Łukasz Szewczyk13.07.2011 (13:30)3 komentarze

Premier o rozwoju Internetu: Krótsze przechowywanie danych, większa ochrona

Zakończyło się kolejne spotkanie premiera Donalda Tuska z przedstawicielami organizacji pozarządowych, blogerami i przedsiębiorcami branży internetowej. Rząd skróci okres przechowywanie danych, poprawi ochronę praw w Internecie.
Jednym z głównych tematów poruszanych w trakcie spotkań było ułatwienie dostępu do informacji publicznej. Rząd przyjął już projekt ustawy o dostępie do informacji publicznej, który realizuje deklarację złożoną przez premiera po ostatnim spotkaniu.
Projekt jest już fizycznie w drodze do Sejmu. Będę namawiał marszałków, aby potraktowali ten projekt jako pilny, tak aby możliwe było jego przyjęcie jeszcze w tej kadencji parlamentu – powiedział szef rządu.

Dzięki nowemu prawu dostęp do informacji publicznej będzie z zasady nieodpłatny, a instytucje publiczne nie będą mogły czerpać zysków z jej udostępniania. Projekt przewiduje ponadto wprowadzenie centralnego repozytorium danych publicznych, które ułatwi dostęp do informacji publicznej.

Premier przypomniał także, że w Ministerstwie Gospodarki przygotowywane są rozwiązania, dzięki którym możliwa będzie konsultacja projektów ustaw czy rozporządzeń przez Internet. Rząd przyjął również projekt założeń do nowelizacji ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Projekt zakłada stworzenie szybkiego mechanizmu umożliwiającego użytkownikom ochronę swoich praw w Internecie, np. w przypadku zamieszczenia w sieci bezprawnych informacji.

Szef rządu odniósł się także do problemu retencji, czyli przechowywania danych telekomunikacyjnych. – Przygotowaliśmy propozycje łagodzące ten reżim – powiedział premier. Wśród zaproponowanych przez rząd rozwiązań znajduje się skrócenie okresu retencji danych z dwóch lat do jednego roku, ograniczenie wykorzystywania danych podlegających retencji do ścigania poważnych przestępstw, czy wprowadzenie obowiązku niszczenia danych zbędnych.

Spotkanie było trzecią debatą szefa rządu z przedstawicielami organizacji pozarządowych oraz branżą internetową. Do tej pory odbyło się ponadto kilkanaście debat poświęconych rozwojowi społeczeństwa cyfrowego w resortach, a także w Kancelarii Premiera. W imieniu premiera dialog prowadzi minister Michał Boni.
Centrum Informacyjne Rządu

Komentarze (1 - 3 z 3)

W innych krajach jest półroku, a więc Volksrepublik UE Polen nadal w czołówce inwigilacji.
 0  
jestem ciekawy, kto konkretnie był na tym spotkaniu? Dlaczego spotkanie dotyczące milionów użytkowników internetu , nie było transmitowane on-line ? a może było? Jakie były kryteria wyboru dyskutantów, co mówili? a może mówił tylko Premier?
 0  
@Uważny Obserwator a w jakich krajach jest pół roku? Zwróć uwagę jaka sytuacja jest na Białorusi czy w Korei Pólnocnej - daleko nam do nich więc chyba raczej nie jesteśmy w tej "czołówce inwigilacji".
 0