Łukasz Szewczyk12.08.2011 (12:00)30 komentarzy

KRRiT: Lista obowiązkowych kanałów dla operatorów TV

W życie weszła ustawa o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce, która - jak przypomina KRRiT - nakłada na operatorów telewizyjnych obowiązek udostępniania wybranych kanałów telewizyjnych. Jakich?
Jak informuje Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, od 10 sierpnia 2011 roku – zgodnie ze znowelizowana ustawą o radiofonii i telewizji - operator rozprowadzający program, z wyłączeniem podmiotów rozprowadzających program w sposób cyfrowy drogą rozsiewczą naziemną w multipleksie, jest obowiązany do rozprowadzania następujących programów: TVP1, TVP2, jednego programu regionalnego (TVP Info) oraz programów rozpowszechnianych w dniu wejścia w życie ustawy na podstawie koncesji na rozpowszechnianie tych programów w sposób analogowy drogą rozsiewczą naziemną przez Telewizję Polsat, TVN, Polskie Media, Telewizję Puls (Polsat, TVN, TV4, TV Puls).
Ustawa nie wskazuje obowiązku wprowadzenia programów w określonej kolejności, a jedynie obowiązek rozprowadzania określonych programów. Zgodnie z ustawą operator rozprowadzający program został zobowiązany do rozprowadzania i oferowania programu, który został mu nieodpłatnie udostępniony oraz umieszczania w swojej ofercie informacji, że program ten jest przeznaczony do powszechnego i nieodpłatnego odbioru również w sposób cyfrowy drogą rozsiewczą naziemną.

Ustawa wskazuje, że nadawca, który rozpowszechnia program objęty obowiązkiem rozprowadzania wskazanym nie może odmówić operatorowi rozprowadzającemu program w sieci telekomunikacyjnej, zgody na rozprowadzanie tego programu. Nadawca ten nie może także uzależnić udzielenia zgody na rozprowadzanie od uiszczania jakiegokolwiek wynagrodzenia, w tym w szczególności z tytułu udzielenia licencji za korzystanie z nadania.

Nadawca, który rozpowszechnia program objęty obowiązkiem rozprowadzania, jest obowiązany do nieodpłatnego udostępniania tego programu na wniosek operatora rozprowadzającego program, w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku. W przypadku gdy nadawca nie wykonał obowiązku nieodpłatnego udostępniania programu, Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, na wniosek operatora rozprowadzającego program, wzywa nadawcę do udostępnienia tego programu temu operatorowi, w terminie 14 dni od dnia doręczenia wezwania.
KRRiT

Komentarze (1 - 10 z 30)

Czyli wynika z tego że Polsat pojawi się niebawem w TNK SD!
 0  
Agamich, dobrze kombinujesz. Aczkolwiek ja będę używał zwykłej naziemnej, bez żadnych operatorów.
 0  
Czyli będą musieli te kanały udostępnić w najniższym pakiecie TV kablowej np.TVN,czy TV Puls których brak u mojego operatora w pakiecie socjalnym?
 0  
@musykFan a cy bedzie tvTrwam ?
 0  
Nie ma jej wymienionej w tekście więc raczej nie będzie,chociaż są kablówki które udostępniają ten kanał w najniższym pakiecie.
 0  
Wypieprzyć Polo TV z DVB-T.
 0  
JA TAM JESTEM ZA POPIERAM TO TO MI SIĘ PODOBA NIECH TAK BĘDZIE NIECH KAŻDY MA TE KANAŁY W KAŻDYM PAKIECIE.
DARO NC+ I CYFROWY POLSAT (usunięte konto #9933) 12.08.2011 (13:45:45)
 0  
w końcu Polsat będzie w zwykłym TNK , koniec blokowania !!!
 0  
a co będzie gdy operator NIE WYSTĄPI o udostępnienie sygnału( chodzi o TnK), czy KRRiT ma jakąś formę nacisku na Cyfrowy Dom?
 0  
Formą nacisku jest ustawa. Jeśli Cyfrowy Dom nie wystąpi do Polsatu o udostępnienie programu, to złamie prawo.
Jeżeli tak więc się stanie, to KRRiT może odebrać koncesję i TNK przestanie istnieć.
 0