Łukasz Szewczyk26.08.2011 (13:00)38 komentarzy

UKE - UOKiK: Spór o przejęcie Aster przez UPC

UPC Polska od dziesięciu miesięcy czeka na zgodę UOKiK, która zakończy przejęcie telewizji kablowej Aster. UOKiK stawia trudne dla UPC warunki, z kolei UKE twierdzi, że fuzja umożliwi skuteczną konkurencję z Telekomunikacją Polską.
Na początku grudnia 2010 roku Liberty Global, właściciel największej w Polsce telewizji kablowej UPC, podpisał umowę kupna sieci Aster, czwartego gracza na polskim rynku kablowym pod względem liczby klientów. Jest to jedna z największych transakcji na polskim rynku kablowym. Po przejęciu Aster sieć UPC Polska łącznie obsługiwałaby około 1,5 mln klientów.

Wciąż jednak UOKiK nie wydało decyzji, która dawałaby zielone światło na zakończenie transakcji. Jak podaje Puls Biznesu, UOKiK stawia UPC trudne do spełnienia warunki. Urząd jest zdania, że by przejęcie Aster nie zagroziło konkurencji, Liberty Global musi sprzedać aż 30 proc. przejętej sieci, głównie w miejscach, gdzie sieci UPC i Aster się dublują. Taki warunek jest jednak nie do przyjęcia przez UPC Polska, bo czyni transakcję nieopłacalną dla spółki. Jeśli urząd będzie upierał się przy swoim, UPC prawdopodobnie ostatecznie zrezygnuje z transakcji.
UOKiK stawiane warunki tłumaczy tym, że chce, by klienci mieli dostęp do więcej niż jednej sieci. Do przedłużającego się sporu włączyła się Anna Streżyńska, która - jak podaje Puls Biznesu - przekonuje szefową UOKiK do wydania pozytywnej decyzji w tej sprawie, a następnie proponuje nałożenie obowiązków regulacyjnych na nowopowstały podmiot. Szefowa UKE twierdzi, że połączone sieci kablowe stałyby się konkurencją dla Telekomunikacji Polskiej.

Całą sprawę pilnie obserwuje branża kablowa, która podkreśla, że trudności w tej sprawie mogą zniechęcić zagranicznych inwestorów do zainteresowania się polskim rynkiem kablowym. Tym bardziej, że przedstawiciele sieci kablowych od dawna zgodnie podkreślają w mediach, że przyszłością polskiego rynku kablowego są fuzje, by skutecznie walczyć z konkurencją ze strony Telekomunikacji Polskiej czy Cyfrowego Polsatu.

Z powodu przedłużającej się decyzji UOKiK najbardziej narzekają abonenci UPC i Aster. Szczególnie obecni klienci Aster zastanawiają się nad ewentualnym przedłużaniem umowy z operatorem czekając na nową ofertę, bo nie jest tajemnicą, że po przejęciu marka Aster zniknie z rynku, a oferta prawdopodobnie będzie ujednolicona. Z kolei klienci UPC od kilku miesięcy coraz głośniej w Internecie wytykają operatorowi, że zajmuje się fuzją, a zapomina o rozwoju oferty telewizyjnej (od wielu miesięcy brak nowych kanałów TV w ofercie).
Puls Biznesu/wł.

Komentarze (1 - 10 z 38)

Wszyscy twierdzą że będzie konkurencja a jedna osoba w UOKiK twierdzi że nie :P świetnie ....
 0  
W tym przypadku zgadzam się z UKE. Wiadomo, że konkurencja tych operatorów jest żadna. Nikt chyba nie powie, że przy takiej ofercie Aster może być konkurencją dla Vectry czy UPC. Oczywiście połączenie prawie nic nie zmieni w konkurencji, bo nadal każdy ma możliwość skorzystania z innych ofert np. C+, n, CP, TP itd.
 0  
<b>floresdemayo<\b>, C+, n, CP nie świadczą usług triple-play (nie oferują np. normalnego, przewodowego internetu o dużych prędkościach), nie są więc konkurencją w pełnym tego słowa znaczeniu dla takiego UPC czy Aster. A zakres oferty UPC i Aster pokrywa się niemal w 100% (nie piszę tu kanałach TV tylko o ofercie: internet z kabla, tv kablowa cyfrowa i analogowa, telefon na bazie IP). Stąd rozterki UOKiK są słuszne. Widać to po ofercie UPC, gdzie kiedyś dało się z nimi negocjować w miarę rozsądne oferty utrzymaniowe tu gdzie usługi świadczył też Aster, teraz można o tym zapomnieć, bo wiedzą że lada moment nie będzie to dla nich już żadna konkurencja.
 0  
oczywiście jakie konkurowanie !!!!!!!!!!!!!!!!!!! z TPSA bzdura na resorach

chodzi o monopol w dużych miastach np Warszawa jak UPC przejmie Aster to masakra koniec konkurencji mam UPC od wielu lat i UPC jest konkurencyjna tylko wtedy kiedy ma na plecach konkuręcje a tak to w Warszawie będą podwyżki i oferta stop !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Od wielu miesięcy UPC nic nowego nie dodała tylko czeka na zgodę bo jak ją dostanie to bynajmniej w Warszawie nie musi robić nić więcej!!!!!!!!!!!!!!!!!
Tylko podnieść ceny i łupić Klienta
UPC jest cholernie droga a konkurecja wymusza to iż nie było do wielu miesięcy znaczących podwyżek ceny a jak nie będzie konkurencji to UPC cyknie liscik i abonament cyk do góry o 5 zeta....
Eh raz UOKiK robi co do niego należy to Stężyńska się wpier*** a widać że w tej materii babka nie ma pojęcia

JAKA konkuręcja z TPSA co za bzdura na resorach !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 0  
Jestem abonentem sieci Aster i wg mnie UPC powinno przejąć aster bo przynajmniej bedzie to rozwoj technologiczny i programowy, cyfrowka w aster jest slabej jakosci i brakuje w niej kanalow a analoga, nie ma tez multiroomu i innych nowosci, a oferta hd to chyba w ogole nei istnieje, a poza tym u mnie w krakowie na osiedlu nie dubluje sie aster z upc wiec i tak nie moge wybrac ssobie ktora bym chcial siec tylko jestem skazany na dziadowski aster :/
 0  
dawać nowe kanały np ełrosport HD
 0  
matyas - tak powinni waś przejąc ale Vectra lub Multimedia a nie UPC bo to będzie jeden tygiel i zobaczysz jak UPC działa drogo jak diabli a na nowe kanały się czeka 100 lat dosłownie jak by łąskę robili
 0  
W warszawie jest dużo rejonów gdzie jest Aster np Praga, Stare Miasto i na to UPC liczy a przy okazji zapwenie sobie kilka lat spokoju i będzie mogło nieć KL w DU*** na szczęście ja ma Vectra na bloku więc jak tylko Vectra dogada sie z polsatem to żegnaj UPC
 0  
I słusznie że UOKIK blokuje. I niech nie dojdzie do tego przejęcia. W Warszawie na moim osiedlu sa tylko UPC i Aster (jak tez w wielu innych osiedlach na terenie wawy) i myslicie że jak UPC przejmie Aster to bedzie wieksza konkurencja? BZDURA. Bedzie monopol i podwyżki. Niech zablokują tą transakcje!
 0  
tylko warszawa i warszawa, warszawa to nie cała polska. ciekawe czemu tak na to połączenie nie burzy się Kraków i Zielona góra???
 0