Łukasz Szewczyk14.08.2011 (0:05)33 komentarze

Po przejęciu zginie styl oraz idea TVN?

Prezes Grupy TVN kilka dni temu, podczas konferencji prasowej, zapowiedział, że transakcji sprzedaży większościowego pakietu spodziewa się "wkrótce". We wrześniu mają rozpocząć się rozmowy z inwestorami. Czy nowy właściciel wpłynie na zmianę idei telewizji TVN?
Być może jeszcze w tym roku dojdzie do jednej z ciekawszych transakcji na polskim rynku telewizyjnym. Grupa ITI szykuje się do sprzedaży większościowego pakietu Grupy TVN, do której należą kanały telewizyjne, satelitarna platforma "n" oraz największy polski portal internetowy Onet.pl.
We wrześniu 2011 roku władze ITI rozpoczną rozmowy z potencjalnymi inwestorami. Zainteresowanych przejęciem TVN jest minimum pięć międzynarodowych podmiotów, ale analitycy spodziewają się, że w rzeczywistości zainteresowanych może być znacznie więcej. Tym bardziej, że polski rynek telewizyjny jest coraz bardziej atrakcyjny. Eksperci spodziewają się, że przejęcie Grupy TVN może przynieść także duże zmiany na rynku.

- Pozycja TVN prawdopodobnie się nie zmieni. W momencie zmiany właściciela mogą nastąpić jednak pewne zmiany, jeśli chodzi o zawartość treści oraz pewną koncepcję w jaki sposób ma działać TVN (...) Jeśli będzie to ktoś, kto jest właścicielem np. tabloidów, wtedy może nastąpić postępująca tabloidyzacja. Jeśli będzie to grupa medialna działająca wielokanałowo, to może nastąpić wzmocnienie na różnych obszarach - powiedział w programie "Mediacje" na antenie TOK FM Jerzy Kalinowski, doradca w sektorze Nowych Technologii Telekomunikacji Mediów.

Obecny w studiu medioznawca zwrócił także uwagę na inny problem, że wraz z transakcją sprzedaje się ludzi, idee, styl oraz linię programową. - Nie wszyscy twórcy tej telewizji, która odniosła sukces i nadaje styl polskiemu rynkowi, chcą współpracować ze wszystkimi. Być może okaże się, że będą odejścia w momencie wejścia nowego właściciela. Gdzie ci ludzie pójdą? Czy załamie się styl TVN-u? - zastanawia się prof. Wiesław Godzic ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. Zauważa, że Grupa TVN dzisiaj nadaje ton w informacji telewizyjnej (TVN24), ma na koncie wiele programowych hitów, zdarza się też, że wygrywa z telewizją publiczną (np. organizując różne akcje społeczne).

Eksperci są zgodni, że raczej dojdzie do sprzedaży całego pakietu Grupy TVN, bo dzisiaj przyszłością jest dostarczenie treści na różnych płaszczyznach: w telewizji (TVN), internecie (Onet.pl) czy urządzeniach mobilnych. - Ktokolwiek działa w świecie mediów, będzie chciał prawdopodobnie kupić całą działalność grupy TVN, bo to jest ten model, który przystaje do obecnego świata - dodaje Kalinowski. Zwraca uwagę, że być może przy transakcji istotne okażą się uprzedzenia polityczne (np. by polskie media nie przejmowali Rosjanie).

Cytaty pochodzą z radiowego programu o mediach "Mediacje", który prowadzony jest przez Ewę Wanat na antenie TOK FM w czwartki o godzinie 12.20.
TOK FM

Komentarze (1 - 10 z 33)

Uprzedzam wszystkich marzycieli na 100% Solorz nie kupi TVN ani N, po pierwsze nie dostaną zgody, po drugie gdyby nawet mieli zgodę to nie ma on kieszenie bez dna. Sam jestem ciekaw kto nabędzie udziały TVN, gdyż mam pewne nadzieje związane z rozwojem kanałów TVN oraz platformy N oraz obawy przed tym abyśmy nie byli skazani na FAKT lub Super Express w wersji Telewizyjnej ;)
 0  
TVN 24 to jest juz Fakt i SE w wersji telewizyjnej. Skrajnie tendencyjny i nierzetelny kanał informacyjny. Zresztą identycznie jak Polsat NEws, TVP Info czy rozgłośnia z Torunia
 0  
A to dobre, świetny ten pan doradca. Tabloidyzacja TVN24 i Faktów, ha ha ha. To tak jak w reklamie - czy biel może być jeszcze bielsza.

