Łukasz Szewczyk02.09.2011 (10:05)2 komentarze

Startuje odświeżona TVP Kultura

W poniedziałek - 5 września 2011 roku - rusza nowa, jesienna ramówka kanału TVP Kultura. Nowa oferta stacji to m.in. dyskusje, transmisje wydarzeń, dni poświęcone teatrowi, filmowi, literaturze, operze i plastyce, codzienne serwisy kulturalne.
O jesiennych nowościach TVP Kultura szerzej informowaliśmy już wcześniej (tutaj). Jesienią w TVP Kultura zaplanowano wiele zmian i nowości. Pozycją flagową będzie „Żywe Studio”, pasmo oparte na ścisłym kontakcie i rozmowach z widzami. Zamiast stałych godzin emisji – ruchome, uzależnione od ważnych wydarzeń kulturalnych. Jest też nowa, bogata oferta programowa w dziedzinie muzyki, teatru, filmu, fabularnego i dokumentalnego.
Alternatywą dla telewizji śniadaniowej i informacyjnej mają być nadawane o godz. 8.15 poranki muzyczne. W niedzielę zaplanowano poranki Chopinowskie. Muzyka pojawi się również w paśmie wieczornym oraz nocnym. Wyemitowane zostaną najciekawsze spektakle, zarówno archiwalne, jak i najnowsze, zarejestrowane specjalnie przez TVP Kultura. Wrzesień poświęcony jest teatrowi Jerzego Jareckiego, w październiku zaś zaplanowano spektakle Tadeusza Różewicza.

TVP Kultura planuje także przegląd najważniejszych tytułów artystycznego kina. Zobaczymy dzieła laureatów Oscarów, filmy nagrodzone w Cannes, Berlinie, Wenecji, Toronto i Rotterdamie, doceniane przez publiczność Nowych Horyzontów i Warszawskiego Festiwalu Filmowego. Oddzielne pasmo poświęcone będzie produkcjom polskim, dokumentom i filmom.

- Celem zmian jest wyjście poza tradycyjny krąg odbiorców kultury wysokiej, zainteresowanie konsumentów kultury popularnej oraz szersza współpraca z takimi instytucjami kultury, jak: związki twórcze, Muzeum Narodowe, biblioteki czy Narodowy Instytut Audiowizualny - zapowiada Katarzyna Janowska, nowa dyrektor TVP Kultura.

Juliusz Braun, prezes Zarządu TVP, podczas konferencji prasowej zapowiadającej jesienne zmiany powiedział, że od TVP Kultura oczekuje jednocześnie jakości i poszerzania widowni. Dodał, że będzie starał się, w miarę możliwości, zapewnić kanałowi jak najlepsze finansowanie.

Kanał będzie ściśle współpracować z TVP2 Jerzy Kapuściński podkreślił, że Dwójka już rozpoczęła promocję TVP Kultury. Wybrane pozycje będą emitowane ponownie na antenie Dwójki.

Komentarze (1 - 2 z 2)

Napisy polskie w filmach obcojęzycznych to uwrażliwianie zwykłych ludzi na odmienność językową. MISJA TVP KULTURA to droga w stronę komercji.

Płacę 23 zł vatu miesięcznie od mojego abonamentu w cyfrze. ABONAMENT RTV to 17 zł miesięcznie. Za co jeszcze mamy płacić.

PIENIĄDZE NA ABONAMENT Z BUDŻETU.
 0  
dlatego kultura nie powinna byc finansowana z budzetu tylko prywatna i wtedy nie ma pytan, " kto ma placic?, za co ? " bo placi kto chce i ile chce i za co chce. wiec Ci co nie potrafia zrobic dobrego filmu albo sie tego ucza a ci co nie potrafia przygotowac spektaklu na poziomie tak samo sie ucza a nie jak teraz jest sobie teatr a to pan minister daje pieniazki. I kto idzie do tego teatru najbogatsi wiec my sie skladamy dla nich no PRL
Treść edytowana 1 raz (ostatnio 2 września 2011 o 19:19:35 przez rafal_kowal).
 0