Łukasz Szewczyk22.08.2011 (13:58)brak komentarzy

Zapłaciłeś kartą - trudniej cię oszukać w Internecie

Płacąc kartą za zakupy w Internecie możemy liczyć na pomoc banku w odzyskaniu pieniędzy, jeśli sklep nie wywiąże się z umowy. W sytuacji , gdy zapłacimy przelewem, sami będziemy musieli dochodzić swoich praw – twierdzi analityk firmy Expander
Komentarz: Jarosław Sadowski - Analityk firmy Expander

Za zakupy w sklepach internetowych warto płacić kartą, a nie przelewem. Expander zwraca bowiem uwagę na to, że jeśli towar w przesyłce będzie niezgodny ze złożonym zamówieniem lub w ogóle go nie otrzymamy, to w odzyskaniu pieniędzy może pomóc nam bank. Jest to jednak możliwe tyko jeśli za towar zapłaciliśmy kartą. Organizacje płatnicze (Visa, MasterCard) stworzyły bowiem specjalne procedury bezpieczeństwa, które w takich sytuacjach pozwalają bankom cofnąć dokonaną płatność (wykonać tzw. obciążenie zwrotne) i odzyskać środki klienta.
Aby bank mógł odzyskać nasze pieniądze od nierzetelnego sklepu internetowego muszą zostać spełnione pewne warunki. Po pierwsze bank może skorzystać z wspomnianych procedur tylko jeśli wcześniej klient podjął próbę kontaktu ze sprzedającym, ale nie odnosiła ona skutku. W pierwszej kolejności należy więc złożyć reklamację w sklepie. Jeśli otrzymamy odpowiedź odmowną lub sklep ją zignoruje, to dopiero wtedy zgłaszamy reklamację w banku. Jako załącznik do niej przedstawiamy wydrukowaną reklamację wysłaną do sklepu lub ewentualnie billing pokazujący, że próbowaliśmy wyjaśnić sprawę telefonicznie.

Kolejnym warunkiem koniecznym jest to, że musimy udowodnić, że sprzedawca nie wywiązał się z umowy. Do bankowej reklamacji należy więc dołączyć dokumenty, które to potwierdzą np. wydrukowane zamówienie i regulamin sklepu. Jeśli od złożenia zamówienia minął już czas przewidziany w regulaminie na jego realizacje, a towaru nie otrzymaliśmy to mamy dużą szansę na odzyskanie pieniędzy. Jeśli natomiast towar otrzymaliśmy, ale nie zgadza się z zamówieniem, to należy to opisać w reklamacji.

W ten sposób możemy odzyskać pieniądze nie tylko za płatności w sklepach internetowych. Podobnie będzie jeśli zapłacimy kartą za wakacje, a biuro podróży upadnie lub za koncert, który się nie odbędzie. Zawsze jednak należy w pierwszej kolejności podjąć próbę odzyskania pieniędzy bezpośrednio. Dopiero jeśli się to nie uda prosimy o pomoc bank. Zasze należy też zdarzenie dobrze udokumentować.