Tak, pięciu chętnych. Bo koncerny medialne o niczym innym nie marzą tylko o władowaniu pieniędzy na już podzielony i ustabilizowany rynek. I co, kupią TVN a nagle Cyfra czy CP usuną kanały tematyczne TVN z platform i oglądalność spadnie o połowę. Jedynym poważnym chętnym są Francuzi od Canal+. Kupią TVN i połączą biznesy w Polsce, Cyfrę, n i TP (internet, TV).
 0  
Nikt nie odpowiada na pytanie:
Co nowy właściciel będzie chciał osiągnąć.
Nie kupuje się tracącego systematycznie wartość holdingu by kontunuować błędne zarządzanie.
Treści puszcza sie takie jakie są oczekiwane przez grupy docelowe na podstawie wyników badań marketingowych.
Jeżeli więc wychodzi, ze polak lubi być informowany i katowaniu zwierząt czy gwałceniu dziedci to to im puszczamy.
Celebrytów pokazujemy w TZG itp.

Przyszłość to nie platforma SAT tylko rozsiew via mobilny internet z dostawą treści, których końcowy odbiorca ma całkowitą swobodę wyboru.
To po to mamy fazę integrację odbiorników TV z siecią internetową.
Czekamy więc na TV z wew. modemem LTE.
Podobnie jak to ma właśnie miejsce w USA.
Przykładowo tablet SAMSUNG 10.2 z LTE dla sieci VIZAR.

Reasumując:
Nowy właściciel pójdzie w kierunku produkowania kontentu i marginalizacji deficytowej platformy sat N-ki.
Będzie także dla obniżenia kosztów karmił nas własnymi produkcjami.

Tak to widzę.
Pamiętajmy na koniec, że udziały Wejcherta to aż 65%.
Markus i Walter jr. nie mają nic ale to nic do gadania.
Treść edytowana 2 razy (ostatnio 14 sierpnia 2011 o 8:26:12 przez HD_Fan).
 0  
"tabloidyzacja" = Murdoch, i nic się nie zmieni. Przecież to już jest tabloid!
 0  
A co sprzedających TVN z przyległościami obchodzi przyszłość stacji czy ludzi? Chcą jak najwięcej forsy i to wszystko.
 0  
"Specjaliści" z minionej epoki nadymali sztucznego tfffffora, jakim jest cały ten ITI czy jak kto woli TVN ,do granic niemożliwości wykonania dalszych normalnych ruchów .
"Specjaliści" tak bardzo byli napaleni na bycie numerem jeden na medialnym rynku że stracili poczucie normalności !
Jak inaczej nazwać takie STACHANOWSKIE "płodzenie" kolejnych kanałów telewizyjnych (część już tak zwyczajnie padła ) "płodzenie" niemal wszystkiego w HD (jak by to miał być cud techniczny z nie wiadomo jakich czasów).
Szkoda że "specjaliści" zapomnieli o tym że mediach w jakich oni się usadowili jest jeszcze coś takiego jak DOBREJ JAKOŚCI rozrywka , UCZCIWA informacja ,OBIEKTYWIZM ....NORMALNOŚĆ !
Prostackie rozrywki typu łubudo czy inne hot-newsy wałkowane 24h to stanowczo za mało aby utrzymać się dłużej jak ....dwie dekady !
 0  
Może wreszcie TVN po zmianie właściciela nie będzie tak stronicza jak dotychczas, gdzie ciągle stręczono za PełO (i SLD), przeciw PiS, a o UPR cichosza...
 0  
i tak tvn lepszy od polsatu. na tvn jest w11, detektywi, rozmowy w toku, sad rodzinny i wiele wiele innych a na polsacie co?? trudne sprawy i informacje tyle.
 0  
Uspokójcie się. C+ współpracuje i nadal będzie współpracował z Monolith. Wątpię, żeby zainteresowanie pakietem było tak duże jak piszą. Piszą to tylko po to, żeby narobić szumu w prasie i podbić cenę rynkową pakietu TVN...

@mesjasz, zachowujesz się jak gówniarz. Ogarnij się małolacie wpatrzony w nke
 0