Łukasz Szewczyk28.10.2011 (14:47)22 komentarze

DVB-T: Większy zasięg trzeciego multipleksu

Spółka Emitel zakończyła realizację trzeciego etapu wdrażania trzeciego multipleksu, obejmującego uruchomienie emisji naziemnej telewizji cyfrowej (DVB-T) w 10 lokalizacjach.
Oznacza to, że zamieszkujący na terenie objętym trzecim etapem wdrażania MUX 3, będą mogli oglądać programy TVP1, TVP2, TVP INFO (wersja regionalna), TVP Kultura, TVP Historia za darmo i w cyfrowej jakości.
Emisje uruchomiono z następujących obiektów:

Obecnie już 44% populacji Polski znajduje się w zasięgu trzeciego multipleksu DVB-T.

Komentarze (1 - 10 z 22)

Kpiną jest uruchomienie nadajnika w żórawinie z mocą 0,2 kW jaki to ma zasięg? podejrzewam że nawet nie cały Wrocław, nie mówiąc już o południu województwa....
 0  
Wszystkie te moce są porażające.
W Katowicach np. TVP2 analogowo nadawany jest z mocą 450kW, a cyfrowo 2,5kW i ledwo obejmuje Katowice.
Moce moce nadajników porównywalne z mocą żelazka
 0  
Te kosztowy z mocą 2,5kW to kpina jak nic. Mieszkam w Tychach i można zapomnieć o odbiorze tego multipleksu. Główna przyczyna znajduje się po naszej południowej stronie sąsiada gdzie na kanale 51 emitowany jest czeski multipleks z dużą mocą.
Efekt jest taki że skutecznie tłumi multipleks na tym samym kanale 51-ym z Katowic.
Testowane na 3 różnych antenach także kierunkowych.
 0  
Podobno na Żurawinę jest pozwolenie 5 kW, ale TVP zamówiła 0,2 kW. Jeśli to prawda, to oznacza w jakim poważaniu ma TVP widzów.
 0  
Niestety dopiero po wyłączeniu analogu mux3 będzie miał takie moce jak mux2 lecz pierwsze wyłączanie telewizji zaplanowano na listopad 2012 roku czyli jeszcze minimum rok takiego czegoś nas czeka jak i nie więcej.
 0  
Kraków - 2kW - może jeszcze 0,2kW, w końcu jeśli chodzi o to aby było na papierze, to nawet 10W wystarczy, a dla Krakowa 2kW to jest lekka kpina i ograniczony zasięg i to tylko z dobrą anteną.
 0  
DVB-T miała być od początku 2009 roku, a nie teraz.
 0  
@dpiotr Dla mnie DVB-T 0,2kW to tak jakby go nie było. Myślę, że cyfrówka będzie naprawdę gotowa dopiero jak już będzie czas zmieniać technologię.
 0  
na skrzycznym chyba zmiejszyli moc nadajnika było 10kw a chyba jest 2,5 ?
 0  
@telewidz z małopolski

Na Skrzycznem coś dzisiaj mieszali na pewno, bo nawet Zetka z 95,7 była przez długi czas niedostępna - jak monterzy wiszą na nadajniku to zmniejszają moc, żeby chłopaki przeżyli. Wszystko można wytrzymać, byle tylko po upgradzie anten była poprawa, bo jak dotąd, to działa jak wszystko w tym kraju :/
 0