Łukasz Szewczyk21.07.2011 (22:17)53 komentarze

TV: Wkrótce nowe oznaczenia wiekowe

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji dostosowała polskie prawo do wymogów Unii Europejskiej. Na mocy wydanego właśnie rozporządzenia stacje telewizyjne wprowadzą nowe oznaczenia wiekowe oraz będą informować o tzw. product placement
Polscy nadawcy będą musieli dostosować się do wymogów nowego rozporządzenia KRRiT. Pierwsza zmiana to wprowadzenie - na mocy rozporządzenia z 12 lipca - nowych oznaczeń graficznych informujących o ograniczeniach wiekowych. Czerwone kółko zastąpi czerwony kwadrat z białym kluczem, który ma informować, że program kierowany jest do widzów dorosłych. Z kolei zielone kółko zastąpi zielony kwadrat z uśmiechniętą buzią, który będzie oznaczał, że dany program kierowany jest do wszystkich odbiorców. Pojawią się też nowe oznaczenia wiekowe. Zmiany wejdą w życie w ciągu 30 dni od ogłoszenia.
Na nadawców czekają także zmiany w zakresie product placement, czyli zjawiska polegającego na umieszczeniu towarów bądź usług w audycjach telewizyjnych i radiowych w celach marketingowych. Rozporządzenie z 30 czerwca 2011 roku KRRiT nakłada na nadawców obowiązek oznaczenia programów, w których zastosowano lokowanie produktu.

Nadawca będzie miał obowiązek umieszczenia znaku graficznego na początku audycji, po jej wznowieniu po przerwie reklamowej oraz na końcu. Znak wyświetlony musi być nie krócej, niż przez cztery sekundy oraz przez cały czas trwania napisów końcowych, zajmując powierzchnię minimum 5 proc. ekranu. Rozporządzenie wejdzie w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia.
KRRIT

Komentarze (1 - 10 z 53)

Kolejne beznajne oznaczenia. Jak dla mnie nie potrzebne, bo tylko miejsce na ekranie zajmują.
 5  
wyglądają jak klocki dla dzieciakow z przeszkola.. spjrzcie na te elegandzkie z usa..
 3  
są nawet ok. różnokolorowe a nie staromodne.chciałbym zauważyć, że trójkątne oznaczenia były niedostosowane: za duże, za małe, niewidoczne lub na 1/4 ekranu, za blade, za ostry żółty kolor. Mam nadzieję, że teraz to się zmieni i wszędzie będą odpowiednio dopasowane.
 3  
Te znaczki powinny się pojawiać, albo na samym początku przed emisją, albo w czasie nie dłuższym niż 10sek i znikać.
Zlikwidowali zakaz reklamowania zapowiedzi w czasie emisji programów a teraz dodają następne dodatki, czy ta audycja coś zawiera czy nie to chyba nikogo to nie będzie obchodzić tylko znowu zajmować 5% ekranu.
 3  
Beznadziejne zaśmiecanie ekranu. A i tak wszyscy patrzą wszystko. Komu to badziewie potrzebne ?
Dj.Guru (usunięte konto #21101) 22.07.2011 (3:29:26)
 2  
A to że znaczki mają być wyświetlane przez cały czas to też UE nakazała czy to radosna twórczość krajawych specjalistów od "lub czasopism" i opóźniania wszystkiego ?
Bo jakoś nie zauważyłem żeby w przeciwieństwie do Polski administracje pozostałych krajów europejskich miały obywateli za głupków których trzeba przez cały czas informować dla kogo jest program...
 2  
to tylko kusi dzieci by ogladac dany program.
 1  
Co do tych kolorowych oznaczeń, to i tak wszystko zależy od tego, jak wielkie one będą.
Z tymi obecnymi kółkami i żółtymi trójkątami mogliśmy się przekonać, że jedni nadawcy dokładali starań, aby były one jak najmniejsze, jakościowo estetyczne, półprzeźroczyste etc. Inni zaś potrafi nasadzić byle co o rozmiarach niemalże loga i udziwnić to jeszcze dodawaniem ciemnej obwódki, czy cienia.
Oczywiście to samo inaczej będzie prezentować się na kanale HD, niż SD w letterbox, nie mniej niektóry nadawcy nie mają za grosz wyobraźni.
K l i n (usunięte konto #3093) 22.07.2011 (7:20:22)
 0  
ale obciachowe te znaczki :))) szkoda że jeszcze lektor nie mówi >program dla widzów dorosłych< co 5 min
 1  
Jak ja btłem mały to nie było nawet logo kanałów.
 1