Łukasz Szewczyk18.07.2011 (8:00)30 komentarzy

TV cyfrowa z HD na Euro 2012

Mistrzostwa Europy w piłce nożnej mogą okazać się najlepszą promocją naziemnej telewizji cyfrowej (DVB-T) w naszym kraju. Jeszcze w tym roku publiczny nadawca uruchomi pierwszy multipleks cyfrowy, w ofercie którego - na czas Euro 2012 - dostępny będzie przynajmniej jeden kanał nadawany w HD.
Trwają przygotowania do uruchomienia w Polsce pierwszego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej. Z informacji Rzeczpospolitej wynika, że nadawanie nowego pakietu programów cyfrowych ma ruszyć jeszcze przed końcem 2011 roku, z kolei podczas Euro 2012, w ramach pierwszego multipkeksu, Telewizja Polska planuje nadawanie kanału w wysokiej rozdzielczości (HD). Celem Telewizji Polskiej jest zapewnienie dostępności do pierwszego multipleksu w całej Polsce jeszcze przed pierwszym meczem Euro 2012.
Przypomnijmy, że w ofercie multipleksu, oprócz podstawowego pakietu programowego TVP (TVP1, TVP2 oraz TVP Info), znajdą się także następujące programy: Polo TV (muzyczny), Eska TV (muzyczny), ATM Rozrywka TV (rozrywkowy) oraz U-TV (informacyjno-publicystyczno-poradnikowy). Jednak nie wszyscy nadawcy będą gotowi do nadawania swoich programów od pierwszego dnia emisji multipleksu.

Euro 2012 oraz możliwość darmowego oglądania mistrzostw w jakości HD może okazać się najskuteczniejszą promocją naziemnej telewizji cyfrowej (DVB-T) wśród Polaków. Do 31 lipca 2013 roku całkowicie zostanie wyłączony w Polsce analogowy sygnał telewizyjny, a odbiór naziemnych kanałów TV możliwy będzie wyłącznie w technologii cyfrowej, która zaoferuje większą ilość kanałów telewizyjnych, lepszą jakość obrazu i dźwięku oraz dodatkowe usługi (m.in. Przewodnik TV, kontrola rodzicielska, możliwość wyboru wersji językowej filmu).
Rzeczpospolita

Komentarze (1 - 10 z 30)

Obrazie nadaje w mazowieckim 1 kanał HD jest nim Polsat HD. Obszar pokrycia 50% dla mazowsza.
 0  
W naszym kraju przynajmniej jeden MUX powinno przeznaczyć się na nadawanie programów w jakości HD
 0  
Mniej mówić więcej robić bo czas nieubłaganie leci panowie z Emitela i TVP czas odpalać nadajniki!!!
 0  
czytelnik2, niestety pewnie on będzie płatny
Treść edytowana 1 raz (ostatnio 18 lipca 2011 o 8:29:51 przez SzytrWielki).
 0  
Pakiet mini w cyfrze i polsacie baj baj
 0  
PRECZ Z polo TV W DVB-T , KTÓRY BEZPRAWNIE ZAJĄ MIEJSCE PO KINO POLSKA NOSTALGIA.

ŻĄDAMY ROZPISANIA NOWEGO KONKURSU.
 0  
Rozumiem, że w późniejszym okresie będzie TVP1 HD, TVP2 HD na jednym z multipleksów? Do tego dąży TVP? CO na to prywatni nadawcy, czy oni także zaoferują sygnał HD w DVB-T?
 0  
Ciekawe gdzie ten kanał HD się znajdzie

Ustawa mówi wyraźnie: 7 kanałów w MUX I i po 8 w MUX 2 i MUX 3
a oni tutaj HD chca wpychać , co miejsca na 2 kanały zabiera. Jak już to na okres testowy
 0  
czy tak ciezko jest wlaczyc mux 1 z kanalami tvp. tak to trzeba kupowac osobny kabel audio video do tunera zeby z wyjscia jego ogladac analogowo tvp 1,2 tvp info
 0  
miejmy nadzieję, że ten zapowiadany kanał HD to będzie prawdziwe HD (choćby tak jak na początku prezentował kanał TVP HD, dopóki wszystkie platformy zaczęły go brać z transpondera N), a nie to co uskutecznia platforma N w ich standardzie pseudo HD (pikseloza, makrobloki i jednolite placki koloru)

STOP KANAŁOM PSEUDO HD Z BITRATE ~3Mb/S RODEM Z N!!!
 0