Łukasz Szewczyk12.07.2011 (10:01)38 komentarzy

Przepraszamy za jakość - nadawcy będą promować cyfrę

31 lipca 2013 roku w Polsce definitywnie zniknie telewizja analogowa, programy dostępne drogą naziemną będzie można odbierać wyłącznie w technologii cyfrowej. Wkrótce ruszy zakrojona na szeroką skalę kampania informacyjna, zachęcająca Polaków do korzystania z nowoczesnej telewizji.
Wkrótce na antenach największych stacji telewizyjnych ruszy kampania promująca zalety telewizji cyfrowej. Na kampanię nadawcy wydadzą 350 tys. złotych - informuje Gazeta Wyborcza. Kampania informacyjna ma podnieść świadomość społeczeństwa o czekającej zmianie w sposobie odbioru wszystkich programów telewizyjnych i jest elementem przyjętej niedawno przez Sejm ustawy.
Jak podaje Gazeta, łącznie przygotowano dziesięć spotów. "Przepraszamy za jakość, sami państwo rozumiecie. Jak w starym kinie" - mówi w jednym z nich dziennikarz stylizowany na prowadzącego legendarny program "W starym kinie". Także pozostałe spoty nawiązują to popularnych niegdyś programów TVP, m.in. "Zrób to sam".

Spoty emitowane będą na antenach Telewizji Polskiej, TVN, Polsatu, TV4 oraz TV Puls. Ustawa nakazuje emisję spotów przyjemniej dwa razy dziennie między godz. 6 a 23. Kampania jest już gotowa, o tym kiedy ruszy zdecyduje Ministerstwo Infrastruktury.

Wdrożenie, opartej na standardzie DVB-T (Digital Video Broadcasting–Terrestrial), naziemnej telewizji cyfrowej stanowić będzie zasadniczy zwrot technologiczny. Cyfrowa technika nadawania sygnału telewizyjnego umożliwi między innymi: odbiór cyfrowo naziemnie większej liczby bezpłatnych programów telewizyjnych (docelowo 7 programów w ramach multipleksu I i po 8 programów w ramach multipleksów II oraz III), poprawę jakości obrazu i dźwięku, możliwość równoległego nadawanie kilku ścieżek dźwiękowych (np. w kilku językach oraz dźwięku przestrzennego), wprowadzenie kodów rodzicielskich.

Ustawa w sposób kompleksowy reguluje kwestie ochrony konsumentów w zakresie zakupu sprzętu do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej. Tradycyjne analogowe odbiorniki telewizyjne nie są zdolne do odbioru emisji cyfrowych, dlatego też obywatele naszego kraju, aby móc oglądać naziemną telewizję cyfrową, będą musieli: dokupić specjalną przystawkę zwaną STB lub dekoderem, lub wymienić odbiornik na taki, który będzie umożliwiać odbiór naziemnej telewizji cyfrowej.

Zarówno przystawki jak i telewizory powinny spełniać wymagania do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej, czyli być zgodne ze standardem MPEG-4 (H.264/AVC). Dlatego też, zgodnie z ustawą, każdy nabywca dokonujący zakupu odbiorników cyfrowych, zostanie poinformowany przez sprzedawcę, czy dany odbiornik umożliwi odbiór naziemnej telewizji cyfrowej.
Gazeta Wyborcza/wł.

Komentarze (1 - 10 z 38)

i sprzedawcy wciskaja ludziom telewizory mpeg4, ale bez dekoderow AC3... a TVP i TVN nadaja juz dzwiek w takim systemie...
HodowcaZwierzatFuterkowyh 12.07.2011 (10:58:27)
 0  
Oni nie bioro pod uwage ze nie wszystkich stac na nowe telewizory czy dekodery to jakby nie było kosztuje..Niektórzy sie dziwio czemu Cyfrowy Polsat Lub Cyfra+ sprzedają dekodery sd a nie hd po wiekszosc ludzi nie stac na telewizor plazmowy i dekodery hd..dlatego bioro sd..Tak samo w tym przypadku jak Dvb-T wejdzie to raz ze trzeba miec dekoder zakupic który kosztuje od 300-400zł zródło to i owo...No i telewizor plazmowy bo na zwykłym to nie da rady porzadnie obejrzec jak niektórzy mówią...W Polsce jest Tragicznie pod wzgledem Zarobóków i Pracy...i moim zdaniem to jednak za szybko chca wszystko wprowadzac ...Najpierw powinni zarobki dac jak w Europie sa i prace ludziom...
 0  
@Gustav

przez takich jak ty wszystkim wydaje się, że jest drogo z tą cyfrą ;)
dekoder kosztuje już poniżej 200zł, a będzie jeszcze tańszy.
tv też kupisz już za tysiaka - nie każdy musi mieć 37, 42 czy więcej cali - są mniejsze telewizorki.

więc nie siej plotek tylko poszukaj ;)
 0  
Gustav 200%racji ale nie wszyscy myślą tak jak MY
 0  
@pawell ja nie sieje plotek podałem zródło z kad to wiem...Telewizory owszem mozna juz za tysiaka kupic ale to tez jest sporo...ja mam 42 calowy telewizor i kupiłem go juz z rok temu i zapłaciłem 2500 zł za niego wiec...I nie tylko przez z emnie ludzie czytaja tak samo jak ja niektórzy napewno sledzo ceny telewizoru czy innych nowinek technicznych wic tu sie z tobo nie zgodze...

C+......N- Wiem ze nie wszyscy tak mysla jak my ale ralia niestety sa jakie są jak ktos zarabia 1200zł i musi wszystko pooplacać to i mu i na telewizor za tysiaka niestarczy
 0  
Ja kupiłem telewizor 22 calowy, z MPEG4 i jeszcze wejściem USB marki marketowej za 580 zł ;). Jego wadą jest to, że jest "tylko" HD-Ready. Od grudnia chodzi sobie jak złoto.

Dla kogoś kto ogląda TV tak jak ja (do godziny dziennie) jest idealny
 0  
Już zapomnieli niektórzy ile kosztowały TV CRT (lampowe, bańki)?Za 19" lub 21" trzeba było jeszcze niedawno zapłacić 1100-1500 złotych.W 2004 roku za Sony z płaskim kineskopem zapłaciłem 3,600 zlotych i tylko 32"Więc przestańcie chrzanić, że TV lcd są drogie.Zresztą jak ktoś nie chce zmieniać tv, to kupi tuner dvb-t za 100-150 zlotych.
 0  
I takie Polo TV ma przekonać ludzi do przechodzenia na NTC. Śmiech na sali...
 0  
Jezu ale niektorzy bzdury wypisuja aZ oczy lzawia jak sie to czyta. Nowy tuner polskiej produkcji RWT z mpeg4 i USB do nagrywania i odtwarzania dvixow kosztuje 137zl na allegro. W to i owo moze i pisali ze take tunery kosztuja 300-400 zlotych ale chyba 3 lata temu. I nie wypisujcie bzdur ze niektorych nie stac NA plazmy za 2 tysiace, Bo nie trzeba miec plazmy zeby odbierac cyfre taki tuner za 150zl wystarczy. Ale niektorzy i take beda czekali az im panstwo da za darmo, a jak dostana tuner to beda narzekac ze im nie Dali plazmy 50 cali. Ludzie za darmo to mozna dostac w zeby.
 0  
Jak sie kiedys tv crt zepsol, to naraty sie bralo 19" Orion, LG, Neptun, Goldstar i kosztowaly powyzej 1000 zlotych.Ico, ano nawet bieda kupowala zeby filmy DVD na Orion ogladac tez na raty kupiony,
 0