek naciągnąć? oni nie mają co naciągniąć, bo przecież izraelici to obrzezańce

a Walter to niby jakiej jest narodowości...
 0  
acontrario.nowyekran.pl/post/16974,zmierzch-iti-onet-i-tvn-na-sprzedaz News o sprzedaży Tvn ma na celu tylko podbicie kursu akcji.W ciągu ostanini 5 lat ten kurs spadł o ponad 60%
 0  
przecież gdyby nie PO to tvn by nie istniał. Te decyzje chyba spowodowane zbliżającymi sie wyborami.
 0  
za toba buraku też nikt nie bedzie płakał pedale jak ciebie szlak trafi hahaha
Mówimy stanowcze NIE dla idiotów z polszmatowskieg 8.07.2011 (19:39:07)
 0  
BRAWO NARESZCIE BYŁBY SPOKÓJ OD TYCH WREDNYCH WYWROTOWCÓW.JESZCZE JEDEN A NAJLEPIEJ WSZYSCY
 0