Łukasz Szewczyk25.07.2011 (0:03)27 komentarzy

87 proc. Polaków w zasięgu TV cyfrowej (DVB-T)

Naziemna telewizja cyfrowa (DVB-T), zgodnie z harmonogramem, prężnie zwiększa zasięg i dostępna jest w większości domach. Jeszcze w wakacje dostęp do TVN czy Polsatu w wersji cyfrowej będzie miało aż 87 proc. Polaków.
Od 1 sierpnia 2011 roku już 87 proc. Polaków będzie miało dostęp do programów nadawanych w ramach drugiego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej - mówi w rozmowie z PAP Piotr Siemieniec, dyrektor TP Emitel.
Zasięg powiększy się dzięki uruchomieniu ponad 20 nowych nadajników, z których od lipca prowadzona jest emisja testowa. Do końca 2011 roku drugim multipleks naziemnej telewizji cyfrowej ma objąć już 94 proc. populacji Polski.

Przypomnijmy, że drugi multipleks naziemnej telewizji cyfrowej został przeznaczony dla komercyjnych nadawców naziemnych (Polsat, TVN, TV Puls, TV4), którzy oprócz swoich podstawowych kanałów nadają także kanały dodatkowe (Polsat Sport News, TVN7, TV6 a w przyszłości dołączy także TV puls 2).

Naziemna telewizja cyfrowa (DVB-T) to więcej kanałów w cyfrowej jakości (lepszy dźwięk i obraz) bez dodatkowych kosztów. Jednym warunkiem, by korzystać z dobrodziejstw nowoczesnej telewizji, jest zakup specjalnej przystawki zwanej STB lub dekoderem bądź wymienić odbiornik telewizyjny z wbudowanym tunerem, który będzie umożliwiać odbiór naziemnej telewizji cyfrowej. Przy zakupie sprzętu warto zwrócić uwagę, by cyfrowy tuner obsługiwał format MPEG-4 - H.264/AVC.

Komentarze (1 - 10 z 27)

To fakt że jakość odbioru jest fantastyczna. Kotlina Kłodzka w której mieszkam była do tej pory pozbawiona tej możliwości,bo analog był tragiczny.Teraz czekamy na mux 1 i właściwie to wystarczy dla tego regionu.
 0  
Ja odbieram pakiet programów już od tygodnia:) nadajnik Skórowo-Nowe(pomorskie).Mam około 11 km do wieży i odbieram na laptopie z antenką pokojową 15cm.Jest Super!A jak u Was?chodzi mi o ten sam nadajnik.
 0  
Wysilili się. Po wielu latach trudności, opóźnień, testów itd. jeden multipleks uruchomili. I jeszcze się chwalą, że NTC włączyli. Skurwysyny, świnie.
 0  
DVB-T miało być od początku 2009 roku, a nie teraz.
 0  
Zasięg może i jest, ale brak TVP jakoś nie przekonuje ludzi do natychmiastowej zmiany. Z moich dotychczasowych doświadczeń wynika, że ludzie traktują to jako ciekawostkę bez której puki co można żyć. Nawet jak podłączam sprzęt i pokazuję zalety DVB-T to się krzywią, i mówią, że wolą zaśnieżony Polsat niż zabawę z drugim pilotem do STB. Mało kto jest świadomy, że analog za 2 lata przestanie istnieć.
 0  
Lublin - Piaski: odbiór piękny. Jeszcze czasami szatkuje, ale w końcu to emisja testowa, planowany start jest na 31 lipca.
 0  
A co z Bydgoszczą, czy też już uruchomili ten maszt wTrzeciewcu . Wczoraj spadł tam i zginą tam człowiek
 0  
Póki nie zostanie uruchomiony mux1 który ma już gigantyczne opóżnienie to mało osób zainteresuje się naziemną cyfrową telewizją.
 0  
TYPOWA KOMUNA GADAĆ ŻE 87 % POLAKÓW MA COŚ CZEGO NIE MA, Z CZEGO MOŻE Z 20% STAĆ ZAPŁACIĆ AŻ 200 ZŁ ZA "GŁUPOTĘ" BO ZA KAWAŁEK PUDEŁKA DZIĘKI KTÓREMU ODBIERZE OCHŁAPY, POLSKE TO TYKO NAJECHAĆ I ZAORAĆ I ZROBIĆ TU NOWĄ ANGLIĘ, WTEDY SKOŃCZĄ SIĘ RZĄDY MAFII I BĘDZIE 200 KANAŁÓW FTA
 0  
A co z Ciechanowem? Można odbierac NTC ?
 0