Łukasz Szewczyk28.08.2011 (0:11)108 komentarzy

TV: Od dzisiaj nowe oznaczenia programów

Od niedzieli - 28 sierpnia 2011 roku - polscy nadawcy telewizji, nadający swoje programy na mocy polskiej koncesji, powinni wprowadzić do audycji nowe oznaczenia graficzne chroniące nieletnich. Niektóre stacje telewizyjne nowe symbole stosują już od kilku dni.
Zarówno wyniki badań naukowych, oczekiwania urzędów i organizacji zajmujących się problemami rozwoju małoletnich jak też doświadczenia i regulacje przyjęte w innych krajach europejskich (Francja, Węgry, Belgia, Holandia) jednoznacznie potwierdzają konieczność utrzymania oznakowania audycji na ekranach telewizyjnych. Niezbędne okazały się jednak niewielkie modyfikacje aktualnie stosowanych znaków, polegające na zwiększeniu ich czytelności i widoczności.
KRRiT dokonała nowelizacji rozporządzenia. Zamieniono czerwone kółko na czerwony kwadrat z białym kluczykiem w środku, jako oznakowanie audycji przeznaczonych dla osób powyżej 18 roku życia. Zielone kółko – oznaczenia audycji dla wszystkich widzów, także tych najmłodszych – zamieniono na zielony kwadrat z uśmiechniętą buźką w środku. Pozostałe znaki zostały również przeprojektowane, by harmonizowały się z wprowadzonym wcześniej oznaczeniem lokowania produktu.

Nowe wzory symboli graficznych zaprojektowało studio Platige Image. Od 28 sierpnia 2011 roku mają być stosowane przez wszystkich nadawców posiadających polską koncesję

Komentarze (1 - 10 z 108)

i znowu oznaczenia są róznej wielkości na różnych kanałach (np iTV-wielgachne, zaś na MiniMini-jak nazwa wskazuje heh tyci tyci) i barwami też nieco odbiegają (TVP-odpowiednie, białe zabarwienie cyfr; a na TVNie-przezroczyste)
TentMer (usunięte konto #10799) 28.08.2011 (0:24:42)
 1  
Heh, skandal... jak ja teraz mam się zorientować, czy na MiniMini lecą właśnie gołe dupy, czy program dla małego dziecka... :)
 1  
Pawelo, na MiniMini raczej nie ujrzysz gołych tyłków, więc idź już spać...
 0  
przed momentem na szybko przewertowałem programy TV (kablówka UPC). I z tego co zauważyłem to tylko TV Puls ma jeszcze starą czerwoną kropkę.
 0  
Czy nie można było tego umieścić bardziej w rogu? Coraz toto większe i tylko przeszkadza w oglądaniu‼
Te wszelkie 'unowocześnienia' w tej kwestii idą chyba w złym kierunku.
Niektóre kraje mogą tego nie umieszczać i jakoś bez tych głupich i w wielu przypadkach za dużych oznaczeń żyją, a my musimy toto mieć.
 0  
z Francją i Holandia to wielka, kolejna ściema - że niby inne kraje tak samo maja - oglądałem TV w Holandii, Niemiecką, Francuską, Holenderską - i nigdzie nie zauważyłem, żadnych durnych oznaczeń - takie rzeczy to tylko w Polsce! :)
Dlatego nie oglądam kanałów zarejestrowanych w Polsce od czasu, kiedy tą durnotę wprowadzili na przekór zdrowemu rozsądkowi oraz widzom.
 0  
Na jednym z portali podali parę dni temu że te zmiany nastąpią. Napisali także że widzowie się ucieszą bo znaczki będą wyświetlać się tylko przez 30 sek. po rozpoczęciu programu, po reklamach. Ucieszyłem się i ja bo tych znaczków nienawidzę. A tu g.... Oczywiście znaczki świecą cały czas i ta dowolna wielkość. Na TVP ogromne. Na TVP HD malutkie. Najładniejsze, bo najmniej przeszkadzające-półprzezroczyste- na TVN. TVP oczywiście nadal nie przeźroczyste i duże. Myślałem że przy okazji zmienią loga stacji na półprzeźroczyste. Ale to nie TVP. Tam ciągle to samo i nie da się nic zrobić- w państwie o nazwie "nie da się". Największe na Kino Polska-giganty. Kolory znaczków także różne. Ciekawi mnie kiedy nam nakażą chodzenie na kolanach.
 1  
Na 4FunTV dalej te same stare trójkąciki...
 0  
TVP powinna zmniejszyć te znaczki bo są bardzo duże i przeszkadzaja w oglądaniu. Zgadzam się z wypowiedzią poprzednika ze najlepiej poradził sobie z tym TVN znaczek ma odpowiednią wielkość i nie dominuje na ekranie. Stacje powinny ujednolicić wszystkie znaczki do jednej wielkości.
 0  
"Niezbędne okazały się jednak niewielkie modyfikacje aktualnie stosowanych znaków, polegające na zwiększeniu ich czytelności i widoczności."

No tak, niektóre kanały mają tak niski stream, że nie dało rady rozpoznać czy audycja od 12 lub może od 16 lat.
 0